Almanca kursu seçerken dikkat etmeniz gereken 12 nokta

Almanca kursu seçerken dikkat etmeniz gereken 12 nokta

Sevgili DAS Zeitung okuyucuları, 2. yarıyılın başlamasına sayılı günler kala, özellikle bu dönem Almanca kursuna başlamayı düşünen okuyucularımız için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Almanca kursu seçimi, Almanca eğitiminizden alacağınız verim ve buna bağlı olarak da geleceğiniz konusunda oldukça önemli. Uzmanlarımızın bu konudaki düşüncelerini ilgiyle okuyacağınızı düşünüyor, Almanca eğitiminizde başarılar diliyoruz.

 

#1 Tercih edeceğiniz kurumun Almanca eğitimi alanındaki uzmanlığına dikkat edin

Almanca kursu seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta, eğitim alacağınız kurumun Almanca eğitiminde ne kadar uzman olduğudur. Eğer bulunduğunuz şehirde varsa, sadece Almanca eğitimine odaklanmış bir kurumu seçmenizi önemle tavsiye etmekteyiz. Branşlaşma, uzmanlaşmayı da beraberinde getireceğinizden, sadece bu alanda ve geniş bir spektrumda hizmet sunan kurumları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

 

#2 Almanca eğitim kurumunun deneyimini göz önünde bulundurun

Yaşamın her alanında olduğu gibi, eğitim anlamında da deneyim çok önemli olup, ancak uzun yıllar içerisinde ve çalışarak kazanılabilmektedir. Tercih ettiğiniz Almanca kursunun, bu alanda uzun ve köklü bir geçmişe sahip olması sizler için çok daha az risk anlamına gelecektir.

 

#3 Tercih ettiğiniz kursun Almanya ile bağlantısı olup olmadığına dikkat edin

Eğitime başlayacağınız kurumun Almanya ile bağlantısının olması, Almanya menşeili olması, varsa orada bir şubesinin bulunması, eğitiminizin kalitesi ve Almanca öğreniminize Almanya’ da devam edebilmeniz açısından fayda sağlayacaktır.

 

#4 AB Ortak Dil Kriterlerine uygunluk

Kayıt olmayı düşündüğünüz eğitim kurumunun müfredatının ve kur yapısının Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri çerçevesinde olduğundan emin olun. Zira Almanca eğitimi bakımından kendinizi doğru değerlendirebilmeniz, alacağınız sertifikanın uluslararası anlamda geçerli olması, kullanacağınız materyallerin güncelliği gibi daha bir çok husus bu çerçevede cevap bulmaktadır.

 

#5 Sınıf mevcutlarının düşük olmasına özen gösterin

Almanca kursuna başlayacaksınız, bunun anlamı uzun ve kısmen zorlu bir süreç sizleri bekliyor. Günümüzde en kıt olan zamanınızın büyük bölümünü bu işe ayıracaksınız, üstüne ister istemez belli bir masraf yapacaksınız, belki de geleceğinizi bu eğitim ile şekillendireceksiniz; o zaman hemen söyleyelim Almanca kursu konusunda çok seçici davranmalısınız ve kayıt olmadan önce sınıf mevcutlarının en fazla kaç kişi olduğunu sormalısınız. Söylenebilecek ortalama bir sayı değil, maksimum sayı sizin için önemli olacaktır. Çünkü kurslar işletmeciliğin gereği olarak, talep oldukça sınıf mevcudunu arttırmak yoluna gideceklerdir ve kim bilir belki de piyango size vuracak ve 20 kişilik bir sınıfta eğitim görmeye başlayacaksınız. Bu nedenle kurumların bir sınıfa alacakları maksimum öğrenci sayısı konusunda prensipleri olması ve bunu kesin bir dille ilan etmeleri oldukça önemli. Net cevaplar vermeyen bir kurumun iyi bir eğitim verme olasılığı da oldukça düşük.

 

Kalabalık sınıflarda Almanca öğrenemezsiniz!

 

#6 Kur sürelerine dikkat edin

Harcadığınız zaman, emek ve paranın tam karşılığını aldığınızdan emin olmalısınız. Bunun için değerlendirmeniz gereken kriterlerden birisi de alacağınız eğitimin süresidir. Günümüzde bir çok kurum kur sistemi ile eğitim vermekte ve bu kur süreleri radikal biçimde değişkenlik göstermektedir. Kur süresinin makul olmasına ve bununla birlikte gerçek eğitim süresini bulurken kur süresi ile birlikte birim ders saatini çarpmaya özen gösterin. Örneğin, 48 ders saatinden oluşan bir kur, bir dersin 40 dakika olarak işlendiği bir Almanca kursu ile 50 dakika olarak işlendiği bir kurs arasında, kur başına toplamda 480 dakika (8 ders saati) fark edecektir.

Almanca ne kadar zamanda öğrenilir diyorsanız, konu ile ilgili olarak hazırladığımız ve çok yoğun bir ilgi ile karşılanan makalemizi okuyabilirsiniz. “Bir Bilene Sorduk: Almanca ne kadar zamanda öğrenilir ?” başlıklı makalemizi okumak için tıklayınız

 

#7 “Almanca kurs ücretleri”, tabii ki önemli !

İyi bir eğitimin pek tabii ki bir maliyeti olacaktır, ancak bu hiçbir zaman bütçenizi sarsacak, eğitiminizi yarım bıraktıracak seviyede olmamalıdır. Almanca öğrenmek için bir servet harcamanıza gerek yok. Tercih edeceğiniz kurumun farklı bütçelere hitap eden esnek eğitim programları olması, ödeme alternatifleri sunması sizler için faydalı olacaktır. Şeffaf bir fiyat ve ücretlendirme politikasına sahip olan kurumları tercih etmeniz, eğitiminize başladıktan sonra bu konuda sürprizlerle karşılaşmamanız için önemli. Fiyatı değerlendirirken ise, yukarıda saydığımız sınıf mevcutları ve gerçek kur süreleri noktalarını da hesaba katmayı unutmayın.

 

Almanca eğitiminize bir servet ödemeyin

 

#8 Eğitiminizin kilit noktası, Almanca Öğretmeniniz

Her ne kadar eğitim alacağınız kurum alanında uzman olsa ve kendisini ispatladığı bir geçmişi bulunsa da, dersliğin kapısı kapandığında öğretmeniniz ile başbaşa kalacaksınız. Kurumun eğitim politikaları eğitmenlerinin nitelikleri, gelişimleri ve dersi sunuşları üzerinde etkili olsa da, Almanca öğretmeninin iyi bir eğitimci olması sizin Almanca öğrenmenizin kapısını açacak asıl anahtar olacaktır. Almanca kursu tercihinizde, kurumun öğretmenleri hakkında bilgi toplamaya gayret gösterin. Kurslara giden arkadaşlarınızdan tavsiyeler almaya çalışın ve kurum ile görüşürken öğretmen konusunu dile getirmekten kaçınmayın. Bizim tavsiyemiz, iyi bir Almanca eğitimi için, mutlaka Almanya’ da bizzat yaşamış, mümkünse orada eğitim almış, anadil olarak Almanca konuşan eğitmenleri tercih etmeniz yönünde.

 

#9 Kolay ulaşım

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi günümüzde sahip olduğumuz en kıt değerlerin başında zaman geliyor. Bu nedenle atacağımız her adımda zaman konusunda tasarruflu olmak durumundayız. Tercih edeceğiniz Almanca kursunun merkezi ve kolay ulaşılabilir bir konumda olması, bu anlamda sizlere büyük avantaj sağlayacak ve Almanca eğitiminize devam hususunda motivasyonunuzun yüksek kalmasına destek olacaktır.

 

#10 Fiziki koşullar

Her ne kadar ilk başta eğitiminizi doğrudan etkilemeyecek gibi gözükse de, Almanca kursunuzun fiziki ortamının eğitiminiz üzerinde oldukça büyük etkisi olacağından emin olabilirsiniz. Sınıfların ve ortak alanların düzeni, temizliği, aydınlığı gibi koşullar eğitim verimliliğinize doğrudan etki edecektir. Dinlenme alanları ve kantin dahi belirli oranda bir etkiye sahip olacaktır. Sınıflarda kullanılan akıllı tahta gibi modern teknolojiler eğitim kalitesinin arttırılmasına doğrudan etki etmektedir.

 

# 11 Almanca eğitim materyallerinin niteliği ve zenginliği

Bir yabancı dil eğitiminin olmazsa olmazı eğitim materyalleridir. Konumuz ile alakalı kısmına gelecek olursak, başlamayı düşündüğünüz Almanca kursunun derslerinde kullandığı materyallerin uluslararası normlara uygunluğunu mutlaka sorgulamanız gerekmekte. Denenmiş ve kabul görmüş, akıllı tahta / internet vb. teknolojik altyapıyı da destekleyen materyallerin kullanıldığı eğitim kurumlarını tercih etmeniz lehinize olacaktır. Eğitim alacağınız kurumun bir Almanca kütüphanesinin bulunması da göz önünde bulundurulması gereken kriterlerden bir tanesi. Derslerde veya ders dışı zamanlarda film izletileri gibi etkinlikler de hafife almamanız gereken uygulamalardan sadece bir tanesi. Zaten günümüzün olmazsa olmazlarından internet üzerinden eğitim desteği gibi konulara ise hiç girmiyoruz dahi.

 

# 12 Geçerli bir sertifika

Hangi seviyede olursa olsun, yabancı dil eğitiminizi tamamladığınızda, gerek iş gerekse eğitim alanında kullanmak üzere bir sertifika veya kurs belgesi almak isteyeceksiniz. Bu noktada belgeyi alacağınız kurumun sertifikasının geçerliliği ve uluslararası akreditasyonu, gerek iş gerekse eğitim camiasında bilinirliği oldukça önem kazanacak. Bizim tavsiyemiz, yurt dışında eğitim almak gibi, özellikle yabancı dil bilginizi belgelendirmeniz yönünde bir mecburiyetiniz varsa, Almanca kursu seçerken başlamayı düşündüğünüz kurumun uluslararası geçerli bir sınav ve sertifikasyon sistemi uygulayıp uygulamadığını mutlaka öğrenmeniz yönünde.

 

Almanca bilginizi sertifika ile ispatlayın

 

Almanca kursu seçerken dikkat etmeniz gereken 12 nokta başlıklı yazımızın oluşturulmasında desteklerini esirgemeyen DAS Akademie eğitim kadrosuna teşekkür ediyoruz.

DAS Zeitung’ da Almanca eğitimi ile ilgili yayınlanmış ve sizlere fayda sağlayacağına inandığımız tüm içeriğe ulaşmak için tıklayınız

 

 

 

 

 

One thought on “Almanca kursu seçerken dikkat etmeniz gereken 12 nokta

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: