Almanya’nın Parlayan Yıldızı FC Bayern München

FC Bayern München

Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih şehrinin meşhur spor kulübü olan FC Bayern München; hepimizin bildiği adı ile Bayern Münih, futbol ile ilgisi olmayanların bile kulağına aşina olan bir kulüptür.

Futbol tarihinde büyük başarılara imza atmış olan bu kulüp Alman ligi Bundesliga’nın, 1963’ten beri yirmi beş şampiyonluk ile en büyük takımıdır. Bayern München’in Bundesliga şampiyonluklarının dışında iki Kıtalararası Kupa, beş Avrupa Şampiyonlar Ligi, bir Fifa Dünya Kulüpleri Kupası, bir UEFA Süper Kupası, bir UEFA Kupası ve on yedi Alman Kupası şampiyonluğu bulunur. İki milyar dolara yakın geliri ile Almanya’nın en büyüklerinden olan  ulübün aynı zamanda hentbol, basketbol, jimnastik, bowling, masa tenisi ve satranç takımları da bulunmaktadır. Bayern München Almanların spor dünyasını dört yanından kuşatmıştır. Kulübün bu başarısının altında ise çok iyi yönetilmesi yatmaktadır.

Aslında Bayern München’in kurulması dönemi oldukça sancılı süreçlerden geçti. Kuruldu, anlaşmazlıklar oldu, iki kulüp birleşti, ayrıldı ve bu süreç uzun yıllar devam etti. 1923 yılında FC Bayern München sahalarda fırtına gibi esmeye başladı. Pek çok şampiyonluk ve kupa ile taçlandırılan bu parlak dönem Nazi iktidarı ile birlikte zorlu bir döneme girdi. Bayern München’in Yahudi başkanı Kurt Landauer Nazi baskısı sebebi ile istifa etmek durumunda kaldı, kulübün pek çok üyesi askere alındı ve futbolun ismi bile geçmemeye başladı. Neyse ki korkunç savaş sona erdi, yaralar sarıldı ve 1963-1964 sezonunda Bundesliga yeniden kuruldu. Bayern München de bu süreç ile birlikte yeniden yükselişe geçti.

Kulübün ilk adımı kendisine bir stadyum kazandırmak oldu, Adidas’ın şirket hisselerindeki büyük satın alması ile birlikte de kulüp iyiden iyiye zenginleşmeye başladı. Bazı futbolcuların farklı marka spor ayakkabılar giymek istemesiyle Adidas ile olan ilişkiler ara ara gerginleşse de taşlar yerine oturdu ve bu bol kazançlı işbirliği devam etti. Kulübün yöneticilerinin vizyonlarının geniş olması kulübe hem mali hem de sportif başarıyı beraberinde getirmeye devam ediyor. Bu iyi yönetim anlayışı taraftarı da memnun ediyor ve Bayern München maçları, stadı neredeyse %100 dolduran taraftarlarla büyük bir futbol tatmini içerisinde yapılıyor.

Kulübün internet sitesi için tıklayınız…

%d blogcu bunu beğendi: