Dresden Kunsthofpassage Müzik Çalan Ev!

Dresden Kunsthofpassage Müzik Çalan Ev!

Bu haftaki yazımızda Sizlere Doğu Almanya’ nın gözbebeği Dresden’ de, Kunsthofpassage’ da bulunan ilginç bir binadan bahsedeceğiz. Der Kunsthof Dresden, ya da diğer adıyla Kunsthofpassage, Dresden’ in Neustadt bölgesinde bulunan bir sanat sokağı.  Haus Görlitzer Caddesi’ nden Alaun Caddesi’ ne kadar uzanan bu sokakta bulunan Dresden Kunsthofpassage, günümüzde bir çok turistin merakla ziyaret ettiği en önemli yerlerden birisidir.

2001 yılında Dresdenli mimarlar Müller&Müller, Knerer&Lang, Heike Böttcher ve Meyer Bassin tarafından oluşturulan bu pasaj, 5 ayrı avludan oluşmaktadır. Kunsthofpassage’ da bulunan her avlu bir mimarın sanatına ve sanat anlayışına göre şekillendirilmiş ve yine onların verdiği isimlerle anılmıştır.

Elementler avlusunda (Hof der Elemente) , her cephesi bir elementi temsil eden binalar bulunur. Mavi renkli cephesi ile pasajın en bilinen yapısı olan, Müzik Çalan Ev bu avluda yer alır. Suyu ve her alanda ona olan ihtiyacımızı temsil etmektedir. Müzikli evin ön cephesi ise adeta bir orkestra görünümündedir ve oldukça ilginçtir. Yağmur yağdığında saçaklardan ve su kanallarından geçerek minik havuzlara akan yağmur damlaları, yağmurun şiddetine bağlı olarak çok hoş melodiler çıkarır. Avlunun doğusunda yer alan Sarı renkli bina cephesi ise Ateşi simgeler. Alüminyum bloklarla süslenmiştir. Hava güneşli olduğunda size harika bir görsel şölen sunar. Burası ayrıca Kunsthofpassage içerisinde en bilinen ve en çok fotoğraf çekilen avludur. Bu avlu haricinde pasaj içerisinde Işıklar Avlusu (Hof der Lichts) , Hayvanlar Avlusu (Hof der Tiere) , Fabl Karakterleri Avlusu (Hof der Fabelwesen)  ve Başkalaşım Avlusu (Hof der Metamorphosen) bulunmaktadır.

Pasaj içindeki  bir çok binanın alt katında, hediyelik eşya ve kıyafetler satan dükkanlar vardır. Ayrıca bir şeyler içerken dinlenebileceğiniz cafeleri de bulunmaktadır. Kunsthofpassage’ daki ilginç avluların ortasında oturup bir fincan kahve eşliğinde etraftaki binaları izlemek oldukça keyiflidir. Pasajı gezdikten sonra dışarı çıktığınızda pasajdan yayılan sanat etkilerinin tüm sokak boyunca da devam ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Kunsthofpassage sınırları ve kuralları olmayan, şehrin geneli ile kıyaslandığında rengarenk görüntüsüyle tamamen özgürce gezebileceğiniz ilginç bir yer. Herhangi bir giriş ücreti de yok. Her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Ancak farklı hava koşullarında ziyaret etmeniz size farklı görsel olanaklar sunacaktır.

Kunsthofpassage ile ilgili detaylı bilgi için,  http://www.kunsthof-dresden.de tıklayınız.

Kunsthofpassage ile ilgili video için, https://www.youtube.com/watch?v=QpTfPYHfPUc tıklayınız.

“Almanya ‘da Görülmesi Gereken 50 Yer” başlıklı detaylı ve keyifli DAS Zeitung yazısını okumak için tıklayınız…

%d blogcu bunu beğendi: