Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

DAS Zeitung okuyucuları için, Covid-19 pandemisi ile tüm dünyada büyük bir değişim dalgası yaratan online eğitim ve öğretim programlarına yakından bakmak istedik. Online eğitimin avantajları nelerdir, öğrenciler neden online eğitim tercih etmelidir gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda inceleyeceğiz.

Küresel ya da yerel pandemiler sırasında gündeme gelen birçok sorundan biri de eğitim ve öğretim hayatının devamlılığıdır. Bu gibi kriz anlarında eğitim kurumları süreci ne kadar iyi yönetirse, hem öğrencilerin hem de kurumların bu süreçten maksimum fayda ile çıkmaları sağlanabilir. Online eğitim çok kapsamlı bir konu olmasına rağmen, öğrenciler için ne gibi faydaları vardır sorusuna yönelirsek karşımıza birçok neden çıkıyor.

Online Eğitimin Avantajları

Online eğitim programları ile öğrenciler zaman ve mekan fark etmeksizin, dilediği ortam ve zamanda, dilediği eğitimi alma fırsatı yakalamıştır. Herhangi bir eğitim kurumunda ya da belli bir saat aralığında olmanız gerekmez. Örneğin, bir tatil kasabasında dilediğiniz vakitte Minticity ile Almanca öğrenmeye devam edebilirsiniz. Pratik yapar, yeni konular öğrenirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey çevirim içi bağlantınızın olmasıdır. Günümüzde gelişen altyapılar sayesinde dünyanın birçok yerinde internet hizmetine ulaşım mümkün hâle gelmiştir. İster deniz kenarında, ister dağ başında bir kampta kullanıcılar çevrim içi olabilmektedir. Öğrencilerin herhangi başka bir şeye ihtiyacı olmaksızın eğitim alabilmesi de, eğitim özgürlüğü denilen olguyu pekiştirmektedir.

Eğitim Özgürlüğü

Peki, eğitim özgürlüğü, eğitim hakkı nedir? Eğitim hakkı temel bir insan hakkı olarak, herkesin ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, etnik ya da sosyal köken, din ya da politik görüş, yaş ya da engellilik vb. haline bakmaksızın temel eğitimden yararlanmasını ifade eder. Online eğitimler de bu yüzden üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Online eğitimin avantajları arasında en önemli yeri de bu konu almaktadır.

Online eğitim programlarında her zaman öğrenci odaklı olmak çok önemlidir. Hazırlanan içerikler, kolay anlaşılabilir ve kavranabilir olmalıdır. Online eğitimin avantajları arasında hem genç hem de yaşlılara da hitap ediyor olması yer alır. Genç öğrenciler daha kolay öğrenebilirken, daha yaşlı öğrenciler ise gençlere göre biraz daha yavaş öğrenebilir. Online eğitim materyallerinin içeriği bu yüzden daha kapsayıcıdır. Eğitim almak isteyen kişiler yaşı, çalışıyor olması ya da diğer faktörleri sorun etmeden eğitim programlarına başvurabilir. Bu avantajların bir başka getirisi de öğrencilerin öğrenme performansındaki artıştır.

Ayrıca online eğitimler, fiziksel engelli bireylerin eğitim özgürlüğünü yaşamaları için de daha verimli bir ortam hazırlar. Maalesef ki, günümüzde birçok eğitim kurumu fiziksel engelli bireyler için gerekli olan altyapıya sahip değildir. Ancak online eğitim programlarının yaygınlaşması ile fiziksel engelli bireyler de, diledikleri eğitimi alma hakkını elde ederler. Bu yüzden online eğitim yaşam boyu öğrenme imkanı sağlar diyebiliriz.

Ekonomik ve Çevreci

Online eğitimin avantajları arasında yer alan başka bir madde de, ekonomik olmasıdır. Standart eğitim programları, ulaşım, barınma, yiyecek gibi birçok ekstra harcamalara gerek duyar. Online eğitim ile bu harcamaları ya yapmaz ya da kendi evinizde, daha düşük maliyetler ile yaparsınız. Hem para hem de zamandan tasarruf edersiniz. Ayrıca araştırmalar göstermiştir ki, online eğitim ile ulaşım sorunu ortadan kalktığı için karbon emisyonu da azalacaktır. Bu yüzden online eğitimler hem ekonomik, hem çevrecidir.

Bir diğer avantajı da eğitimlerinizi kendi konfor ortamınızda sürdürebilir hâle gelmenizdir. Kendi konfor ortamınızda eğitim görmek, sizin için en iyi öğrenme fırsatını yaratır. Kişinin kendi kendine öğrenme hızını bulması ve çalışmalarını buna göre ilerletebilmesine olanak sağlar. Yani ihtiyacınız olan bilgiye erişim daha hızlıdır. Öğrenim materyallerine daha kolay erişim sağlanabilir. Öğretmenler ile etkileşim halinde olarak, eğitimi interaktif ve dinamik bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki, online eğitimin avantajları çoğu durumda göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Yeni teknolojilerin ortaya çıkması ve mevcut imkanların artması ile birçok farklı avantajın da ortaya çıkacağı bir gerçek. Hiç şüphesiz bundan 20-30 yıl önce kimse online eğitim gibi bir olgudan söz edemezdi. Teknolojinin ilerleme hızını da göz önünde bulundurarak, önümüzdeki yıllar içerisinde birçok yeniliğin eğitim alanında da yer alacağını düşünüyoruz.

Siz de online eğitimin bunca avantajından faydalanarak Almanca öğrenmek isterseniz DAS Akademie Online eğitim programlarına başvurabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Bu yazıyı sevdiyseniz, bunlara da göz atabilirisiniz: DAS Akademie’ nin Dijital Dönüşüm Hikayesi

2 thoughts on “Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

%d blogcu bunu beğendi: