telc Deutsch C1 Hochschule artık Almanya’da okumak için yeterli!

DAS Zeitung olarak DAS Akademie’de yapılmakta olan telc Deutsch C1 Hochschule sınavı hakkında bir yazı hazırlayarak akıllara takılan bütün sorulara açıklık getirmek istedik.

Bilindiği üzere, yabancı öğrenciler Alman yüksekokullarına kesin kabul için yeterli dil becerilerini göstermek zorundadırlar. Bu bağlamda, Yüksekokul Rektörlüklerinin ve Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu karara ve RO – DT 8. maddesine göre telc Deutsch C1 Hochschule sınavı 12.02.2016 tarihinden itibaren tüm Alman Yüksekokulları için geçerli olarak tanınmaktadır. Ve söz konusu sertifikaya sahip olan kişi dil yeteneğini kanıtlamış sayılmaktadır.

Lütfen Dikkat! Yukarıdaki paragrafta sayılan hususların, Alman resmi makamlarınca değiştirilebileceğini ve/veya eyaletler ve/veya okullar arasında farklı uygulamalar olabileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. telc C1 Hochschule sertifikanızın başvurduğunuz okul tarafından kabul edilip edilmediği hususunda güncel, nihai ve kesin bilgiyi başvuru yapacağınız okuldan doğrudan almayı unutmayınız.

telc Deutsch C1 Hochschule Sınavının Avantajları

telc Deutsch C1 Hochschule sertifikası diğer birçok sınava göre farklı avantajlar sunmaktadır:

  • Tüm Alman yüksekokullarında ve üniversitelerinde kabul görme
  • Geçerli ve adil bir sınavdır – ALTE tarafından değerlendirilme ve Q-Mark onayı
  • Size çok yakın – dünya çapında 2.000 ‘den fazla telc merkezi
  • Esnek sınav tarihleri – tüm yıl boyunca
  • Üç hafta içinde sınav sonuçları*
  • Çok çeşitli sınav hazırlık materyali
  • telc sınav merkezlerinde hazırlık kursları
Sınavın yapısı nasıldır?

Sınav yazılı ve sözlü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Yazılı bölüm 3 saat 10 dakika sürer. Sözlü sınavdan önce 20 dakika hazırlık süreniz vardır. Sözlü sınav, yazılı sınavla aynı günde veya başka bir günde yapılabilir.

Sınava nasıl hazırlanabilirim?

Dil becerilerinizi dil kurslarında veya kendi kendinize çalışarak edinebilirsiniz. Sizi planlı ve programlı bir biçimde C1 düzeyine hazırlayacak olan ders kitaplarını kitapçılarda bulabilirsiniz.

telc Deutsch C1 Hochschule sınavının işleyişini ve soru tiplerini tanıyın. Deneme sınavları size bu konuda yardımcı olacaktır.

Nerede telc sınavına girebilirim?

24 ülkede 2.000 üzerinde telc sınav merkezi bulunmaktadır. Bazı sınav merkezlerinin tüm telc programını sunmadığını lütfen dikkate alınız. DAS Akademie’de sınava girmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ne zaman sınav olabilirim?

telc sınav merkeziniz sınavı herhangi bir tarihte düzenleyebilir. DAS Akademie telc sınav takvimini görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Sınava ne zaman kayıt olabilirim?

Kayıt tarihleri için, telc sınav merkezi ile irtibata geçiniz. Zaman planlaması konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus, sınav merkezinin 30 gün önce sınav için telc’e başvurmak zorunda olmasıdır.

Sınavın ücreti ne kadar?

Sınav ücretini sınav merkezinizden öğrenebilirsiniz.

Telc sertifikamı almam ne kadar sürer?

Sertifikaların % 80’i, tüm dokümanlar Frankfurt’taki telc merkezine ulaştıktan sonraki üç hafta içerisinde sınav merkezlerine gönderilir. Sınav merkezi size sertifikanızı teslim edecektir.

Sınavı tekrarlayabilir miyim?

Sınavı dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Yalnızca sözlü veya yalnızca yazılı sınavda başarısız olmanız halinde tüm sınavı tekrarlamak zorunda değilsiniz.

telc hakkında aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabileceğiniz DAS Akademie telc Bilgi Deposu’nu ziyaret etmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çektiyse, bunlara da göz atabilirsiniz: telc Sınavları Hakkında Bir Röportaj

Bu yazıyı sevdiyseniz şu yazımıza da göz atabilirsiniz: telc Deutsch Sınavı Hangi Seviyelerde Yapılır?

6 thoughts on “telc Deutsch C1 Hochschule artık Almanya’da okumak için yeterli!

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: