telc Sınavları Hakkında Bir Röportaj

DAS Akademie Kurs Müdiresi ve Türkiye’deki tek telc Trainer Sn. Tuba Başer ile yapmış olduğumuz röportajı sizlere sunmak ve kendisinin sınavlar hakkında değerli deneyimlerini DAS Zeitung okuyucuları ile paylaşmak istiyoruz.

Merhaba Tuba Hanım. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Almanya’ da doğdum, 16 yıl orada yaşadıktan sonra Türkiye’ ye yerleştim ve üniversite eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi’ nde, Almanca Öğretmenliği Bölümü’ nde tamamladım. Üniversite eğitimimin son senesinde DAS Akademie’ de  (Deutsche Akademie für Sprachen) 1 yıllık bir stajdan sonra, 2003 yılında aynı kurumda Almanca öğretmeni olarak görevime başladım. 2005 yılında Almanca Bölüm Başkanı ve 2009 yılında Eğitim Müdürü oldum. 2015 yılı başlarından itibaren ise kurs müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim.
 
Aynı zamanda uluslararası telc (The European Language Certificates) sertifika sınavları sorumlusu ve Türkiye’deki tek “trainer”ım.
 
telc nedir? Bizi kısaca bilgilendirebilir misiniz?
telc, Alman Halk Eğitim Merkezleri Birliği (DVV e.V.)’nin bir kuruluşudur. Açılımı “The European Language Certificates” olan, “Avrupa Dil Sertifikaları” anlamına gelmektedir. Uluslararası standartlara uygun, adil, şeffaf ve güvenilir dil sınavları sunmaktadır. Şu anda 10 dilde 80’ in üzerinde farklı dil sınavı bulunmaktadır. Kamu yararına çalışan telc gGmbH, yalnızca sağlam eğitim çalışmalarından ötürü değil, köklü bir kuruluş olduğundan dolayı da büyük saygınlık kazanmıştır. Biz de, DAS Akademie İzmir olarak telc ailesinin bir üyesi ve Türkiye ayağı olarak, 2009 yılından beri CEFR’ in A1-A2-B1-B2-C1-C2 seviyelerinde yetişkinlere, öğrencilere, çalışanlara yönelik olmak üzere üç ayrı gruba dönük sınavlar sunmaktayız.
 
telc sınav sistemi konusunda takipçilerimizi bilgilendirebilir misiniz?
CEFR uyumlu sınavların en önemli özelliği iletişim odaklı olmalarıdır. Çünkü CEFR’ in amacı yabancı dili günlük hayatta aktif olarak kullanabilmektir.
 
Sınavlar bu nedenle yazılı ve sözlü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Yazılı sınavı dinleme, okuma ve yazma becerilerini içerir. Yazılı sınavdan hemen sonra, seviyesine göre farklılık göstererek bir ön hazırlık devresi olması veya olmaması ile birlikte sözlü sınav yapılır. Her iki bölümü de bir gün içerisinde uygulamaktayız.
 
telc B2 ve C1 sınavları ÖSYM tarafından YDS sınavlarına eşdeğer olarak kabul edilmektedirler. Buna göre telc B2 sınavını başaran bir Öğrenci YDS sınavından 60 Puan, C1 sınavına katılan ve başarılı olan katılımcı ise 80 Puan olmuş oluyor.
 
telc-sınavı
Kimler telc sınav sorumlusu olabilir, şartları nelerdir?
“telc Training” markası altında telc GmbH, özellikle yabancı dil eğitmenlerine yönelik kapsamlı bir eğitim programı sunmaktadır.
 
Program, uzman bir eğitmen tarafından 2 gün süren bir eğitim içermekte ve söz konusu program süresince katılımcılar arasında güncel gündem maddeleri çerçevesinde karşılıklı bir paylaşım ortamı yaratılabilmektedir. Video ve diğer görsel materyaller kullanılarak zenginleştirilen bu eğitim programının bitiminde bir seminer sonu sınavı da uygulanmaktadır. Başarı gösteren katılımcılar üç yıl süre ile geçerli bir sertifika almaya ve uluslararası geçerli sınavları katılımcılara uygulamaya hak kazanırlar.
 
Öğrenciler niçin telc sınavını tercih etmeli?
Yabancı dil bilmek birleşik Avrupa’ da olduğu gibi küreselleşen dünyada da önemli kilit yetkinliklerden biridir. Öğrencilerimiz telc dil sertifikaları ile dil becerilerini Diller için Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi’ in (AOÖÇ) tüm seviyelerine göre belgeleyebilirler. Niçin tercih etmeliler sorusunun cevaplarını ise şöyle sıralayabilirim:
 • Sınavlar YÖK / ÖSYM tarafından tanınmaktadır ve YDS sınavına eş değer kabul edilmektedir,
 • Her yaşa uygun sınav bulunmaktadır,
 • telc dil sertifikaları, üniversite eğitimi ve mesleki alan için dinleme, okuma, konuşma ve yazma alanlarındaki becerilerinizi belgelendirir,
 • Sınavlar Avrupa Ortak Dil Kriterleri baz alınarak hazırlanmaktadır ve hem Avrupa’ da hem de Almanya’ daki tanınmış üniversiteler tarafından resmen kabul edilmektedir,
 • Dünya çapında 3.000’ den fazla sınav merkezi vardır,
 • Gerçek hayattan alınmış güncel sınav konuları içerir,
 • Esnek sınav tarihleri,
 • Kayıt ile sınav arasındaki sürenin kısa olması,
 • Sınavların hızlı ve güvenilir biçimde değerlendirilmesi,
 • İnternetten indirebildiğiniz ücretsiz deneme sınavları,
 • Uygun fiyatlar,
 • İş başvuru evraklarının değerini ve başarı şansını önemli ölçüde artırır.
Çevre ülkelerden de büyük talep alıyorsunuz? Bu konu hakkında aktarmak istedikleriniz var mı?

Azerbaycan başta olmak üzere, İran, Lübnan, Rusya, Türkmenistan, Suriye, Afganistan gibi pek çok ülkeden katılımcılar telc sınavı için DAS Akademie’ ye başvuruyor. Çevre ülkelerin bu yoğun ilgisi karşısında biz de, gün geçtikçe daha geniş kitlelere hitap ediyor olmaktan dolayı oldukça memnunuz. telc GmbH gibi köklü ve başarılı bir kurumu sadece Türkiye’de değil, birçok ülkede de başarılı bir şekilde temsil etmekten oldukça gurur duyuyoruz.

 

Yurt dışından gelen katılımcılar sizce neden DAS Akademie’ yi tercih ediyor?

DAS Akademie’de 22 yıldan fazla bir süredir uzman kadromuzla Almanca’ yı öğrencilerimize sevdirerek öğretiyoruz. Üstelik telc sınavı için de ayrı programlar ve metotlara sahibiz. Hem öğrencilerini sınava yönelik çalışmalar ile başarıya ulaştırıyor, hem de öğrencilere telc sınavları için rehberlik ediyoruz. Çevre ülkelerden gelen öğrencilerin DAS Akademie’ yi tercih etmelerinin bir diğer sebebi de, telc sınavlarının tüm yıl boyunca -pandemi dönemi de dahil olmak üzere- düzenli olarak ve kesintisiz bir şekilde devam ediyor olması. Ayrıca sınavlar her yaş grubuna göre ayrı olarak ve uygun fiyatlarla gerçekleştiriliyor.

 

telc sınavları için hazırlık kurslarınız mevcut mu?

Evet, DAS Akademie’ de her seviyeye uygun olarak sınava yönelik hazırlık kursları yapıyoruz. Ayrıca ücretsiz ” telc Modelltest” uygulayarak sınava girecek öğrencilerimizin eksiklerini belirliyor ve ona göre özel dersler planlıyoruz. Modelltestler öğrenciler için sınav öncesi hem eksikleri görmeleri hem de bir sınav deneyimi yaşamaları açısından bizim için önemli. Bu şekilde öğrencilerimizin başarı oranını arttırıyor ve emeklerinin boşa gitmemesini sağlıyoruz. Her şeyden önce öğrenciye değer veren bir kurum olarak en büyük önceliğimiz öğrencilerimizin başarıya ulaşmaları!

 

telc Medizin FSP sınavı da düzenliyor musunuz?

Evet. Yıl içerisinde düzenli aralıklar ile sınav merkezimizde telc Medizin FSP sınavını da organize ediyoruz. FSP sınavı tüm dünyada sadece belli başlı sınav merkezlerinde yapılıyor. Tıp Almancası bilgisini sertifikalandırmak ve Almanya’ da doktor olarak çalışmak isteyen Türkiye’ den ve çevre ülkelerden tıp doktorları da DAS Akademie’ de düzenlenen bu sınava büyük ilgi gösteriyor. Bu sınav için ayrıca Almanya’dan bir tıp doktoru geliyor ve katılımcıların Tıp Almancasının yeterli olup olmadığını belirliyor. Tıp doktorlarına Almanya kapılarını açan bir sınav diyebiliriz!

 

Bu sınav için de ayrıca hazırlık kurslarınız veya özel dersleriniz mevcut mu?

FSP sınavı, diğer telc sınavlarına göre çok daha farklı bir düzeyde. Bunun için alanında uzman öğretmenlerimizle, sınava girecek doktorlarımız için özel dersler ağırlıkta olmaz üzere kurslar düzenliyoruz. Doktorlarımızın Tıp Almancası yeterliliğini ölçerek, eksik oldukları alanlarda çalışmalar planlıyor ve sınav öncesinde tüm eksiklerini kapatmalarını sağlıyoruz.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederiz. İnanıyoruz ki, okuyucularımıza faydalı olacak bir röportaj gerçekleştirdik.

telc sınavları ve hazırlık kursları ile ilgili bilgi almak isteyen okuyucularımız DAS Akademie’ ye ulaşmak için burayı tıklayabilir.

telc hakkında aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabileceğiniz DAS Akademie telc Bilgi Deposu’nu ziyaret etmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiyseniz bunları da sevebilirsiniz: telc Sınavı Çevre Ülkelerden Büyük İlgi Görüyor!

Bu yazıyı sevdiyseniz şu yazımıza da göz atabilirsiniz: telc Deutsch Sınavı Hangi Seviyelerde Yapılır?

%d blogcu bunu beğendi: