Almanya’ dan Getirilebilecek 15 Lezzetli Ürün

Almanya’ dan Getirilebilecek 15 Lezzetli Ürün

Bu DAS Zeitung yazımızda, Almanya’ dan getirilebilecek, bazıları Türkiye ‘de raflarda görülebilse de, başka yerde bulmanızın zor olduğu 15 lezzetli ürünü listelemek istiyoruz.

Hayatımıza ilk olarak, gurbetçilerimizin Türkiye’ ye tatile gelirken yanlarında getirmeleri ile giren bu ürünler, ne mutlu ki, şimdilerde Almanya’ ya giden sayısının artması ile sürekli olarak mutfaklarımızda yer alabiliyor.

Almanya’ ya gidecek olanların veya oradan sipariş verecek okuyucularımızın şimdiden listelerini oluşturmalarını tavsiye ederiz. Keyifli okumalar…

#1 Hanuta Gofret

Listenin başında Hanuta Gofret yer almalı diye düşündük. Her bir paketi açtığınızda yaşanan heyecan ve fındık tadı “anlatılmaz yaşanır” cinsten. Yerlileri olsa da hiçbirisi maalesef Hanuta ‘nın yerini tutmuyor.

Hanuta

 

#2 Nussknacker Çikolata

Uygun fiyatı ile Almanya’ dan gelen herkesin vazgeçilmez hediyeleri arasında yer alan Nussknacker’ ın yine fındık dolu lezzetini seveceğinizi umuyoruz.

 

Nussknacker

 

#3 Lebkuchen

Türkiye’ de de bulmaya başladığımız Lebkuchen’ ların sınırsız sayıda çeşidini, özellikle Noel zamanı Almanya’ da bulunanlar alabilir ve getirebilirler.

Lebkuchen

 

#4 Berliner (Pfannkuchen)

İçi vişne marmelatı ile doldurulmuş Berliner’ i yemeden Alman mutfağını tattım demek olmaz. Hemen söyleyelim, Türkiye’ de de Berliner (Pfannkuchen) yapan ve üstelik başarılı bir şekilde yapan bir çok fırın var. Berliner ile ilgili olarak daha önce yayınladığımız “Berliner : İnanılmaz Bir Lezzet” başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Berliner

 

#5 Haribo Şekerleme

“Çocuk ya da büyük ol, Haribo ile mutlu ol” sanırım hepimize tanıdık gelen bu melodinin hakkını vermek için en az bir çanta farklı lezzette Haribo ile Türkiye’ ye dönüş yapmanız gerekecek. Harbi sevmeyen var mı acaba ?

Haribo

 

#6 After Eight Çikolata

Avrupa’ nın çeşitli yerlerinde bulabileceğiniz ve özellikle kahvenin yanında tüketmekten kendinizi alamayacağınız bu lezzet de listemizde ilk sıralarda yer alıyor.

After Eight

 

#7 Merci Çikolata

Almanya’ dan gelirken sıradanlıktan uzak ve biraz daha güzel bir hediye almak isterseniz Merci çikolatalar tam size göre. Lezzetinden bahsetmeye gerek bile yok, fotoğraf yeterli olacaktır diye düşünüyoruz…

Merci Çikolata

 

#8 Raffaello Hindistan Cevizli Çikolata

Artık Türkiye’ de de rahatlıkla bulunabilen Ferrero ürünlerinin en güzellerinde olan Raffaello çikolatalara bayılacaksınız. Sevdiklerinizi de bayıltmak isterseniz güzel bir hediye buldunuz demektir.

Raffaello

 

#9 Bir Lezzet Klasiği : Toffifee

Çocukluğumuzda Almanya’ dan gelen akrabalarımızı dört gözle beklememize neden olan Toffifee’ ler artık kolayca bulunabilse de sanki Almanya’ dan gelenler bir başka oluyor 🙂

Toffifee

 

#10 Schogetten Çikolata

İşte size uygun maliyetli bir hediye imkanı daha. Yoğun fındık tadı da ekstra.

Schogetten

 

#11 Egetürk Sucukları

Yiyenin bir kez daha yemek istediği, Almanya’ da yaşayanların Türkiye’ deki sucuklara burun kıvırmasına neden olan o eşsiz lezzet: Egetürk Sucukları… Getirebildiğiniz kadar getirin diyoruz.

Egetürk Sucukları

 

#12 Kinder Çikolata Çeşitleri

Dünyaya mal olmuş bir Alman klasiği: Kinder Çikolata. Gittiğinizde bir bakın deriz, yeni çeşitleri çıkmış mı?

Kinder Çikolata

 

#13 Bretzel

Bizim için simit (gevrek) ne ise, Almanlar için de Bretzel o demek. Taze taze yemek için az da olsa yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz.

Bretzel

 

#14 Apfelstrudel

Alman tatlılarının en ünlülerinden biris Apfelstrudel de Almanya dönüşü yanınızda getirmeniz gereken lezzetlerden bir tanesi. Hatta bu enfes elmalı lezzetin tarifini öğrenerek kendiniz de yapabilirsiniz.

Apfelstrudel

 

#15 Brötchen

Veee listemizin son maddesini olmazsa olmaz Brötchen’ a ayırdık. Alman unlu mamuller ustalığının eseri olan bu ekmekçikler sofralarınızın vazgeçilmezi olacak. Almanya’ da 600 civarında ekmek türü olduğunu da hemen belirtelim.

Brötchen

 

Almanya ve Almanca hakkında her şey sloganı ile yayın hayatına devam eden ve bir DAS Akademie sosyal sorumluluk projesi olan DAS Zeitung’ da, Alman mutfağı ve Alman yemek kültürü ile ilgili olarak daha önce yayınladığımız şu yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz:

Alman mutfağı ve yemek kültürü

 

 

%d blogcu bunu beğendi: