Türk Alman Üniversitesi Haberleri TAÜ Haber’de!

DAS Zeitung olarak Türk Alman Üniversitesi’nin nabzını tutan TAÜ Haber ile bir röportaj yapmak istedik. Türk Alman Üniversitesi haberleri ve üniversitenin yakın takibini yapan topluluğu bizimle beraber tanımak ve üniversitesiyi biraz da öğrencileri gözüyle görmek isterseniz röportajımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Merhaba, ilk olarak, sizi tanımayan okuyucularımız için, kendinizden ve TAÜ Haber’den bize biraz bahsedebilir misiniz?

Merhaba, adından da anlaşılabileceği (TAÜ Haber) üzere Türk Alman Üniversitesi haberleri paylaştığımız ve yine üniversite ile ilgili içerikler oluşturduğumuz bir portal. 22 Kasım 2021’de 7 yaşına basacağız. Biz TAÜ’nün ilk öğrencilerinden “hunibanapara” ve “ildoko“, keyifli bir ekibin günümüze kadar kalan en eski parçalarıyız. Birimiz avukat, birimiz mühendis, habercilikten ne anlarız bilmiyoruz ama bu iş üzerimize kaldı. 🙂


TAÜ Haber olarak yola nasıl çıktınız? Bu fikir aklınıza nereden geldi?

Üniversitenin öğrencilere ilk açıldığı sene toplamda 100 öğrenci vardı. Biz de arkadaşlarımızla kendi aramızda eğlence olsun diye halı saha blogu yazmaya başlamıştık. Daha sonralarda üniversite nüfusu artınca bir haber/duyuru kanalı ihtiyacı ortaya çıktı. 3. seneden itibaren TAÜ Haber ismiyle devam etmeye karar verdik. Böylelikle üniversite ile ilgili haberler, kültür sanat yazıları, spor yorumları ve etkinlik duyuruları yapan bir kanal haline geldi.


Bize biraz TAÜ Haber’in vizyon ve misyonundan bahsedebilir misiniz?

TAÜ Haber öğrenciler tarafından yönetilen ve üniversiteden tamamen bağımsız kâr amacı gütmeyen bir topluluktur. TAÜ Haber olarak üniversitenin resmi kulüplerini ve topluluklarını desteklemek, Türk Alman Üniversitesi haberleri yapmak, öğrencinin sesi olmak ve aynı zamanda TAÜ’de bilinçli bir kamuoyu oluşturmayı hedeflemekteyiz.
Üniversitelerin fikir özgürlüğü ve nitelikli tartışma ortamları için en uygun alanlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Bu düşünce ile yazarlarımızın ve TAÜ öğrencilerinin özgürce yazı yazabilecekleri ve düşüncelerini paylaşabilecekleri bir platform olmayı, ilk günden bugüne, en büyük sorumluluklarımızdan birisi olarak görüyoruz. Üniversitenin gelişiminin eleştirilebilir olmaktan geçtiğini biliyoruz ve bu düşünce ile hareket ediyoruz.


Sanıyoruz ki, ekibinizin hepsi TAÜ öğrencileri… Aktif olarak ekipte kaç üyeniz var? Onlar hangi bölümlerde okuyor ya da bölümlerden mezun?

Ekibimizin neredeyse hepsi TAÜ öğrencisi. Özellikle her bölümdeki gelişmelerden haberdar olmak adına en azından her fakülteden bir üyemizin olmasına özen gösteriyoruz. Şu anda yaklaşık olarak aktif görev yapan 5 üyemiz var. Pandemi dönemiyle birlikte yeni üye alımını durdurduk. Normalde her sene yetkinliklerini test ederek ekibimize yeni üyeler katmaya çalışıyoruz.


Bize biraz geçmiş faaliyetlerinizden bahseder misiniz? TAÜ Haber olarak neler yaptınız?

4 yıl önce tauhaber.com sitesini kurduk. Orası güzel bir arşiv oldu. Şu anda sitemiz yenilenme sürecinde, birkaç ay içinde sitemizi tekrar aktif hale getirerek orada da faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Neredeyse Üniversite’nin tüm büyük aktivitelerinde TAÜ Haber’in izlerini bulabilirsiniz. Bunlara Üniversite’nin bahar festivali, kulüp tanıtımları ve daha birçok proje dahil. Gelenekselleşmiş bir şekilde Kasım ayında TAÜ Haber doğum günü partileri ile kalabalık bir kitleyle yani öğrencilerle bir araya geliyor ve eğleniyoruz. Aynı zamanda TAÜ Haber 3 alt topluluğa daha ev sahipliği yapmaktadır:
Üniversite Radyosu olan TAÜ Radyo da hem TAÜ Haber’in bir parçasıdır. TAÜ Radyo Podcast yayınları ile geçtiğimiz yıl Türkiye listelerine girebilen yayınlar yapılmaktaydı. TAÜ Haber Youtube kanalında üniversiteyi tanıtan kapsamlı videolarla aday öğrencilerin bilinçlendirilmesine çalışıldı. TAÜ İlanlar Instagram hesabımızla ev arkadaşı/ eşya/part-time iş arayan öğrencilere yardımcı oluyoruz.


Peki, gelecek planınız nedir? TAÜ Haber ileride ne gibi faaliyetler, çalışmalar planlıyor?

Geleceğe yönelik bizi çok heyecanlandıran bazı planlarımız var. Bunlardan bazılarına değinmek gerekirse; TAÜ Haber’i resmi ve ulusal bir yayın organına dönüştürmek, haberlerimizi/metinlerimizi çok dilli hale getirmek ve TAÜ Habere ait bir etkinlik mekanına sahip olmayı istiyoruz. Kim bilir belki de bunun adı TAUHABAR olur! 🙂


Covid-19 Pandemisi nedeniyle şu anda Türk-Alman Üniversitesi de online eğitim düzeninde. Öncesi için konuşacak olursak, bize kampüs yaşamı, etkinlikler, üniversite hayatı gibi konularda neler söyleyebilirsiniz?


Türk-Alman Üniversitesi az nüfuslu bir üniversite olduğu için kampüs yaşamı diğer üniversitelere göre biraz daha farklı. Yemyeşil bir alanda herkesin birbirini tanıdığı çok keyifli bir üniversite ortamı mevcuttu. Pandemi sürecinde öğrencilerin yorumlarından en çok özlenenlerden birisinin de üniversitenin ortamı olduğu anlaşılıyor. Üniversitede bilimsel olarak yeterli etkinlik olmasına rağmen, TAÜ kültürel-sosyal olarak henüz doygunluğa ulaşmış değil. Biz ve diğer öğrenci arkadaşlarımız da bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.


Cevaplarınız için çok teşekkür ederiz. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Biz bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz. Kısaca şunu belirtmek isteriz. İçtenlikle söyleyebiliriz ki, tüm faaliyetlerimizi öğrenci yararına olacak şekilde yapmaya gayret ediyoruz.

Bu yazıyı sevdiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir: Türk Alman Üniversitesi Hakkında Detaylı Bir İnceleme!

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: