Berlin’ de Almanca dil eğitimi konusunu bir bilene sorduk

Berlin’ de Almanca dil eğitimi konusunu bir bilene sorduk

Yurt dışında Almanca dil eğitimi ile ilgili merak edilenleri sizler için bir bilene sorduk! DAS Akademie İzmir Şubesi Satış ve Operasyon Müdürü Sayın Neslihan Bülbül bizlerle Berlin’ de Almanca dil eğitimi süreci ile ilgili çok önemli bilgiler paylaştı.

Keyifle okumanızı diliyoruz.

Merhaba Neslihan Hanim, günümüzde yurt dışında dil eğitiminin popülerliği oldukça arttı. Sizce yurt dışında alınan dil eğitiminin avantajları nelerdir?

Dili kendi ülkesinde öğrenmenin avantajları oldukça fazla. Ülkesinde alınan dil eğitimi,  her koşulda dilin kalıcılığını ve verimliliğini arttırmaktadır. Türkiye’ de eğitim alan bir kişinin haftalık bazda alabileceği Almanca eğitimi 16 ders saati civarındadır ve ders saatleri dışında Almanca konuşulan bir ortamda bulunma ihtimali maalesef sınırlı kalmaktadır. Ancak aynı kişi Almanya’ da Almanca öğrenmeye gittiğinde, kurs saatleri dışında da sürekli Almanca pratik yapma imkanına sahip olabilmekte, özellikle konuşma konusundaki çekingenliğini daha kolay atabilmekte, akıcı bir şekilde Almanca konuşmaya başlamakta ve Almanca ile dolu bir hayata dahil olabilmektedir.

DAS Akademie Berlin’ de Almanca eğitimi alabilmek için nasıl bir yol izlenmeli? Genel kayıt sürecinden biraz bahsedebilir misiniz?

Berlin, konumu ve stratejik önemi nedeniyle uluslararası bir platformda bulunduğundan, Berlin şubemiz dünyanın her ülkesinden kursiyer kayıtları almaktadır ve bu nedenle farklı ihtiyaçlara hitap eden çok esnek programlar sunmaktadır. DAS Akademie Berlin’ de Almanca eğitimi almak isteyen kursiyerler kurs kayıtlarını HAFTALIK bazda yapabilmektedir. İster 1 hafta, ister 1 ay, ister 1 yıl.  Bu kayıt sistemi nedeniyle, kursiyerlerimiz yıl içerisinde kendilerine uygun olan sömestr tatili, yaz tatili, ya da herhangi bir zaman dilimi için DAS Akademie Berlin şubesinde Almanca eğitimi alabilmektedirler. Bu esnek yaklaşım,  bağlayıcılık ve ücret anlamında da kursiyerlerimizi oldukça rahatlatmaktadır.

Süreç içerisinde, Türkiye’ den gidecek olan kursiyerin Almanca bilgi seviyesi DAS Akademie İzmir Şubesi eğitmenleri tarafından belirlenir ve bunun akabinde Berlin öğrenci işleri ofisinden seviyeye uygun muhtemel başlangıç tarihlerinin bir listesi alınır ve kursiyere bildirilir. Kursiyer, başlamak istediği kursun başlangıç tarihinden en geç 5 hafta öncesinde DAS Akademie İzmir Şubesi yetkililerimiz ile birlikte kayıt formunu doldurarak, ödeme işlemlerini tamamlar.

Kurs ücretleri için;  http://www.das-akademie.com/prices/184/navId-229/ adresindeki web sayfamızdan detaylı bilgi alınabilir.

Güzel bir haber, DAS Akademie İzmir öğrencilerine, tüm Berlin kurs programlarında  %10 indirim yapılmaktadır.

Bununla birlikte 2016 yılı sonuna kadar Türkiye’ den yapılan kayıtlarda, kayıt ücreti olan 60,- EURO da başvuru sahiplerinden alınmamaktadır.

DAS Akademie Berlin’ de Almanca eğitim almak isteyen adayın Almanca bilgisi varsa, var olan dil seviyesini nasıl değerlendirmeye alıyorsunuz?

DAS Akademie İzmir merkezimizde, eğitmenlerimiz tarafından ücretsiz olarak yazılı ve sözlü bölümlerinden oluşan seviye tespit sınavımızın sonucuna göre kursiyerimizi Berlin kurs programları için yönlendiriyoruz. İzmir dışından olan başvurularda ise adaylarımız seviye tespit sınavına kendilerine göndereceğimiz bir link kanalıyla on-line olarak ve internet üzerinden katılabiliyorlar.

DAS Akademie İzmir bünyesinde sadece Almanca eğitimi veriliyor. Ayrıca çeşitli programlarınız sayesinde birçok kişiye alternatif sunabiliyorsunuz. DAS Akademie Berlin’ de de farklı ders programları var mı? Almanca haricinde başka hangi dillerin eğitimi verilmektedir?

Başta da dediğim gibi, Berlin uluslararası bir platformda bulunduğundan, dünyanın her ülkesinden kursiyer kayıtları almaktadır. Bu nedenle yoğun kurs programları ile birlikte, haftada 4 ya da 6 ders saatinden oluşan daha esnek programlar da mevcuttur.

Bununla birlikte Berlin kurs merkezimizde yabancı dil olarak Almanca eğitiminin yanında İngilizce, İspanyolca ve Türkçe dil eğitimi verilmektedir.

Kursiyer aldığı eğitim için sonrasında herhangi bir belge alabiliyor mu?

Tabii ki, kursiyerlerimiz, eğitimlerini başarıyla tamamladıkları takdirde, bu durumu gösteren ve eğitim detaylarını içeren bir belgeyi almaya hak kazanmaktadırlar.

Vize işlemleri ile ilgili nelere dikkat edilmeli? Herhangi bir sebepten vize alınamaması halinde ne oluyor?

Vize alması gereken kişilerin, haftada en az 20 ders saati Almanca eğitimi verilen bir programa kayıt yaptırmaları Alman resmi makamlarınca zorunlu kılınmaktadır. DAS Akademie Berlin’ in sunduğu haftada 6 ya da 4 saatlik programlar için kayıt olunursa şayet, vize alım süreci sıkıntıya girmektedir.

Kayıt sürecinde, İzmir yetkilisi tarafından doldurulan kayıt formu, kursiyer tarafından imzalandıktan sonra DAS Akademie Berlin yetkilisine gönderilir. Ardından birkaç gün içerisinde de kursiyerin davetiyesi kendisine ulaştırılır. Bunun haricindeki vize süreci tamamen kursiyere aittir. DAS Akademie İzmir bu süreç için sorumluluk yüklenmemektedir.

Vize reddi durumunda; kurs ücretinin %10’ u (min. 50,- EURO, max. 380,- EURO) DAS Akademie’ de kalır ve geri kalan ücret Berlin’ deki kursun başlangıç tarihinden en az 10 iş günü öncesinde konsolosluk ret belgesiyle birlikte sunulduğu takdirde kursiyere iade edilir.

Diğer koşullar için kayıt formundaki maddeler geçerlidir.

Kursiyer alacağı eğitim süresince konaklama ile ilgili destek alabiliyor mu? Giden kursiyerler genellikle nasıl bir konaklama şekli tercih ediyor?

Konaklama organizasyonu, talep edilmesi durumunda DAS Akademie Berlin yetkililerince yapılmaktadır. Bu noktada hizmet bedeli olarak kurs ücretinin haricinde 40,- EURO’ luk bir meblağ söz konusu olmaktadır ve kayıt esnasında ödenmektedir.

DAS Akademie Berlin’ deki konaklama sorumlumuz kursiyer ile iletişime geçmekte ve bu doğrultuda detayları kendisiyle paylaşmaktadır. Bu sürece İzmir yetkililerimiz dahil olmamaktadır.

Genellikle kursiyerler tarafından tercih edilen konaklama biçimi Wohngemeinschaft (WG)’ tır. Bunun da bir evde oda kiralama şeklinde olduğunu söylemek mümkündür.

Berlin’ de Almanca eğitimi almak isteyen okuyucularımıza önerileriniz var mı?

Öğrenilmek istenen dili, kendi ülkesinde öğrenmek ya da en azından pekiştirebilmek çok önemlidir. Bu bağlamda kurs eğitiminin yanında mutlaka sahip olunan Almanca bilgisinin hayatın günlük akışına dahil edilmesi gerekmektedir. Derste öğrenilmiş olunan kalıpları kullanarak, Almanca eğitiminin verimini maksimum seviyeye ulaştırmak mümkündür.

Sorularımıza içtenlikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.

 

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: