Johann Sebastian Bach : Barok Müziğin Ustası!

Barok müzik denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Alman müzisyen, besteci Johann Sebastian Bach hayatı ve eserleriyle DAS Zeitung’da! Kendi yaşadığı dönemde müzisyen kimliği ile saygı görse de, büyük bir besteci olarak dikkat çekmemiştir. 19. yüzyılda eserlerinin tekrar çalınmaya başlamasıyla ilgileri üzerine çekmiş ve büyük bir besteci olarak sanat tarihinde yerini almıştır. Yazımızı okurken, Bach’ın eserleri de bir yandan çalsın diyorsanız, aşağıdaki çalma listesini tıklayabilirsiniz!

21 Mart 1685’de Almanya’nın Eisenach isimli küçük bir kasabasında doğan Johann Sebastian Bach neredeyse tamamı müzisyen olan bir ailede gözlerini açmıştır. O derecedir ki Bach soyadı döneminde müzisyenlikle eşanlamlı olarak görülmektedir. Bach ailesinin on dört üyesi de müzisyenlik yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Ancak 19. yüzyıldan günümüze kadar Johann Sebastian Bach sanatı ve eserleriyle o kadar ünlenmiştir ki, Bach soyadı artık onu tanımlar hâle gelmiştir.

Dokuz yaşındayken annesini, on yaşındayken de babasını kaybetmiştir. Öksüz kalan sanatçının bakımını on dört yaşındaki org sanatçısı olan abisi Johann Christoph Bach üstlenmiştir. On beş yaşında Lüneburg’daki Mattehaus Kilisesi’ne soprano olarak giren Johann Sebastian Bach, burada besteci Georg Böhm tarafından yetiştirilmiş ve onun ustalığından faydalanmıştır. Bach’ın org için yazdığı eserlerde onun izleri görülmektedir.

Johann Sebastian Bach ‘ın Profesyonel Müzik Kariyeri

Bach’ın müzik kariyerinde ilk ciddi iş deneyimi Saksonya-Weimar dükünün orkestrasında kemancı olarak başlamıştır. Bu orkestradayken, diğer müzisyenler gibi Macar kıyafetleri giyen Bach, bu görevinden aynı yıl ayrılmıştır. Daha sonra Arnstadt’ta org çalmaya başlayan Bach, “Cemaati şarkına çeviriyorsunuz!” gibi eleştiriler almaya başlamıştır. 1707 yılında oradan ayrılıp bir akrabası olan Maria Barbara ile evlenmiştir. 1714’te usta bir orgcu olarak dünyaya açılıp birçok kente gitmiştir. Ve bu yolculuk sırasında Prusya’da kentinde bir dinleti verirken bir eserinin pedal melodisini olağanüstü çaldığından dinletide bulunan ve bir süre İsveç Kralı olan Hessen Dükü Friedrich kendinden geçercesine coşarak parmağındaki değerli yüzüğü çıkarıp Bach’a hediye etmiştir.

1723 yılında Leipzig Thomas Kilisesi’ne kantor ve Leipzig Üniversitesi Müzik Bölümü Başkanlığına getirilmiş ve ömrünün sonuna kadar bu görevi sürdürmüştür. Günde 30-35 sayfa müzik eserleri yazdığı bilinmektedir. Birçok şekilde eserler veren sanatçının bazı eserleri kaybolmuş, bazı eserlerini de kendisi yakmıştır. 1749 yılında, uzun süredir devam eden göz problemleri nedeniyle girdiği göz operasyonunda görme yetisini kaybetmiştir. 28 Temmuz 1750 tarihinde, 65 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Sanatçı köklü Alman stillerini özellikle İtalya ve Fransa gibi dış ülkelerden aldığı ritimlerin, formların ve yapıların adaptasyonu ve kontrpuan, armoni, müzikal motiflerin organizasyonundaki ustalığıyla geliştirmiştir. Bach’ın besteleri arasında Brandenburg Konçertoları, Goldberg Varyasyonları, Si minör Missa, 2 Passion ve 200 tanesi günümüze kadar ulaşmış 300’den fazla kantatı kapsamaktadır.

 

Bu yazıyı sevdiyseniz bunu da sevebilirsiniz: Bir Dahi: Ludwig Van Beethoven

Kaynakça: Wikipedia

One thought on “Johann Sebastian Bach : Barok Müziğin Ustası!

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: