Alman Hamur İşleri (Bäckerei) Kültürü

DAS Zeitung olarak Alman hamur işleri (Bäckerei) kültürüne yakından bakmak istedik. Almanya iklim koşulları nedeniyle her türlü gıdanın kolay yetiştirildiği bir ülke değil. Buğday ülkede en çok yetiştirilen gıdalar arasında yer alıyor. Bu durum ekmek çeşitleri ve unlu mamul çeşitlerinin ülkede çok daha fazla sayıya ulaşmasını beraberinde getiriyor. Unlu mamuller (Bäckerei) Almanya’da adeta başlı başına bir kültür haline gelmiş durumda. Bölgeden bölgeye farklılık gösterebilen Alman hamur işleri (Bäckerei) aynı zamanda ülkede en çok tüketilen gıda grubu da oluyor.

Özel günlerde Almanya’ da 1 ay boyunca bozulmadan kalabilen kurabiye ve ekmek çeşitleri de hazırlanıyor. Özellikle yılbaşı ve Noel kutlamaları, Almanların özel bisküviler hazırlamak için mutfakta hummalı bir çalışma içerisinde, günlerce zaman geçirmelerini sağlayabiliyor. Noel ve yılbaşı kurabiyeleri de her eyalette farklı tariflerle hazırlanabiliyor. Almanya’ da kadınların büyük bölümü bu tür özel günlerde kendi tariflerini de hazırlayarak yakınlarına ikram ediyor.

Alman Hamur İşleri ve Alkollü Pastalar

Ülkede mutfaklarda rutubet almayan özel kutu malzemeler de kullanılıyor. Bu malzemeler unlu mamullerin bozulmadan saklanması amacıyla tercih ediliyor. Almanya’ da vazgeçilmez tatlardan biri de pasta çeşitleri oluyor. Alkollü olarak da hazırlanabilen pastalarda genellikle pandispanya hamuru kullanılıyor. Üzeri ise genellikle ahududu, frenk üzümü ya da yaban mersini gibi meyvelerle kaplanıyor. Bu pastalarda çikolata ve krema da yoğun şekilde kullanılıyor. Aynı zamanda krem peynirleri de pastalarda kullanmaları ortaya çıkan unlu mamullerin farklı bir lezzet sunmasını beraberinde getiriyor.

Sabah kahvaltısında kara ekmek olarak adlandırılan ekmek çeşitlerine marmelat sürülerek tüketilmesi Almanya’ nın geleneksel kahvaltı kültürlerinin temelini oluşturur. Gün içerisinde düzenlenen çay saatlerinde de tereyağı ve margarini karıştırarak hazırladıkları kekler tüketilir. En çok tüketilen pudra şekerli mermer kekleridir. Mayalı hamurlardan hazırladıkları unlu mamuller de Almanya’ da tüm özel günlerde tüketilen başlıca gıdalar arasında yer alır.

Hatta ülkede neredeyse her bir unlu mamulün özel bir yapılış amacı var da diyebiliriz. Örneğin şans mantarı olarak adlandırılan kurabiyeler çocukların okul kutlamaları için hazırlanıyor. Çocuklar annelerinin yaptıkları bu kurabiyeleri okuldaki arkadaşlarına şans getirmesi için dağıtıyor. Kutlamalar ise ünlü kara orman pastası olmadan düzenlenmiyor. Almanya sadece unlu mamulleri tatmak için dahi gidilmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor.

Alman mutfağı ve yemek kültürü ile ilgili olarak şu yazımıza da göz atmanızı iştahla tavsiye ediyoruz: Brezel: Almanya denilince akla gelen lezzet

 

One thought on “Alman Hamur İşleri (Bäckerei) Kültürü

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: