Alman Mühendisliği – Her Alman Mühendis (mi) Doğar?

DAS Zeitung olarak, günümüzde kalitenin de adresi olarak belirlenen Alman mühendisliği ve Almanya’da mühendislik hakkında okurlarımızı bilgilendirmek istedik.

Alman mühendisliği! Dünya geneli ile kıyaslandığında Almanya mühendislik konusunda en güçlü ülkelerden biri. Özellikle ekonomik anlamda ortaya çıkan krizleri çok kolay atlatabiliyor olması, endüstrisinin çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. Almanya ekonomisi, dünya genelinde dördüncü sırada bulunan bir sosyal piyasa ekonomisidir. Almanya’nın en büyük 10 ihracat kalemini; taşıtlar, makineler, kimyasal ürünler, elektronik ürünler, elektrikli cihazlar, eczacılık ürünleri, ulaşım araçları, temel metaller, gıda ürünleri ve kauçuk ve plastik ürünler oluşturur. Almanya ekonomisi, Avrupa’daki en büyük üretim ekonomisidir ve mali bunalımlardan etkilenme olasılığı büyük sanayisi sebebiyle diğerlerine göre daha azdır.

Peki, Almanya endüstrisi bu noktaya nasıl geldi? Alman mühendisliği dediğimiz zaman ne anlıyoruz? Almanya’da mühendis olmak nasıldır? Gelin hep birlikte inceleyelim!

Aslında Almanya Avrupa’da sanayileşme sürecine oldukça geç girmiş olan ülkelerden biri. Ancak kendisinden önce sanayileşmeye giren ülkeleri de örnek alma şansını elde ettiği söylenebilir. İlk etapta Almanya’da geliştirilen ürünler Avrupa’da kalitesiz olarak değerlendiriliyordu!

Britanya, Almanya ürünlerinin kalitesizliğinin halkı tarafından anlaşılabilmesi için ürünlere “Made in Germany” etiketinin konmasını zorunlu kılmıştı. O dönemde bu etiket kalitesiz ürün anlamına gelirken günümüzde ise aksine kalite anlamına geliyor. Peki, Almanya kısa sürede bunu nasıl başardı? İşte bu noktada devreye ülkenin mühendislik kültürü giriyor. “Mühendislik kültürü” diyoruz çünkü Almanya’da bu meslek bir kültür haline geldi. Üstelik bu kültür insanlara henüz okul sınıflarındayken aşılanıyor.

Alman Mühendisliği ve Almanya’da Mühendislik

Alman mühendisliği, öncü fikirler ve yeni teknolojiler geliştirmek konusunda oldukça iyi. Dünya gündemini takip edebilmek ve teknolojilerini güncellemek günümüzde serbest piyasa ve rekabet ortamında çok önemli bir yere sahip. Ancak  Almanya’da her mühendis sıra dışı projeler geliştirmiyor. Bazıları sadece uygulanabilir projeler üzerine çalışmalar yapıyor. Alman mühendisliğini dünya genelinde birinci sıraya taşıyan da, muhteşem bir disiplinle çalışmaları ve motivasyonlarını kaybetmemeleri. Ayrıca Alman Devletinin mühendislere verdiği önem de düşünüldüğünde, mühendisler de devlet tarafından birçok konuda desteklendiklerini biliyorlar. Zira bu durum Alman mühendisler için başlı başına bir motivasyon kaynağı olabiliyor.

Üniversitede mühendislik bölümünü seçenler aldıkları eğitim ile beyinlerini ve düşünce tarzlarını da şekillendirme şansını yakalıyor. Farazi olan her düşünceden uzak kalmak ve stratejik düşünmek öğrencilere üniversite yıllarında aşılanıyor. Ülkede yaklaşık 350 üniversite var ve gelişen teknolojiye bağlı olarak her yıl yeni bölümler de açılıyor. Bu bölümlerde öğrencilere en yeni teknikler ve teknolojiler öğretildiği için mezun olanlar zaten çağı çoktan yakalamış oluyor.

Alman mühendislerin son derece disiplinli bir çalışma içerisinde olmaları aslında Prusya döneminden kalma bir özellik. Bu disipline coşku ve istek de eşlik ediyor. Tüm bunlar ortaya yeni ve uygulanabilir projelerin çıkmasını, başarıyla hayata geçirilmesini sağlıyor. Almanya ekonomisi ihracatta dünya birincisi ve bu tablonun ortaya çıkmasında Alman mühendislerin rolü son derece fazla! İnovasyonda dünya lideri olma özelliği de Alman mühendislerin katkılarıyla kazanılmış durumda. Sonuç olarak Almanya ve mühendislik artık birbirinden ayrı düşünülmüyor.

Almanya’da mühendislik konusu ilginizi çektiyse, mühendislik eğitimini Almanya’da almak isteyenler için DAS Zeitung Almanya’da Üniversite Okumak kategorisi altında birçok faydalı yazı bulabilirsiniz. Almanya’daki tüm üniversitelerin sıralı listesini iletişim numaraları ile birlikte bulabileceğiniz bir başka faydalı yazı için de burayı tıklayabilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çektiyse, bunlara da göz atabilirsiniz: Alman Araba Markaları Hakkında Kısa Bilgiler

Bu yazı ilginizi çektiyse, bunlara da göz atabilirsiniz: Alman Markaları Arasından En Değerlileri Listeledik!

Kaynakça: Wikipedia

%d blogcu bunu beğendi: