Almanya Gezilecek Yerler Listesi Bölüm: 2

Hepimiz Covid-19 pandemisinin bir an önce sona ermesini bekliyoruz. Umuyoruz ki, bir an önce günlük yaşantılarımıza geri dönebileceğiz. Yeni yerler gezmek, yeni insanlarla tanışmak gibi kavramların değerini bu süreçte çok daha iyi anladık. Şimdi hep birlikte gelecek için tatil planları yapalım! Almanya gezilecek yerler listesi denince çoğu zaman Berlin, Münih, Hamburg gibi büyük şehirler akla gelirken, biz bu yazımızda DAS Zeitung okuyucuları için, gezip görmeye değecek, daha az bilinen yerleri derlemek istedik.

Almanya Gezilecek Yerler Listesi

Bacharach almanya gezilecek yerler

Bacharach, Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletinde yer alan şehir, birçok tarihi eser sayılabilecek, mimari yapıları muhafaza etmiştir. İçerisinde Orta Çağ’dan günümüze kadar kalan yapılar mevcut. Ren Nehri’nde tekne turları yapıp, onca tarihi yapının arasında gezinirken iyi ki gelmişim diyeceğiniz yerlerden biri Bacharach.

essen-almanya

Essen, Ruhr Bölgesi’nde, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alan kent, eskiden Almanya’nın ağır sanayisinin merkezlerinden biri halindeyken, 2017 yılında Avrupa’nın Yeşil Başkenti Seçilmiştir. Sinagogları, kiliseleri, sanayi binalarından dönüştürülmüş kültür merkezleri ile Almanya gezilecek yerler arasına girmeyi hak eden bir kent.

Garmisch-Partenkirchen almanya

Garmisch-Partenkirchen, Almanya’nın Alp Dağları manzaralı şehri, Güney Bavyera’da bulunur. Kentsel kesim Garmisch ile kış sporlarının da merkezi Partenkirchen’in birlikteliğinden oluşuyor. Eşsiz doğa güzelliği ile kış sporları sevenlerin özellikle tercih edeceği yerlerden biridir. Ayrıca Almanya’nın en yüksek noktası Zugspitze de bu bölgede yer alıyor.

Görlitz almanya gezilecek yerler

Görlitz, bir yanı Almanya’nın Saksonya eyaletinde, bir yanı da Polonya’nın Zgorzelec kentinde olan şehirlerinden biridir. 2017’de Avrupa’nın en iyi film çekim mekânı olarak seçilen Görlitz, Almanya gezilecek yerler listesinde iyi bir yeri hak ediyor. Birçok Hollywood filmine de fon olarak seçilmiş kentte çekilen filmler arasında, Oscar ödüllü Okuyucu, Kitap Hırsızı ve Büyük Budapeşte Oteli gibi filmler yer alıyor.

Heidelberg almanya gezilecek yerler

Heidelberg, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan romantik bir şehirdir diyebiliriz. 1386 yılında kurulan Almanya’nın en eski üniversitesi ve üniversite hastanesi ile de ünlüdür. Kültürel mirasının yanı sıra akademik anlamda da Avrupa’nın en bilinen kentlerinden biridir.

Lindau

Lindau, Bayyera Eyaletinde, Konstanz Gölü’nün doğusunda yer alan 25.000 kişilik nüfusa sahip bir kasabasıdır.  Bölgenin resmi adı Lindau im Bodensee, yani Konstanz Gölü’ndeki Lindau’dur. Bölgede 1. yüzyıla ait Erken Roma yerleşimi arkeolojik kazılar esnasında çıkarılmıştır. Lindau adı ise ıhlamur ağacından gelmektedir. Bölgenin ismi, 882 yılında bölgeye gelen bir rahibin, rahibe manastırı kurduğu döneme dayanmaktadır. Kasabanın mimarisi Orta Çağ’a dayanmaktadır. Turistler tarafından da oldukça ilgi gören bu tarihi kasaba Almanya gezilecek yerler arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

Quedlinburg

Quedlinburg, Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde bulunan şirin bir kasabasıdır. 1994 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alan Quedlinburg, Orta Çağ’ın en iyi korunmuş yerleşim yerlerinden biridir. 2000’den fazla ahşap evi, ünlü bir kalesi ve Arnavut kaldırımı yollarıyla sizi yüzyıllar öncesinden kalma bir yolculuğa davet ediyor.

Kaynakça: www.deutschland.de/tr

Bu yazıyı sevdiyseniz, bunlar da ilginizi çekebilir: Almanya’da Görülmesi Gereken 50 Yer

One thought on “Almanya Gezilecek Yerler Listesi Bölüm: 2

%d blogcu bunu beğendi: