Almanya Eyaletleri Nelerdir?

DAS Zeitung olarak, her gün Almanya ve Almanca’yı daha yakından tanımanız için elimizden geleni yapıyoruz! İşte karşınızda Almanya eyaletleri listesi.

83 milyon nüfusu, 357.578 km2 yüzölçümü ile hem ekonomisi, hem teknolojisi hem de kültürel değerleri ile dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya, toplamda 16 eyaletten oluşmaktadır.

Almanya Eyaletleri Listesi

Berlin

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, aynı zamanda bir eyalettir. 3,7 milyon nüfusu ve 892 km2 yüzölçümü ile Almanya’nın en hareketli şehridir. Festivaller, sergiler, müzeler vb. birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Berlin, Almanya eyaletleri arasında kültür ateşesidir diyebiliriz.

Baden-Württemberg

Eyalet başkenti Stuttgart olan Baden Württemberg eyaleti 35.751 km2 yüz ölçümüne sahiptir. 11,1 milyon nüfuslu eyalet, Almanya’nın ihracat birincisidir. Kara Ormanlar ve Svabya Alpleri gibi doğal güzellikleri ile dikkatleri de üzerine çekmektedir.

Bavyera

Başkenti Münih olan Bavyera eyaleti, 70.552 km2 yüzölçümü ile Almanya eyaletleri arasında en büyüğüdür. 13,1 milyon nüfusu ile Bavyera, Münih’te düzenlenen en büyük halk festivali Oktoberfest’e de ev sahipliği yapmaktadır.

Brandenburg

Başkenti Postdam olan Brandenburg eyaleti, 2,5 milyon nüfusu ve 29.486 km2 yüzölçümüne sahiptir. İlginç bir özelliği, tam ortasında yer alan Berlin’i çepeçevre sarmasıdır. Berlin coğrafi konum olarak Brandenburg eyaletinin tam ortasında yer almaktadır. Ormanlar, kanallar ve yaklaşık 3000 göl ile kaplı bu eyalet aynı zamanda Almanya’nın en ünlü film stüdyolarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Bremen

Başkenti yine Bremen olan Bremen eyaleti, 0,7 milyon nüfusu ve 419 km2 yüz ölçümü ile Almanya eyaletleri arasında en küçüğüdür. Bremer ve Bremerhaven isimli iki kentten oluşmaktadır. Grimm kardeşlerin Bremen Mızıkacıları isimli masalıyla hepinizin Bremen ismine aşina olduğundan eminiz.

Hamburg

Almanya’nın ikinci en büyük kenti ve başlı başına bir eyaleti olan Hamburg 1,8 milyon nüfusa ve 755 km2 yüzölçümüne sahiptir. Almanya’nın en önemli ihracat noktalarından biridir. Almanya’nın en işlek limanlarından birine sahip olan Hamburg’da, büyük yük gemileri dünyanın her yerine buradan yük taşımaktadır.

Hessen

Hessen Eyaleti, başkenti Wiesbaden ile 6,3 milyon nüfusa ve 21.115 km2 yüzölçümüne sahiptir. Otomobil, makine, kimya ve elektrik sanayisi ile ekonominin bel kemiğini oluşturur. Ayrıca %42’den fazla ormanlık alan ile Almanya’nın en yeşil eyaletidir.

Mecklenburg-Vorpommern

Başkenti Schwerin olan Mecklenburg-Vorpommern eyaleti 23.180 km2 yüzölçümü ve 1,6 milyon nüfusu ile Almanya’nın en seyrek yerleşimli eyaletidir. 2000’den fazla göl ve 350 km’den fazla deniz kıyısına sahiptir.

Aşağı Saksonya

Başkenti Hannover ile Aşağı Saksonya eyaleti 8 milyon nüfusa ve 47.635 km2 yüzölçümüne sahiptir. En büyük ikinci yüzölçümüne sahip olan eyaletin topraklarının üçte ikisi tarımsal faliyetler için kullanılmaktadır.

Kuzey Ren-Vestfalya

Başkenti Düsseldorf ile birlikte toplamda 34.098 km2 yüzölçümüyle 17,9 milyon nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Almanya’nın en yoğun nüfuslu bölgesidir. Yoğun çelik ve kömür endüstrisine sahip olan eyalette aynı zamanda kültürel etkinlikler de öne çıkmaktadır. Eyalet, Londra ve Paris gibi önemli kültür merkezleri arasında yer almaktadır.

Rheinland-Pfalz

Başkenti Mainz olan eyalet 19.853 km2 yüzölçümüne ve 4,1 milyon nüfusa sahiptir. Almanya’nın üzüm üretiminin üçte ikisini karşılamaktadır.

Saarland

Eyalet başkenti Saarbrücken’dir. 2.570 km2 yüzölçümü ve 1 milyon nüfusa sahiptir. 1957’den beri Federal Almanya’nın bir parçasıdır.

Saksonya

Başkenti Dresden’dir. 18.416 km2 yüzölçümüne sahip eyalet 4,1 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Rönesans ve Barok dönemi yapıları, el işçiliğinin güzide ürünleri ile meşhur olan Saksonya Eyaleti Almanya eyaletleri arasında göz kamaştırmaktadır.

Saksonya-Anhalt

Başkenti Magdeburg olan eyalet 20.446 km2 yüzölçümüne ve 2,2 milyon nüfusa sahiptir. Unesco Dünya Mirasları’ndan beş tanesine ev sahipliği yapmaktadır: Tarihi Quedlinburg şehri, Eisleben ve Wittenberg’de Lutherhaus, Dessau’daki Bauhaus ve çevresi ile Dessau-Wörlitz’teki Bahçe Krallığı. Ayrıca Martin Luther ile protestanlığın doğuşu bu eyalette gerçekleşmiştir.

Schleswig-Holstein

Başkenti Kiel olan eyalet 15.799 km2 yüzölçümüne ve 2,9 milyon nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Baltık Denizi ve Kuzey Denizi’ne kıyısı bulunan eyalette her yıl dünyanın en büyük yelkenli yarışmaları gerçekleşiyor.

Thüringen

Başkenti Erfurt olan Thüringen eyaleti 16.173 km2 yüzölçümüne ve 2,1 milyon nüfusa sahiptir. Goethe, Bach gibi çok büyük birçok besteci ve şaire de anavatan olan bu eyalet birçok kültür hazinesini de topraklarında barındırıyor.

Kaynak: Wikipedia

Bu yazıyı sevdiyseniz bunlara da göz atabilirsiniz: Gurbetçiler ve Almanya’ya Göç: Kısa Tarihçe

One thought on “Almanya Eyaletleri Nelerdir?

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: