Interrail : Eşsiz bir gençlik deneyimi

Interrail : Eşsiz bir gençlik deneyimi

DAS Zeitung’ daki bu yazımızı özellikle gençler tarafından tercih edilen ve dünya vatandaşı olma yolunda kendileri için eşsiz fırsatlar sunan Interrail ‘ a ayırdık. Peki Interrail nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları  (TCDD)’ nın sitesindeki tanıma göre INTERRAIL PASS; Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, gezginlere ucuz ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir pas bilet uygulamasıdır. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda istenen trene binme olanağı sağlar. Interrail konaklama ve diğer hizmetlerden bağımsız olarak, sadece tren ulaşımları ile ilgili bir hizmetler bütünüdür ve yılın 365 günü kullanılabilmektedir.

“İnterrail Global Pass” biletine sahip olanlar Avrupa’nın tam 30 değişik ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında, “İnterrail Bir Ülke Pass” biletine sahip olanlar ise, seçecekleri herhangi bir üye Avrupa ülkesinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız ve ek ücret ödemeden trenle serbest dolaşım olanağına sahip olur.

Interrail Pass kartlarına kimler sahip olabilir?

Avrupa’da daimi olarak ikamet edenler ile 6 aydan fazla bir süredir bir Avrupa ülkesinde kaldığını belge ile ispatlayan diğer ülke vatandaşları satın alabilir. Vatandaşlık durumu pasaport/kimlik kartı ile, ikamet durumu ise resmi makamlarca verilen ikametgah belgesiyle kanıtlanır.

Interrail Pass kartları hangi ülkelerde geçerlidir?

Pass kartları aşağıda sıralı listesi bulunan şu 30 Avrupa ülkesinde geçerlidir:

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek*, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa,

Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ*, Lüksemburg,

Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya,

Türkiye, Yunanistan

(*) Bir Ülke Pass uygulamasına katılmamaktadır.

Bununla birlikte, “Interrail Global Pass” kartlarının geçerlilik sürelerine bakacak olursak;

 1. bilet türü: 15 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)
 2. bilet türü: 1 ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)
 3. bilet türü: 1 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)
 4. bilet türü: 1 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)
 5. bilet türü: 15 gün sürekli geçerli,
 6. bilet türü: 22 gün sürekli geçerli ve
 7. bilet türü: 1 ay sürekli geçerli olmak üzere 7 farklı şekilde düzenlenebildiği görülmektedir.

“Interrail Bir Ülke Pass” biletleri ise 1 aylık süre içerisinde 3, 4, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

Flexi Sistem;

* Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir.

* Gezginin belirlediği tarih aralığında İnterrail Global Pass biletinde 5, 7, 10 ve 15 gün, Interrail Bir Ülke Pass biletinde ise 3, 4, 6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.

Örnek 1 : Global Pas Biletlerinde 1 ay geçerlilik süresi içinde 10 gün geçerli bilet : İnterrail gezginine, belirleyeceği 1 aylık tarih aralığında sadece 10 gün trenle yolculuk yapma hakkı sağlar.

Örnek 2 : Bir Ülke Pass biletinde, 8 günlük Almanya bileti : Sadece alınan ülke sınırları içerisinde, Almanya’ da ve bilet alınırken verilen 1 aylık tarih aralığında toplam 8 gün trene binme hakkı sağlar.

* Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir.

* Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir.

* Akşam 19.00 ve sonrasında başlayıp saat 04.00’ten sonra devan edecek seyahatlerde ertesi günün tarihi geçerli olur.

Interrail Ücretleri EURO Cinsinden belirlenmekte olup, ödemenizi TL cinsinden yapmanız gerekmektedir ve Interrail özellikle gençler için oldukça avantajlı bilet fiyatları sunulmaktadır. Gün sayısı arttıkça birim fiyat düşmekte ve Bir Ülke Pass fiyatları ise, seçilen ülkenin belirlediği tarifeye göre değişkenlik göstermektedir.

Interrail Global Pass ve Bir Ülke Pass kartı yetişkinlere (26 yaşından büyük) , senyörlere ( 60 yaşından büyük) ve gençlere (27 yaşından gün almamış) 1. ve 2. mevkide düzenlenir. Her iki pass hizmetinde de Aile Konsepti çerçevesinde, kendileri için ayrı bir yer istenilmeyen 4 yaşına kadar çocuklar 1 yetişkinin refakatinde olmak koşulu ile pass düzenlenmeksizin ücretsiz seyahat ederler. Kendileri için yer istenilen 4 yaşından küçük çocuklar ve 4 – 12 yaşındaki çocuklar, 1 yetişkinin refakatinde, aynı kategori ve mevkide olmak koşulu ile ücretsiz pass hizmetinden yararlanırlar. Ücretsiz çocuk kavramı, her bir yetişkin başına 2 çocuk için geçerlidir. 1 yetişkin pass sahibi ikiden fazla çocuk ile seyahat etmek istediğinde bu çocuk veya çocuklar için genç passı düzenlenir.

Interrail hizmetleri, ülkeler, sunulan seçenekler ve ayrıntılı ücretler için TCDD’ nin hazırlamış olduğu sayfayı incelemek için tıklayınız.

Interrail biletleme ve kullanım sistemi ile ilgili olarak şu noktaları da göz önünde bulundurmalısınız:

 • Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.
 • Rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca rezervasyon gerekmemesine karşın yoğun hatlarda yerinizi garanti etmek için rezervasyon yaptırmanız halinde de aynı ücreti ödemeniz gerekmektedir.
 • Interrailinizi istediğiniz ülkeden başlatabilirsiniz. Seyahatinize Türkiye’ den başlamak istemeniz durumunda, Interrail’ in size sunmuş olduğu bir gidiş ve bir dönüş olmak üzere ücretsiz iki seyahat hakkınızı kullanarak gezinizi tekrar demiryolu ile Türkiye’de bitirebilirsiniz ya da istediğiniz ülkeye başka bir yolla ulaşıp Interrailinizi oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz.
 • Interrail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 3 ay önce alabileceğiniz gibi, yola çıkış tarihinizden bir gün önce de alabilirsiniz. Dolayısı ile zaman konusunda oldukça esnek bir yaklaşım söz konusu.
 • Bilet almak için satış bürosuna gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

Interrail bileti satmaya yetkili kurumlar

Interrail Pass kartları TCDD’ nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul’ da bulunan Gençtur, Gemini Turizm, Cosmopolitan, Viking Turizm, Ankara’ da bulunan Uygar Tours ve Van’ da bulunan Ayanis Turizm seyahat acentelerinden satın alınabilir.

Biletinizi alırken ücretsiz olarak verilen “Interrail Kılavuzu 2016” yı ve “Interrail Haritası 2016” yı da istemeyi unutmayın. Söz konusu kılavuzlar sayesinde Interrail kuralları, ücretlendirmeler, geçerli olan trenler, mevkiler, güzergahlar ve bunlar gibi daha birçok konuda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yazımızın sonunda, yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmekte olduğunu hatırlatmak isteriz. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuru yapmanızın mümkün olmadığını lütfen unutmayınız.

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: