Alman Ressamlar : Resim Sanatına Yön Veren İsimler

DAS Zeitung olarak Alman kültürü ve sanatını sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Alman ressamlar arasında sanat tarihinde önemli yeri olan isimleri sizler için derledik.

Alman ressamlar konusuna gelmeden önce, Alman sanat tarihine kısa bir bakış yapacak olursak14. yüzyılda İtalya’da başlayan Rönesans’ın etkileri bir yüzyıl kadar sonra Almanya’da da kendini güçlü bir şekilde hissettirmeye başlamıştır. Albrecht Dürer, dönemin en önemli Rönesans sanatçısı kabul edilir. 18 yüzyıl sonlarında da Klasisizm’e karşı bir tepki olarak ortaya çıkan Romantizm ile de Caspar David Friedrich eserleriyle kendi dönemine damga vurmuştur.

Kökenleri Almanya olan Ekspresyonizm ile 20. yüzyıl başlarında ortaya çıkarak, modern sanat dünyasında önemli bir rol oynamıştır. Franz Marc, Emil Nolde gibi isimler dönemin en meşhur sanatçılarıdır.

Alman Ressamlar Arasında Bir Matematikçi, Matbaacı: Albrecht Dürer

alman ressamlar

Albrect Dürer, 1471-1528 yılları arasında yaşamış Alman ressam, matematikçi ve matbaacıdır. Çok iyi bir ressam olmasının yanında tahta oymalardan yaptığı oymabaskıları ile de büyük başarı yakalamıştır.

Macaristan’dan Nürnberg’e yerleşen kuyumcu babasının yanında çalışarak geçen bir çocukluk döneminin ardından gençlik döneminde Michael Wohlgemulh’un atölyesinde çıraklık yapmaya başladı ve ardından dünyayı gezmeye başladı.

İtalya gezisinde gördüklerinden çok etkilenen Albrecht Dürer, Orta İtalyalı sanatçıların oymabaskılarından çok etkilenmiştir. Kendi portresi ve Melencolia I isimli eserleri sanatçının başyapıtları arasında sayılır. Rönesans etkilerinin İtalya’dan Almanya’ya sıçramasında etkili olmuş isimlerden biridir.

Alman Rönesans’ının Öncülerinden: Hans Holbein

Hans Holbein, 1497-1543 yılları arasında yaşamış Alman ressam. Ailede birçok ressam bulunmasının verdiği avantajla, ilk eğitimini babasından alan sanatçı, daha sonra 1515 yılında bağımsız olarak Basel’de çalışmaya başlamışlardır.

Basel’de çalışması sırasında Erasmus tarafından keşfedilerek İngiliz sarayına götürülen Hans Holbein, titiz bir doğalcılıkla gerçekleştirdiği çizimleriyle ve özellikle İngiltere kralı VIII. Henry’nin saray çevresinden kişileri tarafsız bir gerçekçilikle yansıttığı portreleriyle tanınmıştır.

Sanatçının en bilindik eseri Die Gesandten (Elçiler) bugün Londra National Gallery’de sergilenmektedir. Bu tabloda Jean de Dinteville ve Georges de Selve tasvir edilmiştir. Resmin en ilginç özelliği ise 27 derecelik bir açıyla yerleştirilen kuru kafadır. Sadece bir açıyla bakıldığında görülebilen kuru kafa ölümü yani “Memento Mori” (Ölümü Anımsa)’yi sembolize etmektedir. Aşırı derecede uygulanmış anamorfoz (kısaltma yöntemi) ile şekli büyük boyutta bozulan bu kafatası ölümün her an her yerde olduğunun ancak bizlerin bunun farkında olmadığının vurgusudur.

Bir Alman Romantik: Caspar David Friedrich

alman ressamlar caspar david friedrich

Caspar David Friedrich, 1774 – 1840 yılları arasında yaşamış Alman ressamdır. Eserlerini Romantizm akımının etkisiyle genellikle peyzaj ve alegorik peyzaj olarak vermiştir. Karanlık silüetler, sabah sisleri, kıraç ağaçlar eserlerinde önemli ölçüde yer alır. En tanınmış eserlerinden bir tanesi Der Wanderer über dem Nebelmeer’dir. Bazı yorumlamalar, Caspar David’in bu eserinde Alman filozof Immanuel Kant’ın “kendi üzerine düşünme eylemi” etkilerinden bahsetmiştir. Günümüze kadar birçok önemli eseri ulaşan ressamın, bazı eserleri II. Dünya Savaşı’nda Berlin’de imha edilmiştir. Alman sanat tarihinde büyük etkileri olan ressamın eserlerini, yolunuz Almanya’ya düştüğünde mutlaka görmenizi tavsiye ederiz!

Ekspresyonizmin Kurucularından: Emil Nolde

Emil Nolde, 1867 – 1956 yılları arasında yaşamış olan Alman ressam ve oyma baskıcıdır. Sanatçı Ekspresyonizmin ilk üyelerinden olmakla beraber Die Brücke hareketine de katılmıştır. 20. yüzyılın en önemli yağlı boya sanatçılarından biri olan Emil Nolde, güçlü fırça darbeleri ve ifade gücü yüksek renk seçimleri ile dikkatleri üzerine toplamıştır. Eserlerindeki çiçek temaları, sanatçının Van Gogh’un sanatına duyduğu sürekli ilginin göstergelerinden biridir.

Ekspresyonizmin Usta İsmi: Franz Marc

alman ressamlar franz marc

Franz Marc, 1880 – 1916 yılları arasında yaşamış Alman ressamdır. Münih doğumlu sanatçı Ekspresyonizmin usta isimleri arasında gösterilmiştir. Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gören sanatçı bir müddet Fransa’da bulunmuştur. Bu dönemde Van Gogh eserlerine olan ilgisini keşfetmiş ve Ekspresyonizm akımına yönelmesi bu şekilde başlamıştır. Daha sonraları arkadaşları ile birlikte Der Blaue Reiter adını verdikleri sanat topluluğunu kurmuşlardır. Alman Ekspresyonizm’inin doruk noktası sayılabilecek bu hareket büyük yankı uyandırmıştır. Sanatçının en tanınmış eseri Die großen blauen Pferde (Büyük Mavi Atlar)’dır.

 

Bu yazıyı sevdiyseniz, bunlara da göz atabilirsiniz: W. A. Mozart Kısa Biyografisi, Eserleri

Kaynakça: Wikipedia

%d blogcu bunu beğendi: