Almanya’ ya Kısa Bir Bakış

Almanya Federal Cumhuriyeti 1949’dan beri demokratik, parlamenter bir federal devlettir. 1990’daki yeniden birleşmeden beri 16 eyaleti bulunmaktadır. Devlet başkanı federal başkandır, yönetimin başında ise federal şansölye bulunur.

Yüz ölçümü

Almanya’nın yüz ölçümü 357.022 kilometre karedir. Kuzeyden güneye kadar kuş bakışı en uzak mesafe 876 kilometre, batıdan doğuya en uzak mesafe ise 640 kilometredir.

Şehir, eyalet, nehir

En büyük şehri, aynı zamanda Başkenti’dir: 3,4 milyon nüfusuyla Berlin. Nüfusu milyonlara ulaşan diğer şehirler Hamburg (1,8 milyon) ve Münih’tir (1,3 milyon). Köln bu sınırın biraz altında kalmaktadır. Frankfurt am Main (Nüfus 662.000) uluslararası bir finans merkezidir.

Coğrafyası çok yönlüdür. Kuzeyinde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nin kıyıları, güneyinde ile Alpler’in tepeleri bulunur. Aralarında ise çok çeşitli bölgeler bulunur: Tarım yapılan düzlükler, geniş bir nehir ve göller bölgesi, ormanlık alanlar, kent merkezleri ve engebeli araziler. Almanya’nın en büyük dağı 2.963 metre yüksekliğindeki Zugspitze’dir. En uzun nehri ise Almanya’nın ortasından 865 kilometre boyunca akan Ren Nehri’dir. Almanya’da 16 milli park, 104 doğal park ve 15 biyosfer rezervi bulunur.

Almanya Nüfusu

Avrupa’nın en kalabalık ülkesidir. Burada yaşayan yaklaşık 82 milyon insan ile nüfus yoğunluğu kilometre başına 230 kişiye denk gelmektedir.

Yaşama sevinci

Farklı kültürel etkileşimlerden dolayı oldukça çok yönlü özellikler gösteren yaşam, modern ve açık görüşlü olarak tanımlanabilir. Karnaval, şarap veya Oktoberfest, klasik müzikten rock müziğe kadar müzikal festivaller gibi sayısız geleneksel festivallerle ve 13 farklı bölgede üretilen şaraplarla tamamlanan mutfağı ile sizi birlikte keyifli dakikalar yaşamaya davet ediyor.

Şairlerin ve düşünürlerin ülkesi

Almanya büyük düşünürlerin ve ünlü müzisyenlerin memleketidir. Goethe, Günther Grass, Bach ve Beethoven gibi isimler, değerli bir kültürün uzun geleneğinin kanıtı niteliğindedir. Günümüzde kendilerini Almanya’da modernden antik tarza kadar geniş bir yelpazede sergilemektedirler. Yaklaşık 300 tiyatro, 130 profesyonel orkestra ve uluslararası koleksiyonlara sahip 630 sanat müzesi bulunmaktadır. Edebiyat ve film ise Alman sanatçıların her sene yaratıcılıklarını sergiledikleri alanlardır.

Eğitim ve araştırma ile bilim de burada oldukça sağlam temellenmiştir: Yaklaşık 370 adet yüksek okulu uluslararası öğrenciler tarafından da itibar görmektedir.

Kaynak: tatsachen-ueber-deutschland.de

Özellikle Almanya ‘ya gitmeyi düşünenlere şiddetle tavsiye ettiğimiz, “Almanya ‘da Görülmesi Gereken 50 Yer” başlıklı detaylı ve keyifli DAS Zeitung yazısını okumak için tıklayınız…

%d blogcu bunu beğendi: