Tuba Başer ile Bir Telc Röportajı

DAS Akademie Kurs Müdiresi ve Türkiye’ deki tek ” TELC Trainer ” i Sn. Tuba Başer ile yapmış olduğumuz röportajı sizlere sunmak istiyoruz.

Faydalı olması dileğiyle,

Merhaba Tuba Hanım. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Almanya’ da doğdum ve 16 yıl orada yaşadıktan sonra Türkiye’ ye yerleştim ve üniversite eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi’ nde Almanca Öğretmenliği Bölümü’ nde tamamladım. Üniversite eğitimimin son senesinde DAS Akademie’ de – Deutsche Akademie für Sprachen – 1 yıllık bir stajdan sonra, 2003 yılında öğretmen olarak görevime başladım. 2005 yılında Almanca Bölüm Başkanı ve 2009 yılında Eğitim Müdürü oldum. 2015 yılı başlarından itibaren ise kurs müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim.
Aynı zamanda uluslararası telc (the european language certificates) sertifika sınavları sorumlusu ve Türkiye’deki tek trainer’ ım.

TELC nedir? Bizi kısaca bilgilendirebilir misiniz?

Alman Halk Eğitim Merkezleri Birliği (DVV e.V.)’ nin bir kuruluşudur. Açılımı “The European Language Certificates” olan telc, “Avrupa Dil Sertifikaları” anlamına gelmektedir.
Uluslararası standartlara uygun, adil, şeffaf ve güvenilir dil sınavları sunmaktadır. Şu anda telc’ in 10 dilde 80’ in üzerinde farklı dil sınavı bulunmaktadır. Kamu yararına çalışan telc GmbH, yalnızca sağlam eğitim çalışmalarından ötürü değil, köklü bir kuruluş olduğundan dolayı da büyük saygınlık kazanmıştır.
Biz de, DAS Akademie İzmir olarak telc ailesinin bir üyesi ve Türkiye ayağıyız ve 2009 yılından beri CEFR’ in A1-A2-B1-B2-C1-C2 seviyelerinde yetişkinlere, öğrencilere, çalışanlara yönelik olmak üzere üç ayrı gruba dönük sınavlar sunmaktayız.

TELC sınav sistemi konusunda takipçilerimizi bilgilendirebilir misiniz?

CEFR uyumlu sınavların en önemli özelliği iletişim odaklı olmalarıdır. Çünkü CEFR’ in amacı yabancı dili günlük hayatta aktif olarak kullanabilmektir.
Sınavlar bu nedenle yazılı ve sözlü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Yazılı sınavı dinleme, okuma ve yazma becerilerini içerir. Yazılı sınavdan hemen sonra, seviyesine göre farklılık göstererek bir ön hazırlık devresi olması veya olmaması ile birlikte sözlü sınav yapılır. Her iki bölümü de bir gün içerisinde uygulamaktayız.
telc B2 ve C1 sınavları ÖSYM tarafından YDS sınavlarına eşdeğer olarak kabul edilmektedirler. Buna göre telc B2 sınavını başaran bir Öğrenci YDS sınavından 60 Puan, C1 sınavına katılan ve başarılı olan katılımcı ise 80 Puan olmuş oluyor.

 Kimler TELC sınav sorumlusu olabilir, şartları nelerdir?

“telc Training” markası altında telc GmbH, özellikle yabancı dil eğitmenlerine yönelik kapsamlı bir eğitim programı sunmaktadır.
Program, uzman bir eğitmen tarafından 2 gün süren bir eğitim içermekte ve söz konusu program süresince katılımcılar arasında güncel gündem maddeleri çerçevesinde karşılıklı bir paylaşım ortamı yaratılabilmektedir. Video ve diğer görsel materyaller kullanılarak zenginleştirilen bu eğitim programının bitiminde bir seminer sonu sınavı da uygulanmaktadır. Başarı gösteren katılımcılar üç yıl süre ile geçerli bir sertifika almaya ve uluslararası geçerli sınavları katılımcılara uygulamaya hak kazanırlar.

 Öğrenciler niçin TELC sınavını tercih etmeli?

Yabancı dil bilmek birleşik Avrupa’ da olduğu gibi küreselleşen dünyada da önemli kilit yetkinliklerden biridir. Öğrencilerimiz telc dil sertifikaları ile dil becerilerini Diller için Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi (AOÖÇ)’nin tüm seviyelerine göre belgeleyebilirler.
Niçin tercih etmeliler sorusunun cevaplarını ise şöyle sıralayabilirim:
– Sınavlar YÖK / ÖSYM tarafından tanınmaktadır ve YDS sınavına eş değer kabul edilmektedir,
– Her yaşa uygun sınav bulunmaktadır,
– telc dil sertifikaları, üniversite eğitimi ve mesleki alan için dinleme, okuma, konuşma ve yazma alanlarındaki becerilerinizi belgelendirir,
– Sınavlar Avrupa Ortak Dil Kriterleri baz alınarak hazırlanmaktadır ve hem Avrupa’ da hem de Almanya’ daki tanınmış üniversiteler tarafından resmen kabul edilmektedir,
– Dünya çapında 3.000’ den fazla sınav merkezi vardır,
– Gerçek hayattan alınmış güncel sınav konuları içerir,
– Esnek sınav tarihleri,
– Kayıt ile sınav arasındaki sürenin kısa olması,
– Sınavların hızlı ve güvenilir biçimde değerlendirilmesi,
– İnternetten indirebildiğiniz ücretsiz deneme sınavları,
– Uygun fiyatlar,
– İş başvuru evraklarının değerini ve başarı şansını önemli ölçüde artırır.
Teşekkürler.
Ben teşekkür ederim.

Tuba Başer ile Bir Telc Röportajı” için 3 yorum

%d blogcu bunu beğendi: