telc Medizin FSP Sınavı İçin Başvurular Başladı!

telc Türkiye Yetkili Sınav Merkezi DAS Akademie tarafından her yıl düzenli olarak uygulanan telc Medizin FSP sınavı için yeni tarih belirlendi! DAS Akademie tarafından 13 Kasım 2021 tarihinde yapılacak olan telc Medizin FSP (FachSprachPrüfung) sınavı için kayıtlar alınmaya başlandı! Sınav için son kayıt tarihi ise 12 Ekim 2021 olarak belirlendi. Sınırlı kontenjandan yararlanmak için geç kalmayın!

FSP sınavına kayıt olmak veya detaylı bilgi almak için, internet sitesi üzerinden telc Sınavı Bilgi Formu’nu doldurarak ulaşabilirsiniz. Forma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

telc hakkında aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabileceğiniz DAS Akademie telc Bilgi Deposu’nu ziyaret etmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiyseniz bunları da sevebilirsiniz: telc Sınavı Çevre Ülkelerden Büyük İlgi Görüyor!

Bu yazıyı sevdiyseniz şu yazımıza da göz atabilirsiniz: telc Deutsch Sınavı Hangi Seviyelerde Yapılır?

telc-fsp-ekim-2021

telc Medizin FSP Sınav Bilgileri

Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri referans alınarak B2 ve C1 seviyesinde ve tıp alanında Almanca yeterliliğinizi ölçen, Almanya’dan bir tıp doktoru eşliğinde yapılan ve Almanya’daki Sağlık Bakanlığı tarafından çoğu eyalette geçerli sayılan dil sınavıdır. Almanca konuşulan ülkelerde çalışmak isteyen tıp doktorları için şart koşulan bir sınavdır. Yazılı sınavda hastane ve çalışma ortamı ile ilgili yazılı becerileriniz test edilirken, sözlü sınavda ise doktorların tıbbi notları odağında belli spesifik konular üzerinde dile olan hakimiyetinizi göstermeniz gereklidir.

Sınavda başarılı olmak için Almanca konuşulan ülkelerdeki hastanelerde sıklıkla karşılaşılan durumlara dair tıbbi Almanca kelimeleri biliyor olmalısınız. Sınav, Haziran 2014’te Almanya Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Sağlık Yönetmeliği ile uyumludur. Sınav sonucunda B2 ve C1 seviyesinde Almanca bilginiz ayrıntılı olarak belgelendirilir. B2 düzeyinde hastane ortamında karşılaşılan durumlarda kendinizi açık ve ayrıntılı bir biçimde ifade edebilmeli, görüşünüzü başarılı bir şekilde açıklayıp hasta-doktor ilişkisi içinde çözümler geliştirebilmelisiniz. Kendi uzmanlık alanınızda ve çoğu genel konularda çok geniş bir kelime dağarcığınız olmalıdır. Gramer konusunda oldukça başarılısınızdır.  C1 düzeyinde ise kendinizi akıcı ve spontane bir biçimde ifade edebilmelisiniz. Konuşma dilinde kullanılan deyimleri anlayabilmeli, farklı üslupları bilinçli bir biçimde kullanabilmelisiniz. Gramer yapılarını doğru kullanma becerinizi sürekli olarak yüksek tutmalısınız.

telc Medizin FSP Sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Yazılı bölüm yaklaşık 80 dakika sürer. Sözlü sınav Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği tarafından belirlenen üç bölümden oluşmaktadır. Sözlü sınavdan önce 20 dakika hazırlık süresi vardır.

telc Sınavları hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: