Berlin Hayvanat Bahçesi (Zoologischer Garten Berlin)

Merhaba sevgili DAS Zeitung okuyucuları! Türkiye ve dünya genelinde Covid-19 pandemisinin ardından yavaş yavaş normalleşme sürecine girmiş bulunmaktayız. Eminiz ki hepiniz yaz aylarının gelmesini bekliyor ve gideceğiniz yerlerin listesini yapmaya başladınız bile! O zaman DAS Zeitung olarak bizim de size bir önerimiz olacak: Zoologischer Garten Berlin, yani Berlin Hayvanat Bahçesi!

Berlin Hayvanat Bahçesi

Bir dönemin en ünlü kutup ayısı olan Knut’u hatırlayanlarınız vardır. Dünyanın her yerinden milyonlarca turistin ilgisini çeken, ismine oyuncaklar, kupalar, hediyelik eşyalar üretilen Berlin Hayvanat Bahçesi’nin ünlü ismi Knut da burada yaşamıştır. Soylarının tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan başka birçok türe de ev sahipliği yapan, her yıl milyonlarca turistin ziyaretine uğrayan ve Berlin’de görülmesi gereken yerlerden biri olan Berlin Hayvanat Bahçesi’ne yakından bakalım istedik!

Berlin Hayvanat Bahçesi
Berlin Hayvanat Bahçesi Deer portrait close-up, wild animal in Berlin zoo

 

1844 yılında açılan Berlin Hayvanat Bahçesi, otuz beş hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. İçerisinde 1.400’den fazla tür ve 19.400’den fazla canlı bulunmaktadır. Bu rakamlar ile dünya üzerinde en fazla ve ayrıntılı tür bulunduran hayvanat bahçesi olma özelliğini de taşır. Sadece 2017 yılında üç milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamıştır.

 

Berlin Hayvanat Bahçesinde bulunan türler, kendi doğal habitatları düşünülerek tasarlanan alanlarda yaşamaktadır. Ayrıca ziyaretçileri bekleyen bir diğer sürpriz de, alt katlarda yaşayan gece hayvanlarını gözlemleyebilme şansıdır.

 

Berlin Hayvanat Bahçesi’nin geçmişinde bir de hüzünlü bir olay yatar. İkinci Dünya Savaşı sırasında, bombalanmaya maruz kalmış ve sadece on beş dakika içerisinde o günkü türlerin yüzde otuzu ölmüştür. Akvaryum binası tamamen yok edilmiştir. Daha sonra tutulan kayıtlara göre 3,715 hayvandan yalnızca 91 tanesi hayatta kalmayı başarmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında hızla toparlanan Almanya, bu tarihi ve kültürel önem taşıyan mekâna da gereken önemi vermiş ve modern disiplinler ve tasarımlarla canlıların doğal ortamlarına yakın habitatlarını ve akvaryumu, ziyaretçilerin daha yakından görebileceği şekilde inşa etmiştir.

Hippopotamus in the water, Berlin Zoo, wild animal life

Dünyanın en büyük hayvanat bahçesi olan Zoologischer Garten Berlin’i ziyaret edilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneriyoruz!

Kaynak ve resmi siteyi ziyaret etmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiyseniz, buna da göz atabilirsiniz: Dresden Kunsthofpassage Müzik Çalan Ev!

%d blogcu bunu beğendi: