Almanya Bayrağı : Renkleri ve Anlamı

Almanya bayrağı renkleri ve anlamları ile sizde hiç merak uyandırmış mıydı? Almanya Federal Cumhuriyeti’nin resmi bayrağı, siyah, kırmızı ve altın sarısı renklerinden oluşur. Peki bu renklerin anlamı nedir? Neden Almanlar bu renkleri bayraklarında kullanmayı seçmiştir?

Bayrağın ve renklerinin hikayesi, 1813 yıllarında Napolyon’a karşı verilen savaşta Prusya’nın (1713-1867 yılları arasında Alman Devleti) hem para hem de asker yönünden yaşadığı sıkıntılardan dolayı Lützow önderliğinde çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü Freikorps birliği kurulmasına dek dayanır. En yaygın olan ve kabul gören varsayımda; bu birlikteki askerlerin imkansızlıklar ve parasızlıktan dolayı çeşitli renklerde olan askeri üniformalarının, baştan aşağıya siyaha boyanınca sarı düğmelerin altlarındaki bez parçasının kırmızı kalması ile bir araya gelen bu üç renk, bugün Almanya bayrağını oluşturan renklerin çıkış noktası olarak kabul edilir. Gerçek açıklama ne olursa olsun, bu renkler kısa bir süre sonra bu kısa dönemde Almanya’nın ulusal renkleri olarak kabul edildi ve özellikle Weimar döneminde yeniden tanıtıldıktan sonra, genel olarak liberalizm ile eşanlamlı hale geldi.

Almanya Bayrağı anlamı ve Hükümet Bayrağı

Ayrıca Almanya’nın hükümet bayrağı, resmi olarak Dienstflagge der Bundesbehörden veya kısaca Bundesdienstflagge olarak bilinir. 1950’de tanıtılan hükümet bayrağı, siyah ve altın bantların beşte biriyle örtüşen Bundesschild ile tarif edilen sivil bayraktır. Bundesschild, ana farklılıkları kartalın illüstrasyonu ve kalkanın şekli olan Almanya’nın armasının bir çeşididir: Bundesschild tabanda yuvarlanır, standart arma ise işaret edilir. Hükûmet bayrağı sadece federal hükûmet yetkilileri tarafından kullanılabilir ve başkaları tarafından kullanılması para cezası ile cezalandırılan bir suçtur. Bununla birlikte, Bundesdienstflagge’ye benzer bayrakların kamu kullanımı (örneğin, Bundesschild yerine gerçek arma kullanarak) tolere edilir ve bu tür bayraklar bazen uluslararası spor etkinliklerinde görülür.

7 Haziran 1950’de alınan karar ile Almanya bayrağı anlamı Beraberlik, Hak ve Özgürlük olarak belirlenmiş ve 3:5 boyutunda yasallaşarak devletin resmî bayrağı olmuştur.

Bu yazı ilginizi çektiyse, buna da göz atabilirsiniz: Alman Çeşmesi : İki Ülke Arasındaki Dostluğun Simgesi

Almanya hakkında detaylı bilgi edinme istiyorsanız, bu yazıyı da sevebilirsiniz: Almanya Eyaletleri Nelerdir?

Kaynakça: Wikipedia

Listen to “Almanya Bayrağı : Renkleri ve Anlamı” on Spreaker.

One thought on “Almanya Bayrağı : Renkleri ve Anlamı

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: