Almanya’da Doktor Olmak Üzerine Dr. Çağdaş Biçen ile Konuştuk

DAS Zeitung olarak Almanya’da doktor olmak konusunda okuyucularımızı bilgilendirmek, hedefleri doğrultusunda doktorlarımızı cesaretlendirmek için faydalı olacağına inandığımız bir röportaj gerçekleştirdik. Almanya’da doktor olmak üzerine Dr. Çağdaş Biçen ile konuştuk.

*Merhaba Çağdaş Bey, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Eğitiminiz, mesleğiniz nedir?

Selamlar, ben Doktor Çağdaş Biçen. Ortopedi Doktoruyum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Uzmanlık eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde tamamladım.

*Almanya’da doktor olmaya nasıl karar verdiniz?

İntörnlüğümün bir kısmını Almanya’da yaptım, asistanlıkta da tekrar Almanya’da eğitim programlarına katıldım. Almanya’da mesleki anlamda tıp sistemi oldukça oturmuş ve iyi. Eşimin işi dolayısıyla Almanya’ya yerleşme şansı elde ettik. Ben de çok yabancı olmadığım bu sisteme dahil olmaya çalışıyorum.

*Almanya’da doktor olmak için ne yapmak gerekiyor? Bu konu hakkında bizi biraz bilgilendirebilir misiniz?

Türkiye’de alınmış tıp ve uzmanlık diplomaları, Almanya’da doktorluk yapmak için Almanya’da denklik süreci sonrası geçerli sayılıyor ve doktor olarak çalışabiliyoruz. Denklik sürecine Türkiye’de başlanabiliyor. Benim gelme sürecim hızlı geliştiği için denklik sürecine Almanya’da başlayabildim. Denkliğe ve geçici çalışma iznine B2 sertifikası olmadan başvurmanıza izin verilmiyor, bu yüzden sürece başlayabilmek için B2 sertifikası almak şart.

Eyaletler arası değişiklik oluyor; bazı eyaletler TELC ve Goethe  geçerliliği olan sertifikalar, bazı eyaletler TestDaF ve ÖSD sertifikalarını da kabul ediyor. GER (Gemeinsamer europäischer Referenzrahmen für Sprachen) kabulü olmayan sertifikalar hiçbir eyalette kabul edilmiyor.

*B2 seviyesinde Almanca öğrenmek ne kadar sürdü?

Almanca öğrenmeye orta okulda TED Ankara Koleji’nde başladım. Lise sonuna kadar okulda Almanca’ya 2. yabancı dil olarak devam ettim. Üniversitedeyken de kurslara devam ettim. Kurslara B2 seviyesine kadar katıldım.

*Almanca çalışma disiplininizden bize biraz bahseder misiniz? Uyguladığınız belirli yöntemler var mıydı?

Kursta anlatılan konuları günlük tekrar etmeye çalıştım hep. Düzenli olarak seviyem dahilinde bir şeyler okumaya devam ettim.

*Almanca eğitiminizi çalışma hayatınız ile birlikte sürdürmüşsünüz. Bu süreç sizin için zor oldu mu?

Çalışırken kurs planlamak zor oluyor. Online Almanca eğitimleri bu konuda çok faydalı oldu. Online eğitimler başta alışkın olmadığım bir tarzdı ancak yoğun çalışma temposu içinde çok zaman kazandırıcı oluyor.

*Almancanızı geliştirmek için DAS Akademie’yi tercih etme sebepleriniz nelerdir?

B2 seviyesinde dersleri uzun süre önce tamamlamıştım ama sınava girmemiştim. Arayı biraz uzattığım için sınav öncesi destek almam gerektiğini düşündüm. Bir arkadaşım DAS Akademie’yi önerdi.

*DAS Akademie’de öğrencilik deneyiminizi nasıl tarif edersiniz? Bize biraz bahsedebilir misiniz?

Sınava hazırlık amaçlı, tekrar olarak belli bir dönem kurs almayı planlamıştım. Seviye tespit sonrası uzun bir kurstan ziyade, sınava yönelik 12 saatlik bir sınav hatırlatması planlandı. Sözlü ve yazılı sınavdaki kalıplar ve dikkat edilecek noktaların üzerinden hızlıca geçtik. Sınavın belirli konsepti var. B2 seviyesinde kurs tamamlamış olsam da sınava yönelik bu hızlandırılmış program benim için çok faydalı oldu.

*Özellikle pandemi döneminde DAS Akademie’de sürdürülen eğitim, hizmet ve faaliyetleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim DAS Akademie’de aldığım kurs pandemi sürecine denk geldi ve yalnız online eğitim olarak mümkündü. Online eğitim ilk başta zor gelse de, sonrasında alıştım. Hastalık bulaş riskinin olmaması en önemli avantajı ama ders saatlerini esnek olarak planlayabilmek benim için ayrıca çok faydalı oldu. Ancak  yine de yüz yüze eğitimin daha efektif olduğuna inanıyorum.

*Cevaplarınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz ve okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir şey var mıdır?

Röportaj için ben teşekkür ederim. Tüm doktorlara başarılar diliyorum.

Bu yazıyı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir: Tıp Almancası Sınavı telc Deutsch B2-C1 Medizin

Bu yazıyı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir: Almanya’da Tıp Eğitimi

One thought on “Almanya’da Doktor Olmak Üzerine Dr. Çağdaş Biçen ile Konuştuk

%d blogcu bunu beğendi: