Tuhaf Bir Müze: Alman Köri Sosisi Müzesi

Berlin’de 2009 yılında kapılarını ziyaretçilere açan Alman Köri Sosisi Müzesi ‘nin (Deutschen Currywurst Museums Berlin) odak noktasını, isminden de kolayca anlaşılabileceği gibi körili sosis oluşturuyor. Yaklaşık 650 m²’lik alanda etkileşimli bir etkinlik sergisi sevilen bu sosis spesiyalitesiyle ilgili ilginç ve neşeli bilgiler aktarıyor.

Alman Köri Sosisi Müzesi’ nde kırmızı bir sos izi tarafından yönlendirilen ziyaretçiler, 1940’lı yıllarının sonunda körili sosisi icat ettiği söylenen Herta Heuwer’le tanışıyor. Üç boyutlu bir şehir planı, Berlin’deki ayak üstü yemek kültürünün o zamandan bugüne nasıl yayıldığını gösteriyor. Koku istasyonları ve bir baharat odası farklı köri karışımlarının bileşenlerini ve bunların nerelerden geldiğini işliyor. Gezilebilir bir ayaküstü yemek mekânında kulislerin arkasına bir bakış atabilir veya sandalyesiz masalarda kurulu dinleme istasyonlarında konuyla ilgili şarkı ve sohbetlere kulak verebilirsiniz. Yemeklerde kullanılan servis kapların çevreye etkisi gibi konular da müzede irdeleniyor ve çeşitli beslenme tipleri tanıtılıyor. Genel sunumu televizyon filmlerinden kesitler ve belgesel niteliğinde kısa filmler tamamlıyor.

Müzenin giriş bölgesinde bir dükkan ve gerçek bir ayak üstü yemek mekânı bulunuyor. Burada en bilinen körili sosis türlerini ve soslarını deneyebilirsiniz.

Adres: Schützenstraße 70 10117 Berlin

Telefon: +49 (30) 88 71 86 47

Faks: +49 (30) 88 71 86 59

Website: currywurstmuseum.com

Eposta: [email protected]

Günler: Pazartesi-Pazar 10:00 – 18:00

1. Ocak 12:00 – 18:00

24. Aralık kapalı

25. Aralık kapalı

26. Aralık Standart

31. Aralık 10:00 – 16:00

Giriş ücreti: 11,00 €

“Bardakta Körili Sosis Dahildir”

Indirimli ücret: 8,50 €

6–13 yaş arası ziyaretçiler: 7,00 €

6 yaşından küçük çocuklar: Ücretsiz Giriş

  • Kör insanlar için kısmen uygun bir sergiGörme Engelliler için kısmen uygun bir sergi
  • Tekerlekli sandalye ile iyi erişilebilirlikTekerlekli sandalye ile iyi erişilebilirlik
  • Tekelikli sandalye için uygun iyi bir tuvaletTekelikli sandalye için uygun iyi bir tuvalet
  • Otopark olanağıOtopark olanağı

Sesli Rehberlik: Almanca , İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça

“Bana Köri Müzesi yetmez!” diyorsanız, “Almanya ‘da Görülmesi Gereken 50 Yer” başlıklı detaylı ve keyifli DAS Zeitung yazısını okumak için tıklayınız…

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: