Bir Alman Otomotiv Efsanesi: BMW

Dünya Devi Bir Alman Otomotiv Efsanesi: BMW ’nin Tarihçesi ve Bugünü

Dünya genelinde lüks otomobil denildiği an akla ilk gelen markalardan biri olan BMW, 1916 yılında kurulan bir Alman otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisi. Alman teknolojisinin her türlü imkânından faydalanmakta olan BMW ’nin açılımı Bayerische Motoren Werke AG; yani Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi. Firmanın dünya genelinde 100 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Şirketin ilk etapta yalnızca uçak motoru üreten, mimari yönden meşhur merkezi 1913 yılında, Münih şehrinde Karl Friedrich Rapp tarafından kurulmuş. Hatta buna bağlı olarak BMW ’nin parçalı ambleminin mavi kısmının gökyüzünü, beyaz kısmının ise uçak pervanesini temsil ettiği düşünülüyor. Amblem ile ilgili bir diğer iddia ise renklerin Bavyera eyaletini ifade ettiği yönünde. 1928 yılında satın alınan Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomotiv şirketi sonrasında ise otomobil üretimine başlanmış. 1945’te 2.Dünya Savaşı sona erince müttefik kuvvetler firmanın fabrikalarını da kullanılmaz hale getirmişler. BMW bu dönemi mutfak ve bahçe malzemeleri üreterek atlatmış. 1950 yılında ise firma yeniden otomobil piyasasına dönmüş. 1950 yıllarında çok da parlak olmayan satışlar 1960’larla birlikte yükselmeye başlamış.

BMW ’nin oldukça kuvvetli olduğu bir diğer alan olan motosiklet motoru üretimine ise 1.Dünya savaşı sonrasında başlanmış. İlk başarılı motosiklet üretimi olan R32 modeli 1923 yılında piyasalara sunulmuş. Teknoloji ve dönem itibariyle pek çok değişiklik yapılıyor olsa da bu modelin motor tipi günümüzde üretilmekte olan tüm R tipi motosikletlerde kullanılıyor.

Kurumsal dili İngilizce olan kurumun sloganı Sheer Driving Pleasure, yani Gerçek Sürüş Keyfi. Alman teknolojisinin her türlü imkânından faydalandığını büyük bir güvenle ileri süren firma gerçekten de kullandığı Ar-Ge teknikleri ile sürüş konforunu en iyi sürüş güvenliği öğeleri ile bir araya getiriyor. Ürettiği araçlarda iDrive, aktif hız kontrolü, aktif direksiyon, Valvetronic gibi teknolojiler kullanan firmanın ürettiği otomobil ve motosikletler kullanıcılara daha az tüketim, daha az emisyon,daha dinamik yapı ve anında tepkili sürüş keyfi gibi özellikler sunuyor, bu yüzden de otomotiv piyasasında hala BMW denildiğinde akan sular duruyor. BMW ’nin piyasadaki yeri rakipleri için bile öyle özel ki dünya devlerinden Mercedes-Benz bile bir Alman gazetesinde çıkan reklamı ile 100 yıllık rekabet için ezeli rakibine teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: