Albert Einstein : Bir Dahinin Kısa Biyografisi :

Albert Einstein, 14 Mart 1879’da Ulm kentinde dünyaya gelmiştir. Yaşamının ilk yıllarını Münih’te geçirdi. Lise eğitimini ve yüksek eğitimini İsviçre’de tamamladı. 1914 yılında Almanya’ya geri döndü. 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine yaptığı çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

Albert Einstein, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Sadece matematiksel hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır. E = mc2 denklemi ile formüle ettiği kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirmiş ve nükleer teknolojinin gelişimine ışık tutmuştur. 1999’un sonlarında 100 ileri gelen fizikçiyle gerçekleştirilen milenyum oylamasında Einstein, tüm zamanların en iyi fizikçileri arasında 1. sırayı almıştır.

1933’te Almanya’dan ayrılarak Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti. 1940’da Amerikan vatandaşlığına geçti ve ömrünün geri kalanını burada New Jersey eyaletinde geçirdi. Hayatı boyunca iki evlilik yaptı. İlk evliliğinden iki oğlu olmuştur.18 Nisan 1955’te, New Jersey Princeton Hastanesi’nde geçirdiği iç kanama sonucu yaşamını yitirdi.

Albert Einstein, pek çok popüler kültür ürünü için konu veya bir ilham kaynağı olmuştur. Einstein ayrıca kurgu eserlerde çılgın bilim adamı tipleri için de bir model olmuştur. Aşırı ifadeli suratı ve farklı saç modeli çoğunlukla taklit edilmiştir. Einstein, hayatı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yayınlamıştır, ayrıca 150’den fazla bilim dışı çalışmaları da olmuştur. Bu gün bile, başarıları ve eserleri nedeniyle Einstein sözcüğü, “dahi” ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein

Albert Einstein : Bir Dahinin Kısa Biyografisi :” için bir yorum