Festival denince akla gelen ilk isim: Oktoberfest

Festival denince akla gelen ilk isim: Oktoberfest

Her sene Almanya’da düzenlenen Oktoberfest Türkçe çevirisi ile dile getirildiğinde Ekim Festivali olarak da bilinmektedir. Oktoberfest, Bavyera eyaletinde Münih kentinde gerçekleştirilmektedir. Zamanı ise adından anlaşılacağı gibi ekim ayına tekabül etmektedir. Eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerini içerisinde barındıran iki haftalık bir süreç içerisinde festival gerçekleştirilmektedir. Münih kentinin en ünlü olayı olarak geçen bu festivale her sene büyük bir katılım gerçekleşmektedir. Ortalama olarak bakıldığında festivale neredeyse 6 milyon katılımcı gelmektedir.

Geleneksel olarak Oktoberfest ele alındığında başlayış tarihi tam olarak Ekim ayının ilk Pazar günüdür. Bunun devamında gelen on altı günlük süreçte festival durmaksızın devam eder. Ancak daha sonra Almanya’ nın birleşmesi festival tarihinde değişim yapılmasına sebep olmuştur. Ekim ayının ilk pazarı ayın bir veya ikisine denk geliyorsa festival o Pazar başlatılmaz, başlangıç 3 Ekim tarihine kaydırılır. Bunun sebebi ise 3 Ekim tarihinin Almanya Birleşme Günü olarak kutlanmasıdır. Bu gün ile festival bir arada kutlanır.

Oktober fest Theresienwiese denilen bir alanda yapılmaktadır fakat Almanlar genelde bu adı değil “d’Wiesn” veya “d’Waasn” adını kullanırlar.

Oktoberfest’in bel kemiğini oluşturan ve çok önemli bir yere sahip olan tek şey biradır. Bu festival düşünüldüğünde akla gelen ilk şey de bira olmaktadır. Öyledir ki sadece festivale özel bira mayalanır. Mayalanan biralar normal biralara göre daha koyu ve daha sert olmaktadır. Tadı daha yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Alkol oranı da bu biralarda oldukça fazladır.

Oktoberfest’in açılışını Münih Belediye Başkanı yapar. Büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakar ve festival resmi olarak başlamış olur.

Oktoberfest’e özel olarak hazırlanan biralar Mass adı verilen özel bardaklarda katılımcılara sunulur. İlk ikram Bavyera Başkanı’na yapılır. Bu bardakların özellikleri ise 1 litrelik olmalarıdır. Hazırlanan biraları Münih dışında başka yerde bulmak imkânsızdır çünkü sadece Münihli bira üreticilerine böyle özel bir bira hazırlanması için izin verilir. Yapılan biralar Bierzelt adı verilen devasa çadırlarda katılımcılara ikram edilir.

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: