telc Sınav Tavsiyeleri

DAS Zeitung Olarak telc sınavına girecekler için faydalı olabilecek telc sınav tavsiyeleri hakkında bir yazı yazmak istedik. telc sınavına girecek olanlar için sınavdan önce bu tavsiyeleri okumanın, sınav öncesinde ve sınav esnasında uygulamanın başarı ihtimallerini arttıracağına hiç şüphemiz yok!

telc sınavları yapısı gereği dört ana dil öğrenme becerisine yönelik yapılmaktadır. Bunlar okuma, yazma, dinleme ve konuşma şeklindedir. Her seviye için farklı puan ağırlıkları ve farklı derecelerde hakimiyet gerekmektedir. Ancak temel olan bu dört beceri tüm telc sınavlarının ortak noktasını oluşturur. Bu dört temel beceride, kendi seviyenizde ne kadar başarılı olur iseniz, sınavdan da başarılı not alma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Sınav Öncesinde Format Çalışması ve Model Test

telc sınav tavsiyeleri arasından ilk olarak sınav öncesinde yapmanız gerekenlerden biriyle başlayalım. telc sınavına hazırlanmadan önce mutlaka bir format çalışması ve model test uygulmasına katılmaya çalışın. Format çalışması ve model testler ile sınav öncesinde nasıl bir sınava gireceğiniz hakkında bilgi almış olursunuz. Ayrıca sınav sonucunuzu öğrenerek hangi konularda eksikleriniz olduğu ve hangi konuları iyi bildiğinizi analiz edebilir, sınav öncesi hazırlık çalışmalarınıza bu yönde ağırlık verebilirsiniz.

DAS Akademie’de, telc için hazırlanmış model testlere girebilir, sınav sonuçlarınıza göre telc yetkilileri ile birlikte bir format çalışması yaparak eksiklerinizi görebilir ve sınav hakkında deneyim kazanabilirsiniz. telc model testler hakkında bilgi almak için burayı tıklayarak DAS Akademie’ye ulaşabilirsiniz.

Sınav Esnasında Dikkat Etmeniz gereken telc Sınav Tavsiyeleri
1) Okuma Aşaması

Sınavın aşamalarından biri olan okuma aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bildiğiniz kelimelere yoğunlaşmaktır. Metinler arasında bilmediğiniz Almanca kelimelerin çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu kelimelere takılıp stres olmak yerine, metin içerisindeki bildiğiniz kelimelere yoğunlaşarak metni anlamaya çalışmalısınız. Bilmediğiniz kelimelerin moralinizi bozmasına izin vermemek ve sınav boyunca moralinizi yüksek tutmak sınavı başarıyla tamamlamak için bir kilit noktasıdır.

2) Dinleme Aşaması

Sınavın aşamalarından biri olan dinleme aşamasında kullanmanız için size bir püf noktası söyleyelim: Hayal gücünüzü kullanın! Dinlediğiniz konuşma ne olursa olsun, gözlerinizi kapatın ve kendinizi konuşmanın geçtiği ortamda hayal etmeye başlayın. Konuşmalara gerçeklik katın. Sanki orada, o anı yaşıyormuşçasına konuşmaları dinleyin. Bu şekilde odaklandığınız takdirde, dinlediğiniz konuşmayı da anlamanız kolaylaşacaktır. Bu çok önemli püf noktasını evde Almanca çalışırken deneyebilirsiniz. İşe yaradığını göreceksiniz!

3) Yazma Aşaması

Sınavın aşamalarından bir diğeri de yazma aşamasıdır. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey, sınava hangi seviyeden giriyor iseniz yazdığınız metinde de o seviyeye ait dil bilgisi konularını mutlaka kullanmanız gerektiğidir. Örneğin, telc B2 seviyesinde sınava girecek iseniz, metninizde Almanca B2 seviyesini içeren dil bilgisi kuralları ve cümle yapıları yer almalıdır. Ayrıca önceki seviyelerde de öğrendiğiniz dil bilgisi konularını doğru bir şekilde kullanmak sizin için artı bir sonuç doğuracaktır.

4) Konuşma Aşaması

Sınavın konuşma aşamasında başarılı olabilmeniz için öncelikle stres yapmamalısınız ve kendinizi rahatça ifade edebileceğiniz bir ruh halini yakalamalısınız. Sakin ve rahat bir ruh halindeyken düşüncelerinizi toparlamanız çok daha kolay olacaktır. Kendi sesinizi duymaktan çekinmeyin ve sınav öncesinde bol bol Almanca konuşma pratiği yapmaya çalışın. Pratik yaptıkça konuşma aşamasında çok daha başarılı olabileceğinizi göreceksiniz.

Sınav esnasında dikkat etmeniz gereken konu ise, konuşmanız sırasında sınava girdiğiniz seviyeye ait olan konuşma kalıplarını ve dil bilgisi kurallarını doğru bir şekilde kullanmaktır. Örneğin telc A2 seviyesinde sınava giriyor iseniz konuşmanızda bağlaçlar kullanmaya dikkat edin. telc C1 seviyesinde sınavda iseniz, alıntı cümleler kullanmak, bir konuşmayı özetlemek gibi seviyenin gerektirdiği yapıları başarıyla kullanabilmelisiniz.

DAS Zeitung olarak, telc sınav tavsiyeleri ve bol çalışmanız sonucunda sınavları başarı ile tamamlayacağınıza inanıyoruz!

telc hakkında aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabileceğiniz DAS Akademie telc Bilgi Deposu’nu ziyaret etmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiyseniz şu yazılara da göz atabilirsiniz:

Tuba Başer ile Bir telc Röportajı

telc Deutsch C1 Hochschule artık Almanya’da okumak için yeterli!

telc Deutsch Sınavı Hangi Seviyelerde Yapılır?

Listen to “telc Sınav Tavsiyeleri” on Spreaker.

One thought on “telc Sınav Tavsiyeleri

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: