MANDALA: Enerjiyi Biriktiren Kap

Mandala

(Mandala’ nın doğduğu) Hindistan, bugün her ne kadar sefaleti, radikal dinciliği ve kalabalık trafiği ile tanıtılmaya çalışılsa da, aslında ülke olarak içerisinde çok güçlü bir kültür barındırıyor. Hint felsefesinin dayanağı olan okullar, M.Ö. 1500 yılına kadar gidiyor.

Hinduizm’in temel kurallarının yazıldığı Veda’larda, eski ciltler sadece ilahiler içerirken, yeni eklenen ciltlerde bu ilahilerin felsefi yorumları yer alıyor. Rigveda adı verilen bu yeni ciltlerde; Tanrı ve insanlar yokken evrende ne olduğu sorusuna cevap aranıyor. Ancak felsefeciler, kendisini tamamen dinden soyutlayamadığı için Hint felsefesi’nin rahip felsefesi olarak kaldığını, asıl bilimsel felsefenin kendini dinden tamamen soyutlayan eski Yunan Felsefesi olduğunu söylüyorlar. Ancak bu yorumlar, Hint felsefesinin derinliğini azaltmıyor.

İşte son günlerde oldukça popüler olan Mandala çizimi ve Mandala boyama kitapları, aslında Hint felsefesinin bir parçası, ancak özellikle boyama yapanların çoğunun bu felsefeden pek haberi yok gibi görünüyor. Mandala kelime anlamı olarak Sanskritçe; “enerji” ve “kap” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve “enerjiyi biriktiren kap” olarak yorumlanıyor. Yani yine Hint Felsefesi’nde çok önemli bir yeri olan enerji kavramı, Mandala’da birikerek hayat buluyor. Mandala boyamak değil de çizmek, aslında bu felsefenin de temelini oluşturuyor. Bizim kültürümüzde de olan birer “tılsım” özelliğine bürünen Mandala’larda, güzel enerjilerle,iyi düşüncelerle yaptıklarınız yanınızda taşınırken, kötü enerji yüklediğiniz Mandala’lar yakılarak kül olup, havaya karışıyor.

Aslında Mandala çizimleri bize çok yabancı çizimler de değil. Dantellerde, tezhip, hat, kalem işi gibi eski Osmanlı sanatlarında sık sık Mandala örneklerine rastlanıyor. Dolayısıyla Mandala uzmanları, 40.000 yıl öncesinde mağara duvarlarında da çizimlerine rastlanan Mandala’nın, aslında herkesin içinde olduğuna ve bir gün bir şekilde bu enerjinin ortaya çıkacağına inanılıyor.

Nasıl çizilir?

Mandala çizebilmek için, özel bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Hatta hiç resim yapamıyor bile olsanız Mandala çizebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler; normal A4 kağıdından biraz daha kalın bir kağıt, kolay silinebilen bir kurşun kalem ve bir pergel.

Mandala’lar her zaman bir küçük daire ile başlıyor ve merkezden başlayan bu daire büyüyerek devam ediyor. Üzerinde bulunan birbirinden farklı sembollerin bir araya gelmesiyle ise bütün oluşuyor. Merkezde bulunan en küçük daire; hayatın başlangıcını sembolize ediyor. Gittikçe büyüyen dairelere eklenen şekiller, tamamen sizin o an içinde bulunduğunuz ruh haline göre şekilleniyor. Son daire ise tüm evreni simgeliyor. Semboller için de belli bir kriter bulunmuyor. İçinizden gelen her türlü şekil, noktalama, çizgi kullanılabiliyor. Ancak en çok kullanılanlar, ying-yang, spiraller, yaprak deseni ve kubbeler oluyor.

Mandala çizerken tam konsantrasyon sağlayabilmek için, ortamın sakin olması gerekiyor. Sessizlik de iyidir ama sevdiğiniz türde hafif bir müzik, özellikle de klasik müzik, sizin iç dünyanıza yapacağınız yolculuğu hızlandırabiliyor. Mandalanızın tamamlandığına inanıyorsanız, bundan sonra yapmanız gereken ise; sadece kurşun kalem çizgilerinizin üzerinden siyah roller bir kalemle geçmek ve kurşun kalem izlerini silmek oluyor.

Çocuk gelişimine sağladıkları

Mandala’ nın çocuklar üzerindeki en büyük faydası; günümüzde çocuklarda en büyük sorun olan odaklanmayı arttırması oluyor. Ayrıca bir işe dikkatini vermek, beynin özellikle sağ lobusu çalıştırıyor. Sağ lobun, kişinin analitik düşünme ve yaratıcılık yönlerinin bulunduğu merkez olduğu düşünülürse, Mandala’ nın çocuk gelişimindeki önemi daha da anlaşılır hale geliyor.

Faydaları

Mandala’ nın felsefesini öğrendikten sonra çizmek, sizi sakinleştirmenin yanı sıra bunun çok ötesinde, hayatınıza çok değişik tecrübeler katabiliyor. Sizi sakinleştiriyor, siz farkında bile olmadan günlük hayatla ve stresle daha kolay başa çıkmanızı sağlıyor. Bu yaşınıza kadar hiç bir yeteneğinizin olmadığını zannederken, içinizden bir sanatçı çıktığını fark ederek bireysel mutluluğunuzu arttırıyor. Ama en önemlisi içinizdeki enerji, çizdiğiniz desenlerde hayat buluyor.

Kaynak: www.icerikfabrikasi.com