Almanca Öğretmeni Olarak Kariyer Yapmak İster misiniz?

DAS Akademie kurucusu Nilgün Akdoğan tarafından bir yıl önce temelleri atılan DAS Akademie Almanca Öğretmenleri Kariyer Merkezi için, Almanca öğretmeni olarak kariyer yapmak isteyen, ilk öğretmen adayı Sn. Serap Akgül ile yapılan röportajı ve bu röportaja ait, öne çıkan noktaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Almanca Öğretmenleri Kariyer Merkezi, Almanca’yı Türkiye’de öğrenmiş ve Almanca telaffuzu konusunda zorluklar yaşayan Almanca öğretmenlerinin başarılı bir kariyer planlamaları için geliştirilmiş bir projedir. Bu proje ile birlikte öğretmenler, DAS Akademie’de ücretsiz birçok eğitim ve gelişim programlarına katılabilir, Almanca telaffuzlarını ve bilgilerini geliştirip, aynı zamanda kendileri için başarılı bir kariyer planı çizebilirler. Kariyer Merkezi hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için DAS Akademie’ye ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de Almanca öğrenmiş bir Almanca öğretmeni için en büyük sorun konuşma becerisi!

Trakya Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunu olarak DAS Akademie Almanca Öğretmenleri Kariyer Merkezi’ne başvuran Serap Akgül, kendisi Almanca öğrenirken iki aşamada zorlandığını, bunlardan ilkinin dilbilgisi olduğunu söylemekte. Bu sorunu üniversite eğitimi sırasında aldığı dilbilim dersleri ile zamanla çözdüğünü dile getiren öğretmen adayı Akgül, ikinci aşamayı ise konuşma problemi olarak nitelemekte ve bu becerinin kendisinde en geç gelişen beceri olduğunu röportajda belirtmekte.

Üniversite’den mezun olduktan sonra Afyon’da Almanca öğretmeni olarak, alanında iş bulamadığını ve bu yüzden ikinci yabancı dili olan İngilizce üzerine iş aramaya başladığını söyleyen Akgül, ancak asıl istediğinin Almanca öğretmenliği olduğunu ve kendini geliştirmek için sürekli araştırmalar yaptığını eklemekte. Bu sürecin sonunda DAS Akademie Almanca Öğretmenleri Kariyer Merkezi ile tanışma hikayesinin böyle başladığını anlatmakta.

Serap Hanım röportajda, üniversite eğitimini başarıyla tamamlamasına rağmen konuşma seviyesinin ana dil düzeyinde olmadığına ve bu konunun eksik kaldığına dikkat çekmekte. Bu yüzden endişelerinin olduğunu ve bu yönünün gelişmeye ihtiyaç duyduğunun farkında olarak kariyer hedefleri için DAS Akademie’ye başvurduğunu ifade etmekte.

Bu noktada, Serap Hanım’ın seviyesinin gramer açısından B1-1 seviyesinde olduğunu ancak konuşma becerisi olarak A2-2 seviyesinde olduğunu söyleyen DAS Akademie Eğitim Direktörü Pelin Doğanay ise, kendisinin eğitime A2-2 seviyesinden itibaren başladığını belirtmekte. Geride bıraktığımız 9 aylık süre boyunca Almanca öğrenimi desteği alan, dilbilgisi ve kelime dağarcığı konularında da kendisini geliştiren Serap Akgül’ün çok yakında B2 seviyesine başlayacağını da hemen belirtelim.

“DAS Akademie neyi farklı yapıyor?”

Bu projenin Almanca’yı Türkiye’de öğrenmiş Almanca öğretmeni adaylarına yönelik olduğunu söyleyen Nilgün Akdoğan ise, kesinlikle ücretsiz eğitimler ile, Almanca öğretmeni adaylarının canlı konuşma deneyimi ve Almanca bilgilerini geliştirmeleri için böyle bir projeye başladıklarını dile getirmekte. Röportajda, eğitimin en önemli özelliğinin konuşma üzerine yoğunlaşması ve kişiye konuşma cesareti kazandırması olduğu özellikle vurgulanmakta.

DAS Akademie Almanca Bölüm Başkası Çağan Altınışık ise, Almanya geçmişi olmayan Almanca öğretmenleri için bu konunun çok önemli olduğunu söylerken, bu projeye katılan Serap Akgül’ün kariyeri için çok büyük bir fırsat yarattığını da dile getirmekte. Almanca eğitimine ek olarak telaffuz becerilerini ve diğer formasyon becerilerini de destekleyerek, bundan sonraki süreçte de kendisinin yanında olacaklarını özellikle vurgulamakta.

2021 yılı için Almanca öğretmeni olarak DAS Akademie’de kariyer yapmak ve bu projeye dahil olmak isteyen kişiler için kontenjanlarının hala müsait olduğunu belirten DAS Akademie yetkilileri başvurularınızı bekliyorlar. Başvuru yapmak için DAS Akademie’ye buradan ulaşabilirsiniz.

Röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz:

Listen to “DAS Akademie Almanca Öğretmenleri Kariyer Merkezi – Serap Akgül Röportajı” on Spreaker.

Bu yazı ilginizi çektiyse konu ile ilgili önceki yazılarımıza da göz atabilirsiniz: Almanca Öğretmenleri Kariyer Merkezi

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: