Tarihin tozlu raflarından bir festival Love Parade

Tarihin Tozlu raflarından bir festival Love Parade

En büyük elektronik müzik festivali olan Love Parade, 1989 yılından itibaren ve 2010 yılına kadar Batı Berlin’ de gerçekleştirilen geleneksel bir festivaldir. Berlin Duvarı’ nın yıkılmasından çok kısa bir süre sonra başlatılan festival, Berlin Zafer Anıtı ve ünlü Brandenburg Kapısı önünde gerçekleşmiş ve bir müzik festivali olarak başlayan bu etkinlik, zamanla çok renkli bir karnavala dönüşmüştür.

Bu unutulmaz festivalde, öğle saatlerinde yaklaşık 250 Dj’ in bulunduğu ve müzik yaptığı arabalar konvoyu eşliğinde “Aşk Geçidi” başlardı. Ernst Reuter Meydanı’ nda başlayan aşk geçidine katılım sadece Almanya’ dan değil diğer ülkelerden de gerçekleşmekteydi. Festival ikinci yılında 1 milyon 500 bin katılımcıyla bir rekora imza atmıştır. Love Parade döneminde otellerin hepsi dolmuş olsa da katılımcılar için bu bir engel değildi. Otellerde yer bulamayanlar ya arabalarında ya da sokaklarda kalırlardı. Bu dönemde Berlin’ e binlerce insan akın etmekte idi. Önceki festivallerde Alman Demiryolları, festivalin başlayacağı Cumartesi sabahı için 70 ek sefer koymasına rağmen yine de ulaşımda zorluklar yaşanmıştır. Katılımcılar da bu durumun üstesinden grup yolculukları kurarak veya otostop çekerek gelmişlerdir.

Her sene Love Parade festivaline katılım çok fazla olduğu için bu gibi sıkıntıların olması oldukça doğal karşılanmaktadır. Sevgi hoşgörü barış gibi güzel duyguların ana tema olarak belirlendiği festivalde renkli kıyafetleri ile katılımcılar farklı güzellikte bir görsel oluşturuyorlardı. Müziğin etkisi altında birçok genç havaların ısısına aldırmadan festivalin tadını çıkarıyordu. Festival sırasında 17 Haziran Caddesi üzerinde birçok tezgâha rastlamak da mümkündü. Festival içerisinde yer alan insanların birbirlerini rahatsız etmeden eğlenebildikleri nadir etkinliklerden olan Love Parade, her sene coşkusunu daha da arttırmakta idi.

2004-2005 yıllarında ara verilen Love Parade, 2006 yılında farklı bir içerikle yeniden düzenlenmiş fakat Berlin eyaletinden izin alınamayınca 2007 yılı itibariyle Ruhr Bölgesi’ nde yapılmasına karar verilmiştir.2007  ve 2008 yıllarında Essen ve Dortmund kentlerinde düzenlenen Love Parade, Bochum kentinde uygun bir yer bulunamaması nedeniyle 2009 yılında da iptal edilmiştir.

1989 yılından beri gerçekleştirilen Love Parade her sene tüm Avrupa’da büyük yankı uyandıran festivaller arasında yer alıyordu ancak 24 Temmuz 2010 tarihinde Almanya’ nın Duisburg kentinde festival sırasında çıkan izdihamdan dolayı 20 kişinin öldüğü ve 510 kişinin yaralandığı kaydedilmiştir. Yaşanan izdihamda hayatını kaybeden kişilerin anısına ve bu kaybı yaşayan ailelere saygı amacıyla festival bir daha yapılmamıştır. Bu talihsiz ve üzücü olay da katılımcıları ve dünyayı oldukça etkilemiştir.

 

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: