Altan Erkekli : Tiyatro Aşığı, Usta Bir Oyuncu

Tiyatro aşığı, usta oyuncu Altan Erkekli

Altan Erkekli, sinema, televizyon ve tiyatro dünyasının sevilen oyuncularından biri. Lise yıllarında tutkunu olduğu tiyatroya üniversitede devam eden ve Ankara Sanat Tiyatro’sunda profesyonelliğe adım atan oyuncu siyaset, seslendirme, diksiyon eğitmenliği gibi alanlarda da çalışmalarını yürütüyor.

Sinema ve tiyatro oyuncusu Altan Erkekli son yıllarda çok izlenen televizyon dizileri ve sinema yapımlarında aldığı rollerle Türk halkının yakından tanıdığı ve sevdiği bir isim. Erkekli, başrol oyuncusunun oyuna gelmemesi sebebiyle başrol oynama şansını yakaladı ve kendini, tiyatro dünyasında önemli bir kapıyı aralayacak Rutkay Aziz gibi bir ustaya izletme fırsatını ele geçirdi.

Tiyatro, sinema, televizyonda oyunculuk ve seslendirme sanatçılığı yapan Erkekli yalnızca yetişkinlerin değil çocukların da sevdiği bir isim oldu. Çünkü Erkekli, Susam Sokağı’ndaki Edi karakterini seslendirmişti.

Oyunculuğun yanı sıra siyasetle de ilgilenen sanatçı 2009 Yerel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Beşiktaş Belediye Meclisi üyeliğine seçildi. 2007 yılından bu yana, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde, Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk, Seslendirme ve Oyunculuk eğitimleri veriyor.

Rutkaz Aziz: “AST’ye hoş geldin”

1955’te İstanbul’da doğan oyuncu, Kadıköy Maarif Koleji’ni bitirdikten sonra 1975’te Ankara Üniversitesi DTCG Tiyatro Bölümünü kazandı. Lise yıllarında başlayan tiyatro macerası Erkekli’yi tedirgin ediyordu. Zira tiyatroyu ne kadar sevse de karşılaştığı zorluklar ve ekonomik şartlar onu inşaat mühendisi olmaya sürüklüyordu. Neyse ki lisedeki İngilizce hocasının ısrarlarına dayanamayıp yeniden tiyatroya döndü ve üniversite yıllarında öğrenci arkadaşlarıyla beraber hazırlayıp başrol oynadığı “Kopernikli Yüzbaşı” oyunu Erkekli için bir milattı. Bu oyunun galasına gelen Rutkay Aziz tarafından kutlanan Erkekli, Aziz’in “Ankara Sanat Tiyatrosu gemisine hoş geldin” sözleriyle tam anlamıyla bir tiyatrocu olduğunu anladı. Bundan sonraki süreçte Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)’de önemli oyunlarda rol alacaktı.

Bu arada üniversiteyi de bitirdi ve mezun olduktan sonra aynı fakültenin Oyunculuk Ana Sanat Dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etti. AST’de geçen yılların ardından 1985-89 yılları arasında Devlet Tiyatroları Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Bölümünde çalışan Erkekli 1989’da AST’ye geri döndü.

Gorki’den Nazım’a…

Türkiye’nin siyasi sorunlar ve kırılmalar yaşadığı bir dönemde 1992’de, Uğur Mumcu’nun kaleme aldığı Sakıncalı Piyade oyununda, Nazım Hikmet’in Ferhat İle Şirin ve Kafatası, Maksim Gorki’nin Yaz Misafirleri, Murathan Mungan’ın Taziye oyunlarında Ankara Sanat Tiyatro’sunda görev aldı. Yaşar Kemal’in ünlü eseri Yer Demir Gök Bakır’da yine Ankara Tiyatrosu’nda rol alan oyuncu AST’den ayrıldıktan sonra Beşiktaş Kültür Merkezi Oyuncuları arasında katıldı. Erkekli “Bir Demet Tiyatro” adlı dizide rol aldı. Yılmaz Erdoğan’ın Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü ve Bana Bir Şeyhler Oluyor oyunlarında yeteneğini sergiledi. Bana Bir Şeyhler Oluyor Erkekli’nin rol aldığı son tiyatro oyunu oldu. Bu tarihten sonra ağırlığı sinemaya verdi.

2000’li yıllar sinemaya ait

Profesyonel tiyatro oyunculuğuna 1976’da 804 İşçi oyunuyla başlayan Altan Erkekli’nin sinemaya girişi ise 1982’de Dolap Beygiri filmiyle gerçekleşti. 1982’den 1996’ya dek yalnızca altı filmde rol alan oyuncu, o yıllara dek tiyatroya ağırlık verdi. 2000 yılında Merdiven filmiyle yükselişe geçen sinema kariyerinde 2000-2014 yılları arasında tam 25 filmde rol aldı. Güneşi Gördüm, Beyaz Gelincik, Eve Dönüş, Sınav, Kurtuluş, Vizontele Tuuba, Vizontele, Uzun Hikaye ve Aşk Tesadüfleri Sever bu filmlerden yalnızca bazıları…

Ödüllü oyuncu

Altan Erkekli ilk En İyi Erkek Oyuncu ödülünü 1982’de, ikincisini ise 1996’da Sanat Kurumu’ndan aldı. 1982’de ve 1996 1996-97 sezonunda rol aldığı “İnadına Yaşamak” oyunu Altan Erkekli’ye üçüncü ödülünü Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından kazandırdı. 2002’de Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından Kristal Martı ödülüne layık görüldü.

Kaynak: www.icerikfabrikasi.com