Angela Dorothea Merkel

Angela Dorothea Merkel

Almanya Başbakanı olan Angela Dorothea Merkel, 1954 yılında doğmuştur. Hıristiyan Demokrat Birliği’nin CDU federal başkanlığını 10 Nisan 2000 yılından beri yürütmektedir. 2002 – 2005 yılları arasında da CDU – CSU parlamento parti grubunun başkanlığını yapmıştır. 2005 senesinden 2009 yılına kadar da Büyük Koalisyonu yönetmiştir. CSU olarak geçen Hıristiyan Sosyal Birliği ve Alman Sosyal Demokrat Partisi ile Büyük Koalisyon’un yönetimini gerçekleştirmiştir. 2009 yılından bu yana da Liberal Demokrat Parti ve CSU ile beraber oluşturulan koalisyonun başbakanlığını yapmaktadır. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Alman şansölyesi olan en genç kişi olan Merkel, Almanya’yı yöneten ve yeniden birleştiren ilk kadın şansölye olma unvanını da taşımaktadır.

Angela Merkel eğitimini Templin’de gerçekleştirmiştir. 1973 senesinde Leipzig Üniversitesi’nde fizik okumaya başlayıp 1978 yılında da mezun olmuştur. 1978 ve 1990 seneleri arasında da Berlin – Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü’nde eğitimine devam etmiştir ve kuantum kimyası üzerine bir tez hazırlayıp doktora hakkı kazanmıştır. Daha sonraki zaman diliminde araştırmacı olarak çalışıp çeşitli makaleler yayınlayarak çalışmalarını sürdürmüştür.

22 Kasım 2005 tarihinde SPD ve koalisyon arasında çıkan bir durum sonucunda başbakanlık görevini üstlenmiş, 2009 yılında da büyük bir çoğunluğun oylarını alarak yeniden başbakan seçilmiştir. Sonraki süreçte ise FDP ile bir hükümet koalisyonu kurmuştur.

Merkel, Hıristiyan Demokrat Birliği’ne bağlı olarak siyasetçilik yapmış olup Gerhard Schröder’den sonra geldiği görevine halen devam etmektedir.

Kişisel hayatında da siyasetteki etkinliğini sürdürecek şekilde kendisini geliştirmiştir. Rusça’yı öğrencilik döneminde akıcı bir şekilde öğrenmiştir. Aynı zamanda İngilizce de bilmektedir. Öğrencilik döneminde matematik alanında başarılar elde etmiştir.

Özel hayatında ise şu ana kadar iki evlilik geçirmiştir. Fizikçi olan ilk eşi ile yollarını ayırdıktan sonra Berlin kimya profesörü olan Joachim Sauer ile ikinci evliliğini halen devam ettirmektedir. Merkel, hiç çocuk sahibi olmamıştır.

Merkel’in babası bir Lutheran Papazıdır. Ekonomide ve iç siyasette oldukça başarılı bir lider olarak kabul edilir. Yaptığı çalışmalar ile alman ekonomisini ayaklandırmıştır. Alman halkının refah seviyesini yükselterek ülkesini sorunsuz bir halde yönetmeye çalışmıştır.

%d blogcu bunu beğendi: