“Romantik Yol” un incisi Neuschwanstein Şatosu

‘’Romantik Yol‘’, Münih’ten  Füssen’e kadar devam eden, Almanya’nın klasik sevimli kasabaları, çiçekli köy evleri, yerel şatoları ile Bavyera’nın tüm güzelliğini yaşatan, keyifli bir bölgedir. Bu bölgenin tartışmasız en görkemli yapısı olan Neuschwanstein Şatosu ise bölgenin parlayan incisi niteliğindedir.

Neuschwanstein Şatosu Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında bulunmaktadır. Hohenschwangau kalesinin karşısında, iki göl arasındaki bir uçurumun kenarına konumlandırılmıştır. 19. yüzyıl Neo-romantisizm etkisiyle inşa edilmiştir. Bavyera Karlı II. Ludwig tarafından inşa ettirilen Şato, masalsı görünümüyle dönemin en fantastik yapısıdır.

Tarihte Hohenschwangau Kalesi “Altes Schloss”, yani eski saray, Neuschwanstein  şatosu ise “Neues Schloss” yeni saray olarak bilinir. Ayrıca Bu bölge “Königsschlösser” yani “Kraliyet Sarayları” olarak adlandırılır. Hohenschwangau Kalesi,  daha alçak ve kolay ulaşılabilir bir noktada bulunur. Mütevazi bir yapıdır. II. Ludwig çocukluk ve gençlik dönemlerini bu sarayda geçirmiştir. Neuschwanstein Şatosu, Kral Ludwig’in isteğiyle saray ressamı Christian Jank tarafından tasarlanmış olup, inşasına 5 Eylül 1869’da başlanmıştır. Yapı 1886’da tamamlanabilmiştir. Nitekim Kral Ludwig, hayalindeki bu Şato’da çok kısa bir süre yaşayabilmiştir. 13 Haziran 1886 yılında vefat etmiştir.

Neuschwanstein Şatosu dendiği zaman, şatonun kendisinin mi, yoksa onu inşa etmeyi var oluşunun sebebi  haline getirmiş Kral Ludwig‘in mi daha etkileyici olduğuna karar vermek oldukça zordur. Fazla uzun olmayan ömrünü ve ülkesinin neredeyse bütün imkanlarını, bu gerçek dışı gibi görünen şatoya harcamıştır. Bu şatoyu yaşamının amacı haline getirmiştir. Kimilerine göre ‘’deli’’, hayranlarına göre ise ‘’çağının ötesinde bir kahraman‘’ olarak kabul edilen bu kral, bugün Almanya için senede 1,5 milyon turist çeken muhteşem bir eser bırakarak kendi tarihini yaratmıştır.

Bu eşsiz yapı, görkemli ve masalsı görünümüyle Walt Disney’e de ilham olmuştur. Bugün gerçeküstü bir başka dünyada ,Walt Disney’in logosunda da var olmayı sürdürmektedir.

Neuschwanstein Şatosu gibi Almanya ‘da yer alan birbirinden güzel yerlere bir göz atmak isterseniz; “Almanya ‘da Görülmesi Gereken 50 Yer” başlıklı detaylı ve keyifli DAS Zeitung yazısını okuyabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: