Alman Markaları Arasından En Değerlileri Listeledik!

DAS Zeitung okuyucuları için 2019 yılının en değerli Alman markaları arasından 10 tanesini sizin için listeledik. İkinci Dünya Savaşı sonrası hızla gelişen sanayisi ve ekonomisiyle günümüzde Almanya’yı dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokan Alman markaları nelerdir, hep birlikte görelim.

brandz-alman-markaları
BrandZ 2019 En Değerli Alman Markaları

 1) Alman markaları arasında en değerli: SAP

Merkezi Walldorf, Almanya da bulunan SAP SE (Systemanalyse und Programmentwicklung) Avrupa’nın en büyük yazılım şirketidir. Alman markaları arasında en değerli marka olmasının yanında, Avrupa’nın da en değerli markasıdır. SAP marka değeri 50,9 milyar $ olarak hesaplanıyor.

1972 yılında beş eski IBM çalışanı tarafından Mannheim, Almanya’da kurulmuştur. Günümüzde 130’dan fazla ülkede bulunan SAP, 2001 yılından beri SAP Türkiye olarak, Türkiye’deki partnerlerine de hizmet vermektedir.

2) T-Mobile

1990 yılında Bonn, Almanya’da kurulan T-Mobile, Almanya’nın en değerli ikinci firmasıdır. Deutsche Telekom bünyesinde hizmet veren T-Mobile bir GSM operatörü firmasıdır. 230 milyondan fazla kullanıcısı bulunan marka 40.000’den fazla çalışana sahip. Amerika da dahil olmak üzere birçok ülkede hizmet vermeye devam eden markanın değeri 41,2 milyar $ olarak hesaplanıyor.

3) BMW

25,2 milyar $ marka değeriyle, 2019 yılında Almanya’nın en değerli üçüncü markası olan BMW, büyük rakibi Mercedes-Benz ile liderlik için sürekli bir rekabet hâlinde. BMW hakkında ayrıca şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Alman araba markaları

4) Mercedes-Benz

23,4 milyar $ marka değeri ile üçüncülüğü BMW’ye kaptıran Mercedes-Benz firması da en değerli Alman markaları arasında. Alman araba markaları yazımızda, Mercedes-Benz firmasına ait daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

5) DHL

1969 yılında Amerika’da kurulan DHL markası, 2002 yılında büyük Alman posta firması Deutsche Post bünyesine geçerek DHL International GmbH haline gelmiştir. DHL isminin açılımı Dalsey, Hillblom ve Lynn şeklinde, kurucularının soyadını taşımaktadır. 2019 yılında marka değeri 18,5 milyar $ olarak açıklanan DHL yılda 1 milyarın üzerinde kargo taşımaktadır.

6) Siemens

Avrupa’nın en büyük teknoloji holdingi olan firma, en değerli Alman markaları arasında 6. sırada yer almıştır. BrandZ tarafından marka değeri 15,3 milyar $ olarak belirlenen markanın 180.000’den fazla çalışanı vardır. Siemens ve alt firmaları olarak 180’den fazla ülkede hizmet vermektedir.

7) ALDI

1913 yılında Essen’de 35 m² büyüklüğünde bir dükkan olarak kurulan firma, Karl ve Theo Albrecht kardeşlerin annesi tarafından yönetiliyordu. Savaş sonrası dükkanın işletmesini ele alan kardeşler daha büyük bir dükkan açarak hızla büyümeye başladılar. Ucuz gıda malları satan firmanın büyümesindeki en büyük etken olarak pazalama stratejileri gösterilmektedir. Mümkün olduğunca indirim yaparak ürünlerini satan ve mağaza dekorasyonunun pahalı olmasının, ürünleri de pahalı gösterdiğini düşünerek her zaman dekorasyondan ve pahalı reklamlardan uzak durmuşlardır.

20 ülkede 10.000’den fazla mağazaya sahip ALDI’nin BrandZ tarafından marka değeri 14,6 milyar $ olarak belirlenmiştir. Marka ismini Albrecht-Diskont kelimelerinin baş harflerinden alır. “Diskont” indirim anlamındadır.

8) Adidas

Avrupa’nın en büyük, dünyanın Nike’tan sonra ikinci en büyük spor ürünleri üreticisi olan Adidas, 13,7 milyar $ marka değeri ile 8. sırada yer almıştır. 1920’lerde Adolf ve Rudolf Dassler kardeşler tarafından evde üretim yaparak Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası olarak başlayan hikâyeleri, kardeşler arasında anlaşmazlık çıkması sonucu Adolf Dassler tarafından Adidas’ın kurulmasıyla başlamıştır. Adidas ismi Adolf’un takma ismi Adi ve soyadının “Das” kısmının birleşiminden oluşmuştur. Kardeşi Rudolf ise rakip marka Puma’nın kurucusudur.

9) Bosch

Robert Bosch tarafından Stuttgart, Almanya’da 1886 yılında yılında kurulan şirket bir elektronik ve mühendislik firmasıdır. Günümüzde dünyanın en büyük otomotiv parçası sağlayıcısı olan Robert Bosch GmbH, 2019 yılında 10.4 milyar $ marka değerine sahip olarak 9. sırada yer almıştır.

10) Audi

8,8 milyar $ marka değeri ile en değerli Alman markaları arasında 10. sırada yer alan otomobil üreticisi hakkında daha fazlasını okumak için Alman araba markaları yazımıza bakabilirsiniz.

3 thoughts on “Alman Markaları Arasından En Değerlileri Listeledik!

%d blogcu bunu beğendi: