Almanya denince akla gelenler

Almanya denince akla gelenler

DAS Zeitung olarak, “Almanya denince akla gelenler?” nelerdir dedik ve mikrofonu sizlere uzattık ve birbirinden ilginç cevaplar aldık. Bakın, Almanya denince akla gelenler nelermiş? Not: Cevaplar karışık olarak sıralanmıştır.

 

Gurbetçi / Almancı / Alamancı

Gelen cevapların başında Almanya’ ya göç etmiş gurbetçi vatandaşlarımız geliyor.

Bundesliga

Alman 1. Futbol Ligi Bundesliga da sıklıkla gelen cevaplar arasında.

Bayern München

Almanya denince, futbol efsanesi Bayern München‘ i de unutmak olmazdı tabii…

Mercedes

Saplamlığın ve prestijin simgesi Mercedes de, diğer Alman otomobil markaları gibi listemize üst sıralardan giriş yapıyor.

BMW

Mercedes’ in hemen arkasından BMW geliyor. BMW ile ilgili DAS Zeitung haberini okumak için tıklayınız.

“Almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık”

Birçoğumuzun tarih derslerinden aklında kalan bir cümledir: “Almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık”. 1. Dünya Savaşı’ nda Osmanlı İmparatorluğu’ nun durumu da akla gelen ilk cevaplardan olmuş.

Oktoberfest

Almanya denince akla festivaller, festival denince de pek tabii ki akla Oktoberfest gelmekte. Anketimize katılanlar için de sonuç değişmemiş. Oktoberfest ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Nutella

Birçoğumuz, Almanya’ dan tatile gelen tanıdıkların getireceği Nutella’ nın hayali ile büyüdük. Anlaşılan o ki, halen de bu hayalden kurtulabilmiş değiliz.

Goethe

Almanların ünlü düşünürü Johann Wolfgang Von Goethe (28 Ağustos 1749, Frankfurt – 22 Mart 1832, Weimar) de listedeki haklı yerini alıyor. DAS Zeitung’ daki Goethe : Önemli Bir Portre başlıklı yazımızı tekrar okumak için tıklayınız.

Einstein

Almanya veya zeka denince de akla gelen ilk isim olmuştur hep, Albert Einstein. Einstein’ ın hayat hikayesini DAS Zeitung sayfalarından okumak için tıklayınız.

Jägermeister

Jägermeister, bir tür Alman yapımı geleneksel Kräuterlikör olarak adlandırılan bir likör tabanlı viskidir. 56 çeşit bitki ve baharattan elde edilen bir karışım olan içki, hazmı kolaylaştırıcı etkisi ve mide rahatsızlıklarını gidermesi ile ün yapmıştır. Bir kokteyl içkisi olarak da kullanılmaktadır. %35 alkol oranına ve koyu kahverengi bir renge sahiptir. Bitkiler ve baharatlar 2-3 gün boyunca suda ıslatılır. Daha sonra bu karışım süzülür ve 1 yıla yakın bir süre meşe fıçılarda bekletilir. Sürenin sonunda tekrar süzülen içki şeker, karamel, alkol ve su ile karıştırılır. İlk üretimi 1935 yılında yapılmıştır. İçkinin üretimi, Mast-Jägermeister AG şirketi tarafından Wolfenbüttel, Braunschweig, Almanya’da gerçekleştirilmektedir. İçkinin içeriğinde geyik ve dağ keçisi kanı olduğu ise bir şehir efsanesidir. Böyle diyor Vikipedi ve bu içki de unutulmaz Alman efsaneleri arasındaki yerini alıyor.

Blaupunkt

Alman teknoloji efsanelerinden Blaupunkt’ u da unutmak olmazdı.

Ich möchte fünf Köfte

Çocukluğumuzun hatıralarda kalan esprisiydi ve özellikle Almanca denince akla gelenlerin başında gelirdi “Ich möchte fünf Köfte”.

Berlin

Federal Almanya’ nın başkenti Berlin de unutulmamış. Siz de Berlin ile ilgili eşsiz bilgiler edinmek isterseniz, DAS Zeitung’ da kısa bir gezinti yapabilirsiniz. Harika bir Berlin tanıtım filmi için ise tıklayınız.

Bira

“Almanlar kahvaltıda bile bira içiyorlarmış” efsanesi ile büyüyen bir neslin verdiği cevap da anketimizde yerini alıyor.

Angela Merkel

Federal Almanya Şansölyesi Angela Dorothea Merkel de son yılların favori ve başarılı politikacısı olarak listemizde yer alıyor. DAS Zeitung sayfalarında yer alan, Angela Merkel ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayınız.

Autobahn (Otoban)

Otobanları ile meşhur Almanlar hakkında akla gelen ilk şeylerden birisi de doğal olarak Autobahn oluyor.

Alman çikolatası

Hangimiz iştahla yemedik ki, tanıdıkların Almanya’ dan getirdikleri çikolataları. Bu bile çocukluğumuzda Almanya’ yı sevmemiz için başlı başına bir nedendi.

Beckenbauer

Orta yaşlı okuyucularımız hemen hatırlayacaklardır Franz Beckenbauer‘ i. Ne futbolcuydu ama.

Schwein (Domuz)

Almanca’ dan aklımızda kalan kelimelerin başlarında gelir, okuyucularımız için de öyle olmuş.

“Arbeit macht frei” (Çalışmak özgürleştirir)

Özellikle Almanya’ da yaşayanlar ve 2. Dünya Savaşı’ ndaki olumsuzlukları bilenler için derin anlamlar taşımaktadır.

Schloss Neuschwanstein (Neuschwanstein Şatosu)

‘’Romantik Yol‘’, Münih’ten  Füssen’e kadar devam eden, Almanya’nın klasik sevimli kasabaları, çiçekli köy evleri, yerel şatoları ile Bavyera’nın tüm güzelliğini yaşatan, keyifli bir bölgedir. Bu bölgenin tartışmasız en görkemli yapısı olan Neuschwanstein Şatosu ise bölgenin parlayan incisi niteliğindedir. Bir süre önce paylaştığımız bu eşsiz yazının devamı için tıklayınız

Cartel

90′ ların unutulmaz grubu Cartel de Almanya denince akla gelenlerden birisi. “Cartel Bir Numara…” Hatırladınız değil mi?

Polizei (Polis)

Nedendir bilinmez Almanya ve Almanca denince akla gelen ilk isimlerden birisi de “Polizei” dir. Kemal Sunal’ ın meşhur filminin de bunda etkisi olduğunu düşünüyoruz.

VW (Volkswagen)

Bir Alman efsanesidir Volkswagen veya nam-ı diğer Vosvos. Onlarca farklı yazılışı olsa da, kalplere hitap eden görüntüsü hep aynıdır.

İsmail YK

Şarkıcı İsmail YK da şaşırtıcı bir atakla listemizde yer alıyor.

Heidi Klum

Dünyalar güzeli manken Heidi Klum’ un, Almanya denince akla gelenler listesinde olmaması düşünülemezdi.

Adolf Hitler

Pek güzel anılarla hatırlanmasa da halen zihinlerdeki yerini koruyor Adolf Hitler.

ZDF / RTL / SAT

Meşhur Alman televizyon kanalları ZDF, RTL ve SAT de unutulmamış.

NIVEA

El kremi kavramını ülkemize ve zihinlerimize yerleştiren, o meşhur mavi kapaklı yuvarlak Nivea krem kutusu olmuştur.

Schwarzkopf

Şampuan denince akla gelen ilk isimdir çoğu zaman Schwarzkopf ve direkt olarak Almanca’ yı çağrıştırır.

Mardin Münih Hattı

Mardin-Münih Hattı, 1986 yılında TRT 1 kanalında yayımlanmış olan, Ünal Küpeli’ nin senaryosunu yazdığı ve yönetmenliği üstlenmiş olduğu bir Türk dizisidir ve Türk Alman ilişkilerine ilişkin derin hatıralar bırakmıştır Türk Halkı üzerinde.

Schlafgut

Almanca “İyi Geceler” demek olan Schlaf Gut bizim için Schlafgut şeklinde yazılır ve Almanca’ da çarşaf anlamına gelmektedir 🙂

Bertolt Brecht

Bertolt Brecht, kısaca Bert Brecht. Asıl adı Eugen Berthold Friedrich Brecht olan ünlü düşünür, 20. yüzyılın en etkili Alman şairi, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni olarak nitelendirilir. Bakalım Bertolt Brecht hakkında hangi bilgileri bulabiliriz, tıklayınız.

Berlin Duvarı

İki Almanya’ yı ayıran bir utanç duvarı olan Berlin Duvarı, özellikle Berlin denince akla gelen ilk isimdir. Berlin ile ilgili daha fazla okuma için “Görkemli Bir Başkent: BERLIN” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Doğu Almanya

Özellikle çocukluğumuzdaki Olimpiyat Oyunları’ ndaki başarılarından hatırlarız Doğu Almanya’ yı. Almanlar için ise, bölünmüşlüğün yarısı demektir.

Audi

Alman otomobil devi Audi de okurlarımızın aklına gelen ilklerden.

Disiplin

Alman disiplini diye bir tabir bile vardır ve Almanlar disiplinleri ile ünlüdürler. Belki de başarılarının altında bu üstün disiplin anlayışları yatmaktadır. Yaşamayan bilemez.

Hans ve Helga

Almanya denince akla gelenler dendiğinde 2 Alman ismi gelir akla kuşkusuz, sanki tüm Almanların isimleri Hans ve Helga’ ymışçasına.

Claudia Schiffer

Güzellik kelimesinin tam manasıyla uyduğu nadir kişilerden birisidir ve Almanya denince akla gelenler listesinde yer alması her zaman mutlaktır.

Makine

Alman teknolojisinin mükemmelliğinden olsa gerek, katılımcılarımızın da aklına hemen makineler gelmiş.

C&A

Özellikle gurbetçilerimiz tarafından pek bir sevilen markadır C&A. Almanya denince kendilerinin aklına da bu gelmiş olsa gerek.

Auschwitz

Bir çok acının yaşandığı meşhur toplama kampı Auschwitz de listede yer alıyor.

Knoppers

Unutulmaz Alman gofreti Knoppers, eğer hala yemediyseniz mutlaka denemelisiniz.

 Dummkopf

Almanlar ne kadar kullanır çoğu kişi tarafından bilinmez ama, bir neslin vazgeçilmez dizisi “Bizimkiler” sayesinde Türkçe’ ye dahil ettiğimiz bir kelime olarak kalacaktır Dummkopf.

Schweinsteiger

Ünlü futbolcu da isminin okunuşundaki ahenkten ötürü olsa gerek listemizde üst sıralarda kendisine yer bulabilmiş.

Patates Kızartması

Almanların patatesi ne kadar sevdikleri malum. Hal böyle olunca da en iyi patates kızartması denince akla ilk Almanların gelmesi doğal oluyor.

Brötchen

Küçük Alman ekmekleri Brötchen’ lar da meşhur Alman fırın kültürünün bizlere bir armağanı.

BOSCH ve Siemens

Zimens diye okunan bu firma da BOSCH gibi zihinlerde kalitenin bir simgesi konumunda adeta.

Lutfhansa

Alman havayolları denince ilk Lufthansa düşüyor aklımıza.

“Almanya’ dan Oğlum Gelecek”

Her ne kadar eskiden ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarmak için kullandıkları bir kalıp olsa da, “Almanya’ dan oğlum gelecek” sözü Türk halkının ortak belleğine yerleşmiş bulunmakta ve Almanya dendiğinde de hatıra gelmekte.

Hanuta

Dünyaca ünlü gofret, yiyen herkesin olduğu gibi Almanların da vazgeçilmezi.

Gegen die Wand (Duvara Karşı)

Duvara Karşı, Fatih Akın’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2004 yapımı film. Kült olmuş durumda ve zihinlerimizde daha şimdiden Almanya’ yı çağrıştırmaya başlamış bile.

DaF (Deutsch als Fremdsprache / Yabancı Dil Olarak Almanca)

Almanya denince akla gelenler arasında saymaya gerek olmasa da belki de ilk sırayı Almanca almalıdır. Kendine has özellikleri olan bu dili, yabancı dil olarak öğrenenler için ise DaF her yerde karşılarına çıkan bir tabirdir. Bu durum okuyucularımızın da dikkatinden kaçmamış ve listeye girmiş.

Acı Vatan

“Almanya Acı Vatan” şeklinde de kullanılabilen “Acı Vatan” tabiri, hiç kuşkusuz, Almanya’ ya gitmiş olan ilk neslin yaşadığı zorlukları anlatan en güzel sözlerden birisidir.

Beethoven

Ludwig Van Beethoven’ i anlatmaya gerek yoktur sanırız. Almanya’ nın en yüksek değerleri arasındaki bu dahi besteci ile ilgili olarak hazırladığımız “Bir Dahi : Ludwig Van Beethoven” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Currywurst

Almanya’da özellikle de Berlin’de yaygın olarak tüketilen, kızarmış domuz sosisinin üzerine ketçap ve toz halinde köri sosu serpilerek servis edilen yanında da ekmek veya patates kızartması ile ve yanında genellikle bira tüketilen bir fast food yemek olarak tarif edebileceğimiz Currywurst Almanya’ nın simgelerinden birisi olmuş durumda. Hatta Almanya’ da bir müzesi ve DAS Zeitung’ da bu müze ile ilgili bir de haber bile var. Okumak için tıklayınız.

Kölner Dom

Köln Katedrali de Köln’ e gidenlerin ömür boyu unutamadıkları güzelliklerden birisi olarak hafızalarında yer etmektedir.

Käsekuchen

Türk damak tadına da en çok uyan Alman tatlılarından birisi olan Käsekuchen, peynirle yapılan bir Alman tatlısıdır ve pek bir güzeldir.

Bisiklet Yolları

Almanların bisiklet sevgisi herkesçe malum, bisikletler için ayrı yaptıkları yolların şöhreti de tüm dünyanın dilinde. Hatta işi “Bisiklet Otoyolu” yapacak kadar da ileriye götürmüş durumdalar.

Berliner

Donuta benzeyen bu geleneksel Alman pastası artık Türkiye’ de de yapılıyor ve yiyen bir tane daha istiyor.

Aldi

Alman ucuzluk marketi Aldi de, özellikle Almanya’ da yaşayan vatandaşlarımız tarafından listemize dahil edilmiş durumda.

Apfelstrudel

Strudel olarak bilinen tatlının elma ile yapılmış Alman versiyonu da unutulmaz bir lezzettir.

Christoph Daum

Artık Türk olarak kabul etsek de, Almanya denince aklımıza gelen ilk isimlerdendir Alman Teknik Direktör Daum.

Glühwein

Almanların sıcak şarabı da Alman mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olarak Almanya denince akla gelenler listemizdeki yerini alıyor.

 

Almanya ‘da Görülmesi Gereken 50 Yer” başlıklı detaylı ve keyifli DAS Zeitung yazısını okumak için tıklayınız…

 

 

 

 

One thought on “Almanya denince akla gelenler

%d blogcu bunu beğendi: