Alman Dizileri : İzlemeniz Gereken En İyiler

Bir dili öğrenmenin en iyi yollarından biri de o dili mümkün olduğunca duymaktır. DAS Zeitung olarak okuyucularımızın Almanca öğrenimini desteklemek için izleyebilecekleri, Almanca’yı duyarak öğrenebilecekleri Alman dizileri arasından birkaç taneyi seçtik. Hem büyük bir keyifle dizileri izlerken, hem de Almanca’nızı geliştirmeniz için eşsiz bir fırsat!

Evde bolca vakit geçirdiğimiz şu günlerde, uykusuz gecelere hazır olun. Çünkü bir bölüm, bir bölüm daha derken sabahlamanız kaçınılmaz gibi duruyor!

Alman Dizileri Arasında Bir Numara: Dark

Alman dizileri deyince tabii ki ilk olarak aklımıza gelen dizi Dark! Son dönemde Netflix’in en çok dikkat çeken yapımlarından biri olan Dark, inanılmaz kurgusu ve izleyiciyi içine çeken gizem unsurlarıyla listenin en başında anılmayı sonuna kadar hak ediyor.

Olaylar 2019 yılında, Winden isimli bir Alman kasabasında geçiyor. Mikkel isimli bir küçük çocuğun kaybolmasıyla başlayan öykü, bütün kasabayı ilgilendiren bir kıyamet sonrası olaylar zincirine dönüşüyor. Zaman yolculuğu, nükleer felaket, kasaba haklının birbiriyle iç içe geçmiş ilişkileri… İşler o kadar gizemli bir hâl alıyor ki, bir bölüm bittikten sonra diğer bölüme geçmeyi iple çekiyorsunuz.

Son dönemde, çok fazla reyting alan ve epey seveni olan dizi için, Netflix ayrıca bir de olaylar ve ilişkileri anlatan bir web sitesi kurmuş. Buradan resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Nefes Kesen Bir Casusluk Dizisi: Deutschland 83

Soğuk Savaş’ın hâlen devam ettiği 1983 yılında, Doğu ve Batı Almanya arasında gerginlik de had safhalardadır. Tüm dünyada, sürekli nükleer bir çatışmanın gerilimi yaşanırken, Doğu Almanya’nın Batı’ya bir casus göndermesiyle hikaye başlar.

Konusundan biraz bahdesecek olursak,  DDR casusu Lenora Rauch, Doğu Almanyalı bir genci casus olarak Batı Almanya’da bir askeri üsse yerleştirmeyi amaçlar. Böylece, Perşing füzelerini konuşlandıracak NATO planlarını ele geçirebilecektir. 24 yaşındaki yeğeni Martin, en ideal adaydır. Ancak Martin, bu işe hiç gönüllü değildir. Zamanını kız arkadaşıyla geçirmek istemektedir. Ancak Lenora onu hasta annesini böbrek nakli için ilk sıralara aldıracağını söyleyerek görevi kabul etmek mecburiyetinde bırakır. Martin, Batı Almanya’daki casus adıyla Moritz görevine ve Batı Almanya’daki yaşam tarzına alışmaya çalışır. Burada süpermarketler ağzına kadar dolu, genç kadınların hippie komünlerine katıldığı bir hayattır. Adeta kendi evinde bir yabancıdır.

Birçok ödülün de sahibi olan dizi o kadar beğenilmiştir ki ardından devam serileri; Deutschland 86 ve Deutschland 89 da çekilmiştir. Casus filmleri sevenler ve bu gizemi biraz da tarihi havayla solumak isteyenler için harika bir dizi olacağına inanıyoruz!

Ekonomik Krizin Ortasında: Bad Banks

Öyle bir açılış sahnesi düşünün ki; ülkenin en önemli bankalarından biri iflas etmiş, herkes bankalara, bankamatiklere koşuyor. Frankfurt sokakları, bankadaki paralarını çekmek isteyen insanlarla dolup taşıyor. İnsanların bankadaki 100.000 Euro’ya kadar olan paralarının güvence altında olduğuna dair açıklamalar yapılsa da ortalıkta bir kargaşa hakim…

Bu açılış sahnesinin ardından, olayların bu raddeye nasıl geldiğini anlatan hikayemiz başlıyor. Jana Liekam isimli genç kadın başrolümüz. Jana, Lüksemburg’da Crédit International isimli bir yatırım bankasında çalışan genç ve yetenekli bir yatırım uzmanı. Sevgilisi ve sevgilisinin kızıyla sakin bir hayat sürüyor. Daha sonra gelişen olaylar akabinde Global Yatırımcılık Bankası’nda işe başlıyor. Bankacılık sektöründe başarılı olmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğinin farkına varan Jana, adeta kurtlar sofrasına oturuyor.

Paula Beer’in canlandırdığı Jana, panik atak sahnelerindeki oyunculuğu ile gönlümüze taht kurmaya hazır. Gerilim ve drama sevenlerin bir solukta izleyeceğini düşündüğümüz Bad Banks, önerimizdir.

 

Bu yazı ilginizi çektiyse, bunlara da göz atabilirsiniz: Tekrar Tekrar Dinleyeceğiniz 115 Almanca Şarkı

 

2 thoughts on “Alman Dizileri : İzlemeniz Gereken En İyiler

%d blogcu bunu beğendi: