Alman Araba Markaları Hakkında Kısa Bilgiler

DAS Zeitung okuyucuları için, Alman araba markaları hakkında kısa bir yazı yazmak istedik. İkinci Dünya Savaşından sonra büyük bir hızla kendini toparlamayı başaran Almanya, kısa bir sürede sanayi alanında diğer Avrupa ülkelerinin teknolojilerine yetişmişlerdir. Son yarım yüzyılda da sanayi alanında büyük gelişmeler kat eden Almanya, otomobil sektöründe de öncü isimlerden biri haline gelmiştir.

Alman araba markaları denince ilk akla gelen: Volkswagen

Alman araba markaları diyorsak ilk olarak, Volkswagen markasından bahsetmeliyiz. Nasyonel Sosyalist İşçi Partisi zamanında, Alman Otomotiv Birliği’ne kurdurulan bir otomotiv markasıdır. Almanca “Halkın Arabası” anlamına gelen Volkswagen, Hitler’in Alman halkı otomobil sahibi olsun diye geliştirdiği en geniş kapsamlı projelerden biridir.

Volkswagen markasının en çok bilinen ve sevilen biri olan Beetle, ülkemizde tosbağa, kaplumbağa adıyla da anılan modeli de dünya çapında 20 milyondan fazla satmıştır.  Marka bu çok sevilen modelin 1999 yılında New Beetle adıyla yeni modelini çıkarmıştır.

Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat ve Škoda gibi markalar da Volkswagen otomobil grubuna aittir.

Alman-Araba-Markaları-volkswagen-old-ads

Teknoloji ile bir adım önde: Audi

Alman araba markaları arasında bir diğer önemli isim de Audi’dir. Audi markası 1899 yılına ve August Horch’a dayanmaktadır. İlk Horch otomobilin,n tasarımı 1901 yılında Horch’un kendisi tarafından yapılmıştır. Daha sonra şirkette yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle 1910 yılında Audi ismiyle kendi markasını çıkarmıştır.

Horch ismi, eski Almanca’da “Dinle!” anlamına gelmektedir. Audi kelimesi de “Dinle!” kelimesinin Latince karşılığıdır. Aslında markanın ismi August Horch’tan gelmektedir. Günümüzün başarılı markalarından biri olan Audi de bir Alman araba markasıdır. Audi bu başarısını bir anlamda 1990’lı yıllarda yapılan tasarım çalışmalarına borçludur diyebiliriz. O yıllarda yeni tasarımlarıyla büyük çıkış yakalayan marka sektörün en iyileri arasına girmeyi başardı.

alman-araba-markaları-audi-100-ads

Alman araba markaları arasında bir yıldız: Mercedes-Benz

Gelelim Alman araba markalarının yıldızına, Mercedes-Benz! 1926 yılında Karl Benz’in şirketi ve Gottlieb Daimler’in sahibi olduğu şirket tarafından Stuttgart’ta kurulmuştur. Günümüzde üst kesime hitap eden araçlar üreten markanın isminin hikâyesi de oldukça ilginçtir.

1897 yılında Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek, Daimler firmasını ziyaret eder. Bu ziyareti sırasında bir Daimler araç satın alır. Bu araçla Fransız Rivierası’nda büyük beğeni toplayan Emil Jellinek, 1899 yılında Daimler’den bir yarış arabası daha alır. Bu yarış arabasına büyük kızı Mercedes’in ismini vererek Nice’te bir yarışa katılır ve birinci olur. Bu başarısının ardından Emil Jellinek, Daimler firmasına 36 otomobil siparişi daha verdi ve bu otomobillerin Mercedes ismini taşımalarını şart koştu. Daimler de, satışların başarısının ardından 1901 yılının ardından ürettiği araçlara Mercedes adını koymuş.

Alman-Araba-Markaları-old-mercedes-benz-ads

Sürüş Keyfinin Adresi: BMW

Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft (AG) yani Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketleri 1916 yılında kurulan Alman otomobil üreticisidir. Mini ve Rolls-Royce markaları da BMW bünyesinde bulunur. Karl Friedrich Rapp tarafından Münih’te kurulmuştur. İlk zamanlarında uçak motorları üretse de 1928 yılından sonra otomobil üretimine de başlamıştır.

Çok uluslu bir şirket olan BMW’nin resmi ve kurumsal dili İngilizce’dir. “Sheer driving pleasure” (Gerçek sürüş keyfi” sloganını kullanan firma, Alman teknolojisini ve üstün ar-ge başarısını vurgular. Logosundaki mavi alanlar gökyüzü, beyaz alanlar ise uçak pervanesini simgeler.

Alman-Araba-Markaları-bmw

Svabya’nın gururu: Porsche

Almanya’nın tarihi, kültürel ve dilsel bir bölgesi olan Svabya, kesin olarak sınırları olmayan bir coğrafi alandır denilebilir. Almanca’nın bir lehçesi olan Svabyaca konuşulmaktadır. Stuttgart’ta kurulan Porsche firması logosundaki siyah at Stuttgart bayrağından ve geyif boynuzları ise Wüttemberg köyünün flamasındandır. Bu semboller ile Porsche logosu Svabya milliyetçiliğini vurgulamaktadır.

Porsche markasına ait bir başka ilginç anekdot da, Porsche firmasının kurucusu Ferry Porsche’un babası Ferdinand Porsche’dir. Ferdinand Porsche, Volkswagen’ın ünlü Beetle modelinin tasarımcısıdır.

old-porsche-ads

Dikiş makinesinden otomobile: Opel

1862 yılında Almanya’nın Rüsselsheim şehrinde Adam Opel tarafından kurulmuştur. Başlangıçta bir inek ahırında yalnızca dikiş makineleri üreten bir firma iken, 1888’de daha geniş bir binaya taşınarak işleri büyütmeye başlayan Adam Opel, artık bisiklet üreticiliği de yapmaktaydı. Bisiklet ve dikiş makinesi üretiminde lider konuma kadar ilerleyen firma, 1899 yılında ilk otomobilini üretti. 1929’da General Motors’un borsaya kote olmasına kadar tamamen bir Alman firması olan Opel, General Motors’un hissesinin büyük çoğunluğunu satın almasından sonra çok uluslu bir firma haline dönüştü.

90 yıl boyunca Opel üzerinde sürmüş olan General Motors hakimiyeti, 2017 yılında Groupe PSA tarafından 2,2 milyar Euro karşılığında satın alınmasıyla bitmiştir.

opel-hans-rudi-ads

Kaynakça: Wikipedia

Alman Araba Markaları hakkındaki bu yazıyı beğendiyseniz, bunları da beğenebilirsiniz: Almanya Denince Akla Gelenler

Listen to “Alman Araba Markaları Hakkında Kısa Bilgiler” on Spreaker.

2 thoughts on “Alman Araba Markaları Hakkında Kısa Bilgiler

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: