Yiğit Günal ile GermanyEdu ve Almanya’ da üniversite eğitimi üzerine

Değerli DAS Zeitung okurları, bu yazımızda Almanya’ da üniversite eğitimi üzerine uzmanlaşmış önde gelen firmalardan GermanyEdu kurucusu Sayın Yiğit Günal ile yaptığımız röportajı paylaşmak istiyoruz:

– Merhaba Yiğit Bey, öncelikle “DAS Zeitung’ a Hoşgeldiniz!” demek istiyoruz.

– Merhabalar, ben de DAS Zeitung okuyucuları ile birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.

– İsterseniz sözü fazla uzatmadan, doğrudan konumuza geçiş yapalım:

 

GermanyEdu Kimdir ?

Almanya’ da üniversite eğitimi danışmanlığı hizmeti veren GermanyEdu olarak, kendimizi size çok benzetiyoruz 🙂 DAS Akademie dendiğinde  nasıl akla İzmir ve Berlin geliyorsa bizde de İzmir ve Bonn geliyor 🙂 Hem Bonn’ da hem İzmir’ de yaşıyoruz diyebiliriz. Bu iki şehir arasında mekik dokuyoruz.

Öncelikle GermanyEdu tamamen organik bir oluşum. 9 yıllık tecrübemizin bir ürünü.  Kendimiz için yaptığımız üniversite başvuruları , yerini yurtdışı eğitim danışmanlığı firmalarında çalışmaya, ardından da kendi firmamızı kurmaya bıraktı. İstanbul’ da Kadıköy ve Levent’ te , İzmir’ de Alsancak’ ta 3 ofisle bir süre hizmet verdikten sonra uzun bir süre kurumsal firma ve yurtdışı deneyimlerimiz oldu. Son olarak master eğitimlerimiz için Almanya’ ya gidişimiz ve Youtube mecrasına katılmamız ile son halini aldı.

 

Modüler Eğitim Danışmanlığı Nedir ?

GermanyEdu olarak Türkiye’ de ve Almanya’ da ilk defa uyguladığımız bir danışmanlık sistemi. Bu sistemde öğrenciler Almanya Üniversite Başvuruları sürecinde dilediği aşamada hizmet alabiliyor. Kimisi vize aşamasında, kimisi sadece okul seçimininde, kimisi de tüm süreç boyunca tam destek alabiliyor. Hatta en çok tercih edilen hizmetimiz 1 Saatlik Skype/Whatsapp görüşmelerimiz, diyebilirim.  Bu görüşmelerde kişilerin durumunu analiz edip, kişiye özel çözümler üreterek, birebir yol haritası çiziyoruz. Böylece öğrenciler başvuru işlemlerine yatırım yapmadan önce kafalarındaki sorulara yanıt bulmuş oluyorlar. 1 – 2 sene öncesinden bile görüşmeler yapıyoruz. Onların süreci daha da sorunsuz işliyor, çünkü süreçle ilgili planlamayı birlikte önceden yapmış oluyoruz.

Okuyucularımız konu ile ilgili videolarımıza şu linklerden ulaşabilirler:

 https://bit.ly/30cv2JA

https://bit.ly/2scoNce

 

 

Şu anda GermanyEdu ‘ya çok talep olduğunu görüyoruz, sizce sebebi nedir ?

Aslında özel bir iksirimiz yok 🙂 Maalesef işini düzgün yapan, adalet duygusunu kaybetmemiş  ve vicdanlı bir birey olarak yetişmiş kişi sayısı gitgide azalmakta. Üzülerek takip ettiğimiz ve içinde bulunduğumuz bu yüzyılda güven en önemli unsur haline geldi. Özellikle bu sektör hayal tacirliğine çok müsait. Biz insanlara eğer işleri olmayacaksa “Olmaz!” diyoruz, bazen bilgimiz dışında heyecanla IBAN numaramıza ödeme yapmış kişilere bile defalarca parasını iade etmişliğimiz vardır. Her şeyi öngörmek mümkün değil ama tecrübemizle sabit ölçüde, kişilerin işi olmayacak gibiyse işlem yapmayı kabul etmiyoruz. Tüm bildiklerimizi en şeffaf haliyle paylaşıyoruz. 1 saatlik görüşmelerde de, full başvuru hizmetinde de aynı özen ve dürüstlükle yaklaşıyoruz.  Sanırım samimi, dürüst ve gerçekçi olmak işin sırrı.

Tabii ki güncel kalabilmek ve işimizle ilgili kendimizi donatmak adına çok çalışıyoruz. Dünyanın her yerinde konferanslara, fuarlara katılıyoruz. Her fırsatta işimizle ilgili resmi makamları ziyaret edip, en doğru bilgiyi almaya çalışıyoruz. Bu gibi gelişimlere ciddi bir bütçe ayırıyoruz. Eğitime harcadığımız paraya  hiçbir zaman acımıyoruz. Samimiyet tek başına yeterli olmaz, bizlere özgü samimiyet alman disiplini ile birleşince o zaman ortaya güzel şeyler çıkıyor 🙂

 

Verdiğiniz hizmetlerden biraz bahseder misiniz ?

1 saatlik görüntülü Skype / Whatsapp görüşmelerimiz haricinde en çok tercih edilen hizmetimiz Self Service Germany hizmeti. Almanya’ da üniversite başvurusu yapmak ciddi bir maliyet oluşturuyor. Yüksek Euro kurları ve kabul alamama durumu alınacak riski de arttırıyor. Biz de Türkiye’ nin ilk Modüler Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Firması olarak, en çok tercih edilen bu yöntemi geliştirdik.  Bu hizmet dahilinde ;

 •  5 saatlik Skype/Whatsapp görüşmesi
 •  Kişiye özel Almanya Yol Haritasının belirlenmesi
 • Tüm soruların cevaplanması
 • Kişiye özel okul araştırması
 • Şartlı kabul ya da kabul veren okul listesinin paylaşılması
 • Okulların kabul şartları ve son başvuru tarihleri
 • Okulların başvuru yöntemleri ( detaylı )
 • Tüm sürecin birebir maliyetlendirilmesi
 • Gerekli evrak listesi ( detaylı )
 • Kargo detayları
 • Almanya’ ya ilk gelindiğinde yapılması gereken tüm işlemler
 • CV ve Motivasyon Mektubu kontrolü

gibi, bir öğrencinin başvuru esnasında ihtiyacı olan her aşamada yanında yer almaktayız. Bu yöntem yıllar içerisinde şekillenen bir yöntem olduğu için başarı oranı en yüksek olan yöntemimizdir.

Hizmetlerimiz ile ilgili olarak daha detaylı bilgi  almak isteyenler [email protected] adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirler.

 

Sınırlı Kontenjan ile öğrenci alıyorsunuz, doğru mu ?

Evet. Her başvuru dönemi belirli bir sayıda öğrencinin işlemlerini yürütüyoruz. Bu sayı çok düşük, çünkü tüm adaylara kişisel ve özel bir ilgi gösteriyoruz. Kendimizi butik bir danışmanlık firması olarak tanımlıyoruz. Bundan dolayı da çok mutluyuz.

Bir Call-Center’ ımız olsa, bize direkt ulaşılamasa, sürekli dolaylı yoldan bilgi edinilebilse, whatsapp’ ta sürekli danışılabilecek birileri olmasa, inanın süreç sağlıklı yürümeyecektir. Ayrıca devam eden master eğitimim için de kendime bir zaman ayırmam gerekiyor.

 

Eğitim sizin için tutku olsa gerek , Master mı dediniz 🙂 ?

‘Oldum diyen solmuştur‘ diye bir laf var. Öğrenmeyi hiç kesmemeyi istiyorum 🙂 Bugün ülkemizin boğuştuğu sorunların tamamı okumamaktan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. İzmir Atatürk Lisesi mezunuyum, bilenler bilir, biz çalışkan bir nesildik.  ÖSS gençleriyiz. O zamanlar adı öyleydi. Biz neredeyse tüm sınıf üniversite sınavında derece yaptık. Üniversite eğitimimi de Bilgi Üniversitesi’ nde %100 burslu olarak tamamladım.

Şimdi Digital Marketing üzerine Yüksek Lisans yapıyorum.  Büyük ihtimalle 2. lisans eğitimim de Eğitim Bilimleri, Medya ve e-Eğitim üzerine olacak. Tabii ki bunda annemin rolü çok büyük, kitap okuyarak büyüdüm. Okumayı bir kere sevince bir daha bırakamıyorsunuz.  Henüz okula başlamadan okumayı öğrenmiştim 🙂

Hal böyle olunca insan kendini yetiştirmeyi bırakmak istemiyor. Tüm bu eğitimlerin yaptığım işe ve kişisel gelişimime katkısını da planlayarak ilerlemeye özen gösteriyorum.  Laf olsun diye Almanca üniversite okumak zor olurdu 🙂 İşin içinde sizi heyecanladıran bir şeyler yoksa o okul bitmez.

 

GermanyGo da size ait bir oluşum ondan da biraz bahseder misiniz ?

GermanyGo hizmetimizde, Türkiye başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde yaşayan hemşire, hasta bakıcı, paramedik, doktor vb. sağlık personellerinin denklik ve işe yerleştirme süreçlerini yönetiyoruz. 21 yıllık hasta ve yaşlı bakım evi sahibi bir ortağımız ile birlikte yapıyoruz bu işi. O yüzden yasal süreçlere çok hakim, Almanya’ da çok iyi bağlantıları olan bir ekibimiz var. Bu hizmetimizde de, kurumsal prensiplerimiz gereği yine her ay belirli sayıda işlem yapıyoruz. Böylece hizmet kalitesini yüksek tutuyor ve diğer işleri de aksatmadan yürütebiliyoruz.

GermanyGo ile ilgili detayları anlattığım videolara şu linklerden ulaşabilirsiniz:

https://bit.ly/2R6uJMt

https://bit.ly/35Qc3WM

 

Daha detaylı bilgi almak isteyenler [email protected] mail adresi üzerinden GermanyGo ekibimizle iletişime geçebilirler.

 

Sizi aynı zamanda bir Youtuber olarak tanıyoruz, Almanca videolarınız çok ilgi görüyor, Almanca’ yı çok seviyorsunuz herhalde…

Sevmeden olmaz 🙂 Tabii ki çok seviyorum. Ailemde herkes iyi seviyede Almanca bilir, ben de lisede Almanca okudum. Liseden sonra da Berlin’ de 1,5 yıl kadar yaşadım. Şimdi de master eğitimim Almanca. Durum böyle olunca sevmemek mümkün değil. Ben başta Almanca olmak üzere dil öğrenmeyi çok keyifli buluyorum. Size bir çok kapıyı açıyor.  Dünya ile olan bağlantınız artıyor. Her bildiğiniz dil daha fazla insan, daha fazla video, daha fazla kitap ve kaynak demek.

Almanca sınavlarından nasıl 100 alarak geçtiğimi anlattığım , sınavla ilgili çalışma yöntemlerimi paylaştığım videolar çok ilgi gördü. İnsanların nerelerde sorun yaşadığını görüp, onlarla aynı düşündüğünüzde nerede takılabileceklerini görebiliyorsunuz. Şayet sınavı da iyi analiz edebiliyorsanız sonuç doğal olarak başarılı oluyor. Tüm yaptığım bu aslında.  Videoların sürekli devamı geliyor. Yakın zamanda telc sınavlarının içeriklerine odaklandığımız ve içeriğini DAS Akademie ile birlikte hazırladığımız videolar da gelecek.

Şunu eklemek istiyorum; yüzlerce kişi, “sayende sınavları geçtik,” diye mesaj atıyor, tabii ki çok mutlu oluyorum ancak sınavlarda bu kalıpları birebir kullanmasalar daha iyi olacak, bunlar birer örnek biraz değiştirmenizde yada benzerlerini oluşturmanızda fayda var. Zira partneriniz de videoyu izlediyse ve ezberleyip gittiyse ….:)

Almanca içeriklerin yer aldığı videolarım için de şu linki kullanabilirsiniz ;

https://bit.ly/30gVLor

 

Almanya’ da Üniversite Hayatı ile ilgili GermanyEdu videoları da çok sayıda…

Evet. Onları eğlenceli buluyorum 🙂 Almanya’ da Üniversite Hayatı ve  genel olarak Almanya’ da Yaşam ile ilgili içerikler de paylaşmaya özen gösteriyorum. Bu tarz içerikler hem Almanya’ da bir hayata hazırlananlar için rehber hem de onlara Almanca çalışmaları için motivasyon kaynağı oluyor.

Güncel olarak harcanan paraları bilmemiz, hali hazırda burada öğrenci de olmamız aslında aileler için de öğrenciler için de canlı bir rehber rolü üstlenmemizi sağlıyor. Onların karşılaşabileceği tüm olası sorunları anlatıyor, burada üniversite eğitimi almak isteyenleri nelerin beklediğini göstermeye çalışıyoruz. Günlük hayatta markette, cafede, resmi dairelerde ne olup bitiyor sürekli güncel içeriklerle paylaşıyoruz.

Almanya’ da Üniversite Hayatı ile ilgili GermanyEdu videoları ;

https://bit.ly/39XBkkR

 

– Yiğit Bey, size ve GermanyEdu ekibine bu samimi röportaj için tekrar teşekkür etmek istiyor, başarılarınızın artarak sürmesini temenni ediyoruz.

– Ben teşekkür ederim, size de iyi yayınlar diliyorum.

 

Almanya’da Üniversite kategorisindeki tüm yazılarımız için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz:

https://www.daszeitung.com/category/almanyada-universite/

%d blogcu bunu beğendi: