Avusturya Ana Dili ve Ülkeye Yakından Bakış

Avusturya ana dili Almanca olan, Alp Dağları’nın eteklerinde kurulan Avusturya bir Orta Avrupa ülkesi. Topraklarının yarıya yakını orman alanı ve hazırladığı proje ile bu alanı sürekli arttıran, Avrupa’nın en büyük ormanlık alanına sahip olan bir ülke. Haliyle çok çeşitli bitki ve hayvan türünün bulunduğu bir ülke olma özelliği de taşıyor. Türü yok olma tehlikesinde olan hayvanlar ise koruma altına alınıyor. Muazzam güzellikte mağara ve şelaleleri görmek için her yıl binlerce kişi rotasını Avusturya’ya çeviriyor.

Yaşam standartları bakımından dünya sıralamasının en üstlerinde yer alan Avusturya müzik eğitimine verdiği önemle de bilinen bir ülke. Mozart, Haydn, Schubert, Strauss gibi sanatçıların ülkesi olan Avusturya dünya çapında başarılarıyla bilinen Viyana Çocuk Korosu ve Viyana Güzel Sanatlar Akademisi ile de ünlü! Ayrıca sanata da büyük önem veren bu ülkede tiyatro en çok takip edilen sanatsal etkinliklerin başında geliyor.

Avusturya Ana Dili Almanca Olan, Müziğin Susmadığı Bir Ülke

Mozart anısına düzenlenen Salzburger Festspiele Avrupa’nın en büyük ve en önemli tiyatro festivali olarak kabul ediliyor. Ülke pasta yapımı ile de adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış durumda. Hatta pasta yapımı adeta bir kültüre dönüşmüş ve halk en iyi turtaları en iyi pastaları yapmak için halen birbiri ile yarışıyor. Bir de ünü tüm dünyaya yayılmış olan şinitzel yemeğinden söz etmek lazım. Yağda kızartılan kemiksiz dana etinden yapılan bu yemek artık dünyanın hemen her ülkesinde bulunabiliyor.

Toplam 9 eyaletten oluşan Avusturya 8 milyon nüfusa sahip ve 300 bin Türk bu ülkede yaşıyor. NATO’ya üye olmayan tek Avrupa Birliği üyesi ülke olma gibi ilginç bir özelliği de var. Bayrağı 1191 yılından bu yana kullanıldığı için dünyanın en eski bayrağı olarak biliniyor. Avusturya ana dili Almanca olan, gelirinde turizmin payı oldukça fazla bir ülkedir. Çünkü doğası, tarihi güzellikleri ve yemeklerinin yanı sıra düzenlenen sanatsal etkinliklerle de her yıl turistleri bir mıknatıs gibi çekmeyi başarıyor. Sadece yaz aylarında değil, kış mevsiminde de çok sayıda turisti ağırlayan bir ülke olduğunu belirtebiliriz. Zira kültür, sanat ve müzik etkinliklerinin bir bölümü kış mevsiminde düzenleniyor.

DAS Zeitung okurlarına da en az bir kere mutlaka Avusturya’ yı ziyaret etmelerini öneriyoruz.

İyi bir gezgin iseniz ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız, aşağıdaki DAS Zeitung yazılarını da okumanızı şiddetle tavsiye ederiz:

Bu yazıyı sevdiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir: Viyana : Klasik Müziğin Başkenti

Kaynakça: Wikipedia

 

One thought on “Avusturya Ana Dili ve Ülkeye Yakından Bakış

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: