Kölner Dom : İhtişamı ile Büyüleyen Bir Şaheser

Köln denince akla gelen şaheser: Kölner Dom

Gotik Mimarinin en uç örneklerinden biri olan Kölner Dom ( Köln Katedrali) , ihtişamı ile tüm şehre egemendir. Kölner Dom olarak da adlandırılan Köln Katedrali,  Almanya’ nın Köln şehrinde, Ren Nehri kıyısında yer almaktadır. Kölner Dom, Hıristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış en önemli ibadethanelerinden biridir. 1248 yılında temelleri atılan katedral, maddi olanaksızlıklar sebebiyle tam 632 yıl sonra, 1880 yılında tamamlanabilmiştir. Bu nedenle tarihte “bitmeyen inşaat“ olarak da bilinir. 7000 m² ‘lik devasa bir alan üzerinde kurulu bulunan Kölner Dom, 157 metre yüksekliğe sahiptir ve şu anda Kuzey Avrupa’ da bulunan en büyük ibadethane olma özelliğini korumaktadır. Almanya’ nın ikinci, dünyanın üçüncü büyük kilisesidir. Kölner Dom  ayrıca dünyanın en yüksek katedrali olma özelliği ile de UNESCO kültür mirası listesindedir.

Kölner Dom Haç şeklinde tasarlanmıştır. Katedral, Gotik tarzda inşa edilmiş oldukça ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Ayrıca  diğer önemli bir özelliği de çift kuleli olmasıdır. Gotik mimari sanatı ile gerçekleştirilen yapıların en önemli özelliği, yapıların yükseldikçe sivrilmesi ve daralmasıdır.  Özellikle Roma mimarisinde, kubbelerde sivri ve birbirlerini kesen kemerler oldukça fazla kullanılmıştır. Bu görünüm sonsuzluğu simgeler. Gotik sanatının önemli karakteristik özelliklerinden birisi de devasa camlara yapılan vitraylardır. Bu vitraylara yansıyan güneş ışınları iç mekanda düşsel bir algı yaratır. Kölner Dom da bu tarzın en güçlü örneklerinden biridir.

Katedral içerisine girildiğinde heykeller, vitraylar, dehlizler, kemerler ve koridorlar insanı adeta büyüler. Haç şeklinde tasarlanmış iç mekanda, birçok kıymetli sanat eseri ve hazine de sergilenmektedir. 10.  yüzyıldan kalma Gero Cross isimli dünyanın en büyük çarmıha gerilmiş İsa Haçı burada bulunmaktadır. Katedralin alt katında hazine odasının ve azizlerin mezarlarının bulunduğu bölümü gezmek isterseniz ek bir ücretle bu bölümü de görebilirsiniz.

Bunların başında 1350 metrekarelik dev vitraylar gelmektedir. Hepsi anlamlı desenlerle kaplı olan vitrayların bir kısmı Ortaçağa, bir kısmı Yeniçağa aittir. Bu vitrayların bir çoğunda İncil’ den alınma hikayeler resmedilmiştir.  Katedral bütünüyle bir ortaçağ eseri sayılmaktadır. Eğer isterseniz 509 merdiveni çıkarak katedralin kulelerinin tepe noktasından muhteşem Köln manzarasını da seyredebilirsiniz. Tabii bacak kaslarınıza güveniyorsanız!

Kölner Dom’ da 4 tanesi orta çağdan kalma 9 büyük çan vardır ve çanların en büyüğü 24 ton ağırlığındadır. Dünyanın en büyük katedralini korumak için Almanlar, içerisinde 36′ sı heykeltıraş ve mermer ustası, 10′ u vitray ustası, 6′ sı idareci olmak üzere çeşitli uzmanlardan oluşan 70 kişilik bir ekip kurmuşlardır. Katedral içinde antik kazılar ve çalışmalar halen devam etmektedir. Eğer gezi gününüzü Salı veya Perşembe günleri saat 15.00 ile 16.30 arasına denk getirebilirseniz, bu kazılara şahitlik edebilir, hatta katılabilirsiniz.

Gecesi ayrı gündüzü ayrı büyüleyici olan yapı, gerek ihtişamlı yapısı ve tarihi ile, gerekse içerisinde barındırdığı hazineler ve sanat eserleri ile görülmeye değer bir tarihi mirastır. Yolunuz Köln’ e düştüğünde mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Infobox

Kölner Dom ziyaret saatleri:

06.00 -19.30  (Kasım-Nisan)

06.00 -21.00  (Mayıs-Ekim)

Katedral ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilmek için lütfen tıklayınız.

http://www.koelner-dom.de/index.php?id=19167&L=0

“Almanya ‘da Görülmesi Gereken 50 Yer” başlıklı detaylı ve keyifli DAS Zeitung yazısını okumak için tıklayınız…

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: