Almanya’da Eğitim İçin DAAZ Eğitim Almanya

DAS Zeitung olarak, Almanya’da eğitim almak isteyen okuyucularımız için çok faydalı olacağına inandığımız bir röportajla karşınızdayız. Yurt dışı eğitim ve danışmanlık konusunda oldukça başarılı işler çıkaran DAAZ Eğitim Almanya aynı zamanda İnteraktif Online Almanca Eğitim Platformu Minticity’nin de Karadeniz Bölge Partnerliğini yapmaktadır. Gelin hep birlikte bu başarılı kurumu daha yakından tanıyalım!

Merhaba Selçuk Bey, sizi tanımayan okuyucularımız için bize biraz kendinizden ve kurumunuzdan bahseder misiniz?

Merhabalar, öncelikle ben de bir DAS Zeitung okuyucusu olarak bu platformda sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum.  Ben Selçuk Tanaydın. Kısaca kendimden bahsedecek olursam, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya bölümü mezunuyum. Pedagojik formasyon eğitimimi tamamlayarak bir süre özel kurumlarda kimya öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda 8 yıl kadar çok sayıda firmada iş güvenliği uzmanı olarak çalıştım. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde yüksek lisans eğitimimi bu yıl içerisinde tamamlıyorum. Evli ve bir çocuk babasıyım.

Yurt dışında birçok ülkeyi gezme imkânımız oldu. Her gittiğimiz ülkede ilgimizi çeken, farklı bir bakış açısı kazanmamızı sağlayan birçok şeyle karşılaştık. Belki de bu gezilerimiz sırasında DAAZ Eğitim Almanya’yı kurmaya karar verdik diyebilirim. Çünkü insan gördükçe ve yaşadıkça tecrübe ediyor ve öğreniyor. Günümüzde bilgiye internet üzerinden kolayca ulaşılabilir gibi gözüküyor ancak internette birçok yanlış bilgi de mevcut. Bu da bilgi kirliliğine yol açabiliyor. Bu bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için de o alanda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç doğuyor. 2013 yılından itibaren eşim Elif Tanaydın ile eğitim sektörünün içindeyiz ve yurt dışı eğitim danışmanlığının eğitimci kişilerce yapılması gerektiğini düşünerek abim Nazım Emrah Tanaydın’ın da yoğun katkılarıyla 2019 yılında DAAZ Eğitim Almanya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık ofisimizin Samsun’da açılışını yaptık. Bir yabancı dili yaşayarak öğrenmek ve o ülkedeki kültürel yapının daha yakından tanınması, kısaca yurt dışında eğitim almak öğrencilerin kişisel gelişim ve dil gelişimi için çok önemli. Bu süreçte öğrencilerin doğru yönlendirilmesi ve geleceklerini sağlam temeller üzerine kurmalarını sağlamak öncelikli görevimizdir.

Yurt dışı ve Almanya’da eğitim için giderek artan bir talep söz konusu Türkiye’de. DAAZ Eğitim Almanya’nın kurucusu olarak, bize bu konudaki hizmetlerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Evet, son dönemlerde yoğun bir talep alıyoruz. Biz de bu taleplerle birlikte farklı program arayışlarına girip danışanlarımıza en uygun programı sunmaya çalışıyoruz. Bunun için öğrencilerin yetenekleri, yabancı dil bilgisi ve eğitimleri önem arz ediyor.  Başta tabi ki Almanya’da eğitim danışmanlığı olmak üzere şu hizmetleri sağlıyoruz;

  • Almanya’da birçok köklü dil okulu ile anlaşmamız bulunmaktadır. Bu sayede istenilen şehir veya en yakın konumda öğrencilerin dil eğitimi alması,
  • Almanya’da eğitim, üniversite tercihi ve başvuru danışmanlığı,
  • Almanya’da sağlık çalışanlarının denklik ve istihdamı sürecinde danışmanlık,
  • Anlaşmalı olduğumuz özel üniversitelerde Dual Studium yaparak ücretsiz eğitim alma imkanı,
  • Bazı meslekler için, öğrencilerin de şartları sağlamaları halinde Ausbildung eğitimi,
  • Almanya dışında Kanada’da dil okulları, özel ve devlet “College programları”, üniversite lisans ve yüksek lisans eğitim danışmanlığı,
  • Letonya, Litvanya gibi ülkelerde hem dil eğitimi hem de lisans, yüksek lisans eğitim danışmanlığı,
  • İngiltere, İrlanda, Dubai, Malta, İspanya, İtalya’da ise anlaşmalı olduğumuz dil okullarına öğrenci gönderimi sağlayabiliyoruz.
DAS Akademie tarafından sunulan İnteraktif Almanca Platformu Minticity’nin Karadeniz Bölge temsilciliğini yapmaktasınız, bu süreç ile ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Ülkemizde maalesef dil eğitimi çok nitelikli olarak verilemiyor. 12 yıllık yabancı dil eğitimi  sonunda dilbilgisi ile boğuşan, akıcı bir konuşma sağlayamayan öğrenciler yetişiyor. Eşim Elif Tanaydın ana dili Almanca olan bir öğretmen olarak uzun süre Minticity platformunu kullanmıştı ve programın öğrenciler için çok verimli olduğunu, ders dışında da programın zevkle kullanıldığını gözlemlemişti. Programın daha fazla kişiye ulaşarak Almanca öğrenimini okullarda daha verimli hale getirmesi gerektiğini düşündük.

DAS Akademie Kurucusu Nilgün Hanım ve Genel Müdürü Ümit Bey ile düşüncelerimizi paylaştık, onlar da bizlere bu süreçte destek oldular. Hepimiz için hayırlı, güzel başarılara ulaşacağımız bir süreç olmasını temenni ediyorum.

Karadeniz’de, Almanya’ya ve haliyle Almancaya fazlasıyla ilgi var. Ancak dil eğitiminde gerekli yöntem, teknik ve materyalin doğru kullanılmasıyla başarılı bir sonuç ortaya çıkacaktır. Minticity öğrenciler kadar öğretmenlerin de işlerini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır. Platformda birçok dinleme, yazma, okuma, konuşma konularının bulunması; oyunlar, online yarışmalar ve özellikle öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği Minti olimpiyatları platformun en güzel yönlerinden bazıları…  DAS Akademie güçlü kadrosu ile Minticity platformunu sürekli yenileyerek dinamik bir çalışma ortaya çıkarıyor. Almanca öğrenimi için verdikleri yoğun emekler için kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Karadeniz’de Minticity’yi elimizden geldiğince bütün okullara ulaştırmaya çalışacağız 😊  Almanca eğitimine önem veren okulların programı deneyimlediklerinde bir daha vazgeçemeyeceklerine inanıyorum…

Ayrıca Almanya sağlık çalışanı konusunda da danışmanlık hizmeti veriyorsunuz. Almanya’da sağlık çalışanı olarak çalışmak isteyenler için neler yapıyorsunuz? Bu konuda bizi biraz bilgilendirebilir misiniz?

Aslında bu konu, başvuran kişilerin durumuna göre birçok seçeneği de içinde barındıran çok detaylı bir konu. Kısaca şu şekilde toparlayabiliriz; Almanya’da doktorlar, hemşireler, anestezi ve ameliyathane teknikerleri için denklik ve iş arama süreçlerinde danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Hasta bakım, yaşlı bakım, hemşire yardımcıları için de şartları uygun ise Ausbildug eğitimi almalarını sağlayabiliyoruz. Tabii ki Almanya süreci başlamadan önce kişilerin alanlarına göre Türkiye’de B1 veya B2 seviyesinde Almanca dil yeterliliklerini sağlamaları gerekmektedir. Bunun içinde en çok tercih edilen sınavlardan biri olan telc sınavında öğrencilerin başarı göstermesi gerekmektedir.

Tüm dünya olarak zorlu bir Covid-19 süreci içerisindeyiz. Bu süreç sizin için nasıl geçti? Yurt dışı eğitimi konusunda normalleşme sürecine girdik diyebilir miyiz?

Umarız bir daha bu süreçleri yaşamayız. Hepimiz için çok zorlu bir dönem oldu. Tabuların yıkıldığı, insanların birbirinden uzaklaştığı, giderek sanallaşan, insanların yalnızlaştığı bir dönem oldu. Evet, bizler de ülkelerin normalleşme sürecini yakından takip ediyoruz. Birçok ülkede yasakların kalktığını gözlemliyoruz. Yüz yüze eğitime dönüş hızlı bir şekilde sağlanıyor.  Özellikle yurt dışında eğitim gören öğrencilerimiz gittikleri ülkelerde bilgisayar başında değil kampüslerde arkadaşlarıyla sosyal bir üniversite hayatı yaşayarak dile ve ülkeye kolayca adapte olmak istiyorlar. Sağlığımıza dikkat ederek bilinçli bir şekilde normalleşme sürecini geçirmeyi temenni ediyorum.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederiz Selçuk Bey. Okuyucularımız için eklemek istediğiniz başka bir şey var mıdır?

Ben teşekkür ederim, keyifli bir sohbet olduğunu düşünüyorum. Son olarak öğrencilerimize birkaç cümle söylemek istiyorum. Öncelikle kendilerine inanmalılar, aldıkları kararların arkasında durmalılar, sadece maddi, anlık kazançlardan ziyade eğitimlerine önem vererek ailelerine ve ülkesine güzel başarılar getirecek nitelikli bireyler olma yolunda emin adımlarla ilerlemeliler.

“Rotası belli olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardımcı olamaz!”

Hepimizin hayatında mutlaka inişler çıkışlar kötü zamanlar olabiliyor. Eğitim, uzun bir yolculuk. Onlara çıktıkları bu yolda hedeflerinden şaşmadan azimle mücadele ederek üstün başarılara ulaşmalarını diliyorum.

Çok sevdiğim bir Rocky filminin bir sözüyle de bana ayrılan sürenin sonuna geliyorum😊

“Önemli olan ne kadar güçlü vurabildiğin değildir. Önemli olan darbeyi yedikten sonra, ileriye doğru gidip gitmediğindir. Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun?!”

 

Bu yazıyı sevdiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir: Almanya Üniversiteleri’nin Tam Listesi

%d blogcu bunu beğendi: