Türk Alman Üniversitesi Tutor Programı Başladı!

Türk Alman Üniversitesi Tutor Programı DAS Akademie işbirliği ile başladı! Türk ve Alman yükseköğretim geleneklerinin en önemli başarı ve kazanımlarını araştırmak, öğretim alanlarında birleştirmek; iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel iş birliğine önemli katkılar sağlamak için 2010 yılında kurulmuş olan Türk Alman Üniversitesi, yıllardır öğrencilerine sunduğu ayrıcalıklarına bir yenisini daha ekledi ve Tutor (Akran) programını başlattı!

Türk Alman Üniversitesi Tutor Programı Nedir?

Tutorluk sistemi, Türk Alman Üniversitesi’ndeki tecrübeli öğrencilerin, alt sınıftaki öğrencilere hem ders konusunda yardımcı olması, hem de Tutorların tecrübelerine dayanarak eğitim, kariyer ve hedefler konusunda mentörlük yapması üzerine kurulu bir sistemdir. Tutor (Akran) öğrenme modeli tüm dünyada kabul görmüş bir öğrenme sistemi olarak, özellikle Almanya’da da benimsenmiş ve uzun yıllardır uygulanmaktadır. Alt sınıftaki öğrenciler için eğitim desteği, kariyer planlama açısından avantajlar sağlamaktadır. Tutorlar için de aynı zamanda liderlik, eğitmenlik ve sorumluluk gibi hem kariyer hem de gündelik hayatlarında ihtiyaç duyacakları vasıfları geliştirmeleri için inanılmaz bir fırsattır. Bu programda, Tutorlar ile danışanları ayıran en büyük fark “deneyim” olacaktır.

Türk Alman Üniversitesi’nde Kasım 2021 tarihinde başlayan ve Mayıs 2022 yılına kadar sürecek olan ilk dönem Tutorluk (Akran) Programı birçok fakültede uygulanmaya başlamıştır. Türk Alman Üniversitesi Tutor programı aynı zamanda Tutorlara beraberinde bazı sorumluluklar getirmektedir. Tutorlar, bu program boyunca aylık ortalama 30 saat kadar eğitim ve mentörlük yapmakta ve bütçelerine katkısı olacak bir kazanç elde etmektedirler. Tutor ve öğrencisi, birlikte hedef ve ihtiyaçları belirledikten sonra çalışmalara başlamakta ve bu süreçte Tutorlar öğrencilerini takip etmektedirler. Ancak Akran öğrenme, doğası gereği eşit statüde gerçekleşen, iletişim engellerinin daha az olduğu, empati oranı yüksek, hızlı geribildirim alınan hedefe ulaşmaya daha iyi destek olan bir modeldir. Aynı zamanda Tutorlar da öğretirken öğrenme fırsatı yakalar, konuları tekrar eder ve eğitim temelini sağlamlaştırır.

DAS Akademie ve Türk Alman Üniversitesi İşbirliği

DAS Akademie de, Tutorluk programında eğiticinin eğitimini üstlenmektedir. Bu noktada, Tutorlarının eğitimini ve mentörlüklerini DAS Akademie Kurucusu Sayın Nilgün Akdoğan ve DAS Akademie CEO’su Sayın Azize Sorguç üstlenerek; Tutorluk esasları, iletişim becerileri, ihtiyaç ve hedef analizi, problem çözme teknikleri, geribildirim verme stratejileri vb. konularında eğitimlere başlamış ve DAS-TAU Tutorluk Rehber Sistemi’ni oluşturmuştur.

DAS-TAU Tutorluk Rehber Sistemi, 20 yılı aşkın süredir eğitim ve işletme kariyeri bulunan DAS Akademie yetkilileri ile birlikte çalışan Tutorlar için eşi bulunmaz bir deneyim olmaktadır. Tutorlar eğitmenlerinin deneyim ve bilgilerinden faydalanarak, iş hayatı ve Tutorluk için gerekli olan liderlik ve sosyal becerileri gibi vasıflarını geliştirebilecektir.

Tutorlar ile program sürecinde düzenli aralıklarla bir araya gelen Tutor Mentörleri Nilgün Akdoğan ve Azize Sorguç, Tutorluk programı için çok heyecanlı olduklarını dile getirmektedir. Tutorlar için her ay düzenli olarak Tutorluk rehberi hazırlayan DAS Akademie yetkilileri, bu rehberlerin hedef belirleme, geri dönüşler vb. birçok konuda yol gösterici olmasını planlamaktadır. Tüm dünyada benimsenmiş ve faydaları görülmüş akran öğrenme modeline DAS Akademie ve Türk Alman Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’de de öncülük etmekten mutluluk duyduklarını belirtmektedirler.

türk alman üniversitesi tutor programı DAS Akademi

Tutorluk (Akran Öğrenme Modeli) Avantajları

Akran öğrenme modelinin yalnızca öğrenciler için değil, uygulandığı kurumlar için de birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Üniversitenin akademik kadrosunun yükü hafifler.
  • Akademik eğitim sürecine ayna tutar.
  • Üniversite, öğrencilerine destek hizmeti sunar.
  • Öğrenciler için kendi akranı olan bir danışmanla çalışma fırsatı sunar.
  • İlk yıllarında olan öğrenciler için, kariyer ve eğitim planlama aşamasında katma değer yaratır.
  • Tutorlar öğretirken öğrenme fırsatı yakalar.
  • Öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirir.
  • Tutorların liderlik, sorumluluk, eğitmenlik vasıflarını güçlendirir.

Bu yazıyı beğendiyseniz bunlara da göz atabilirsiniz: Türk Alman Üniversitesi Hakkında Detaylı Bir İnceleme!

One thought on “Türk Alman Üniversitesi Tutor Programı Başladı!

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: