Almanya’ da üniversite eğitiminin maliyeti

Almanya’ da üniversite eğitiminin maliyeti

Yurt dışında üniversite eğitimi almak bir çok gencin hayallerini süslemekte. Ancak; ne var ki, kurulan hayallerin birçoğu maddi nedenlerle gerçekleştirilemiyor. DAS Zeitung olarak bu yazımızda Almanya’ da üniversite eğitiminin maliyeti hakkında gerçekçi veriler paylaşmayı ve Almanya’ da eğitim almak isteyen genç okuyucularımıza yol göstermeyi hedeflemekteyiz.

Aslında Almanya’ da üniversite eğitimin maliyeti benzer bir çok ülkeye göre oldukça makul seviyelerdedir. Bunda en büyük pay, Almanya’ nın Avrupa ortalamasına bakıldığı zaman ucuz bir ülke olmasınındır. Ayrıca; eğitim süresince izin verilen yasal sınırlar dahilinde çalışılarak eğitim giderlerinin tamamı olmasa da bir kısmı karşılanabilmektedir. Bununla birlikte tüm uzmanların tavsiyesi, çalışılacağına kesin gözle bakılmaması ve tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için en üst gider baremine göre hazırlık yapılarak Almanya’ da eğitime başlanması yönündedir.

Yeme-içme, giyim, ev ve kültürel faaliyet giderleri Avrupa ortalamalarındadır. Almanya’ da eğitim gören bir öğrencinin geçimini sağlamak için aylık olarak yaklaşık 800,-EURO’ ya ihtiyacı vardır. Bu rakamın büyük bölümünü ise tek başına kira giderleri oluşturmaktadır.

Almanya’ da üniversite eğitiminin maliyeti açısından özellikle şu masrafların göz önünde bulundurulması gerekmekte:

– Geçim Masrafları (Yeme-içme, kira, kitaplar,telefon,…)

– Dönem harcı

– Sağlık sigortası ve olası öğrenim ücretleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere geçim masrafları bir öğrenci için ortalama 800,-EURO civarındadır. Bununla birlikte, Almanya’ da üniversite eğitiminin maliyeti şehirden şehire büyük farklılıklar göstermektedir. Örneğin, Münih’ deki bir üniversite öğrenimi için Leipzig’ e oranla daha fazla bir masraf söz konusu olacağı göz önünde bulundurmalıdır. Genel olarak baktığımızda küçük şehirlerde büyük şehirlere oranla daha az parayla geçinmenin daha kolay olduğunu görmekteyiz. Tüm bunları söylerken, tüm giderlerin her şeyden önce kişinin yaşam standartlarına ve harcama alışkanlıklarına bağlı olarak değişeceğini de unutmadan eklememiz gerekiyor.

Aylık giderin en büyük kısmını tek başına kira oluşturmaktadır. Fakat kira bedelleri Almanya’ nın hangi şehrinde olunduğuna göre değişmektedir. Öğrenciler kira bedeli olarak, okullarının olduğu bölgeye göre ortalama 210 ve 360 EURO arasında bir ücret öderler. Köln, Münih, Hamburg, Düsseldorf ve Frankfurt gibi bazı büyük şehirlerde kira bedelleri ortalamanın bir miktar üzerindedir. Tasarruf yapmak isteyen öğrenciler için en iyisi ya bir yurtta ya da bir öğrenci evinde kalmaktır. En başından oda veya ev için ödenmesi gereken depozito da maliyet planlamasına dahil edilmelidir. Depozito bedeli değişkenlik gösterebilmektedir.

Almanya’ da eğitim aldığınız süre boyunca giderlerinizi düşürebilmeniz açısından, öğrenciler için sunulan çeşitli indirimlerden yararlanmanız hayati önem taşımaktadır. Müzeler, operalar, sinemalar, havuzlar ve diğer kamu kuruluşlarında indirimli giriş hakları vardır ve kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu indirimlerden yararlanabilmek için ise, öğrenci kartınızı göstermeniz yeterli olacaktır.

Dönem harcı

Bir üniversitenin tüm öğrencileri dönem harcı ödemek zorundadır. Harç fiyatları üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Çünkü her üniversitenin aldığı harç içerisinde farklı ücret kalemleri barındırmaktadır. Bu ücret dönem başına ortalama 250 Avro’ dur ki, bu da bir çok Avrupa ülkesine göre oldukça makul bir rakamdır.

Dönem harcının bir kısmı sosyal ödentileri içerir. Mesela bu ücretlerle yemekhaneler, yurtlar ve spor kompleksleri finanse edilir ama aynı zamanda bu verilen ücretten idari masraflar da karşılanır. Sosyal ödentilerin 100,-EURO’ ya kadar bir maliyeti olabilir. Bazı eyaletlerde ayrıca bir idari masraf ödentisi vardır ve bu rakam üniversiteye göre 50 ile 75 EURO arasında değişiklik göstermektedir.

Birçok üniversitede dönem bileti için ödeme yapmak gereklidir. Dönemlik biletler sayesinde yarım dönem boyunca üniversite çevresinde ücretsiz olarak toplu taşıma ile yolculuk yapılabilmektedir. Yer ve geçerlilik bölgesine bağlı olarak bu ücret 25,-EURO’ dan 160,-EURO’ ya kadar çıkabilir.

Sağlık sigortası

Öğrencinin geldiği ülkesindeki sağlık sigortasının Almanya’ da geçerli olmadığı durumlarda eğitime başlamadan önce bir sigorta yaptırılması gerekmektedir. Yasal ve kapsamlı bir sağlık sigortası aylık ortalama 80,-EURO civarında düşünülebilir.

Öğrencilerin aylık geçim masrafları (Ortalama)

Kira + ek giderler                                                                                       298,00 EURO

Yeme – içme                                                                                               165,00 EURO

Giyim                                                                                                           52,00 EURO

Eğitim malzemesi                                                                                     30,00 EURO

Araba ve toplu taşıma                                                                              82,00 EURO

Sağlık sigortası, doktor masrafı, ilaçlar                                                66,00 EURO

Telefon, Internet, Televizyon                                                                 33,00 EURO

Boş vakit, kültür, spor                                                                             68,00 EURO

Toplam                                                                                                    794,00 EURO

One thought on “Almanya’ da üniversite eğitiminin maliyeti

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: