Alman Çikolatası : Lezzetli Bir Rüya

DAS Zeitung olarak, Almanya’dan gelenlerin getirdiği, yüzümüze gülücükler konduran, bizi mutlu eden o muhteşem Alman çikolatası hakkında yazmak istedik. Çocukken, Almanya’dan gelen dayı, teyze, amca, hala yolu gözlediğimiz o günlerin biraz nostaljisini yapmak fena olmaz. Hem Almanya’ya gitme fırsatını bulduğunuzda, dönerken eliniz boş dönmezsiniz. Sonuçta sizin dönmenizi de bekleyenler olacaktır…

Alman Çikolatası Dünyanın En Fazla İthal Edilen Çikolatalarından Biri

Almanya ve çikolata ilişkisi, sadece bizim Almanya’dan gelen akrabalarımızla sınırlı değil. Alman çikolatası aynı zamanda dünyanın en çok ithal edilen çikolataları arasında da yer alıyor. Öyle ki, 2016 yılında Almanya dünyanın en çok çikolata ihraç eden ülkesi olmuştur.

Almanların çikolata sevgisi sadece üretmek ve ihraç etmekle de kalmıyor aynı zamanda. Kendileri de severek tükettikleri gibi, bir de Köln’de çikolata müzesi bulunuyor. Köln’e yolunuz düşerse Schokoladen Museum‘u da ziyaret etmenizi öneririz. Hem çikolatanın tarihine tanık olur, hem de oradaki eşsiz lezzetleri tatma fırsatı yakalarsınız.

Karşınızda, Alman çikolatası denince akla gelen o efsane Alman çikolata markaları

Çikolatayı Tane Tane Tatmak İsteyenlere: Schogetten

alman-çikolatası-schogetten

O efsane çikolata tadı, birbirinden farklı şekillere bürünerek Schogetten markasıyla, çikolata severlerin karşısına çıkıyor. Artık Türkiye’de de bulunmaya başlayan Schogetten çikolataları 1962 yılından beri çikolata üretiyor. Hem de çıktığı ilk günden beri tane tane! Çikolatayı parça parça ayırmak gibi bir dahiyane fikirle piyasaya girmiş olan Schogetten, hâlâ ilk günkü gibi lezzetli. Sütlü, çilekli, bitter, fındıklı derken zencefillisi, patlamış mısırlısı gibi birçok çeşidiyle çikolata severleri mutlu etmeye devam ediyor.

Çikolatanın Asaletlisi mi Olur Demeyin: After Eight

after-eight

Genelde çikolata severler için bir dönüm noktası olan, kendilerinin en sevilen çikolataları arasında yer alsa da, sevmeyeni de vardır diyebiliriz After Eight için. Esasen Nestle tarafından 1962 yılında After Eight markası olarak piyasaya sürülmüştür. İlk çıktığından beri, naneli aroması ve ince çikolatası ile sevenlerinin gönlüne taht kurmuştur diyebiliriz. Ambalajı, görüntüsü, nane yeşili tasarımı ile çikolatalar arasında adeta bir prenstir kendisi. Almanya’ya yolunuz düşerse bir kutu yanınızda getirmeyi ihmal etmeyin!

Çikolatanın Renkli Hali: Ritter Sport

alman-çikolatası-ritter-sport

Gerçek kakao çekirdekleri ve birçok farklı aromasıyla, Almanya’nın en sevilen çikolata markalarından biridir Ritter Sports! Özellikle Berlin’e yolunuz düşerse Ritter House’un çikolata evini mutlaka görmelisiniz. Çikolataya dair her şeyi deneyimleyebileceğiniz, çikolata tapınağı diyebileceğimiz muhteşem bir yer! Kendi seçtiğiniz aromalarla, kendi çikolatanızı bile yapabiliyorsunuz diyelim, gerisini gittiğinizde görürsünüz!

Bize Almanya Yollarını Gözleten Çikolata: Nussknacker ve Choceur

alman-çikolatası-nussknacker

choceur

Almanya’dan gelen akrabalarımızın bilimum getirdiği çikolatadır kendisi, Nussknacker. İçinde bütün fındıklarıyla, efsane çikolatasıyla bir ısırık almanın sizi çocukluğunuza götürmesi, nostaljik hatıralarda yüzmenize sebep olacağı garantisini veriyoruz. Esasen markası Choceur olan, markanın en çok bilinen ürünü Nussknacker olsa da, diğer çikolataları da ayrı bir lezzete sahiptir. Choceur çikolatalarını yedikten sonra, daha önce çikolata yememişim demeniz de pek muhtemeldir. Almanya’ya yolunuz düşerse, çantanız boş gelmeyin deriz!

Çikolatayı Acı Sevenlere: Moser Roth

moser-roth

Moser Roth, çikolatayı bitter sevenler için önerdiğimiz marka! Muhtemelen aranızda çikolata deyince farklı tatlar da denemek isteyenler çıkacaktır. Sıkı durun! Biberlisi, deniz tuzlusu derken Moser Roth sizlere bambaşka bir çikolata deneyimi sunuyor. Çikolata tutkunlarına, çikolatada yeni deneyimler arayanlara tavsiyemiz Moser Roth olacaktır.

 

Bu yazıyı sevdiyseniz, bunlara da bakabilirsiniz: BERLINER : İnanılmaz Bir Lezzet

 

%d blogcu bunu beğendi: