Türkiye’ nin en büyük Almanca etkinliği Mintidate organizasyonu

Almanca eğitimi alanında Berlin ve İzmir’ de faaliyet gösteren ve alanında bir dünya devi olan DAS Akademie‘ nin hazırlamış olduğu “İnteraktif Almanca Eğitim Portalı : Minticity” nin, her yılın Mayıs ayında düzenlediği ve Türkiye’ nin dört bir yanından gelen Almanca öğretmenlerini ağırladığı dev “Mintidate Organizasyonu” nun 3. sü, 19 – 22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gümüldür Denizatı Tatil Köyü’ nde gerçekleştirildi.

Federal Almanya Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Sn. Thomas Gerlach‘ ın açılış konuşmasıyla başlayan ve Antalya, Alanya, Adana, İstanbul, Mersin, Bursa, Gaziantep, Ankara, İzmir ve Balıkesir’ den gelen yaklaşık 120 eğitimcinin katıldığı Mintidate‘ e damgasını vuran ise, Minticity‘ nin yeni versiyonu (Version 3.0) ile önümüzdeki dönemden itibaren lise öğrencilerine yönelik olarak sunulacak olan Minti Teenage oldu.

Dev organizasyon içeriği dahilinde, Almanca eğitimi ile ilgili çok sayıda atölye çalışması, seminer ve etkinlik programına katılım mümkün olurken, Türkiye’ nin tek telc Trainer‘ i Sn. Tuba Başer tarafından da bir tam gün süreyle “telc Sınav Sorumlusu” eğitim programı düzenlendi.

Alanında uzman eğitimcilerin 4 gün süreyle bilgi paylaşımı imkanı bulduğu eşsiz organizasyona Fransa’ dan gelen ve Yabancı Dil Olarak Almanca alanında dünyaca tanınmış bir uzman olan Nadja Blust da, sunumu ve değerli deneyimleri ile katkıda bulundu. Eğitim programlarının yanı sıra dinlenme ve eğlenme imkanı bulan konukların memnuniyetleri gözlerinden okunuyordu.

Mintidate organizasyonu ile ilgili görüşlerini aldığımız, DAS Akademie’ nin kurucusu Nilgün Akdoğan da; “Mintidate organizasyonu ‘nun, 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde, Almanca eğitim camiası için çok önemli bir konuma geldiğini, DAS Akademie olarak böylesi bir gelişmeye imza atmaktan ötürü gurur duyduklarını ve önümüzdeki yıllarda da Mintidate‘ in gelişerek süreceğini,” belirtti.

Bu yıla mahsus olarak programda yapılan bir değişiklik ile, Mintidate organizasyonu, “1. Mintitreff” adı ile, 18 – 22 Haziran 2016 tarihleri arasında, DAS Akademie Berlin Şubesi’ nin ev sahipliğinde Berlin’ de gerçekleştirilecek bir dizi etkinlik ile devam edecek.

Mintidate Organizasyonu ‘ na ev sahipliği yapan Minticity nedir?

MintiCity, Almanca öğrenen ya da öğrenmek isteyenler için internet tabanlı olarak hazırlanmıs bir interaktif öğrenme portalıdır. Almanca öğrenimini zevkli hale getiren, yaş grubuna uygun görsel ve işitsel öğelerle Almanca’yı farklı bir ortamda yaşama imkanı sunan eğlenceli ve zengin bir sitedir. Alışkın olduğu klasik öğrenme ortamından çıkıp aşina olduğu ve ilgi duyduğu sanal ortamda alternatif Almanca uygulamaları bulması öğrenciyi cezbetmekte ve hevesle bilgilerini destekleyerek geliştirmektedir. Okulda ders içerisinde olduğu gibi, internete bağlanılabilen her yerden ulaşma ve uygulama imkanı olan platform, böylece Almanca öğrenimini okulun dışına taşıyıp kolay ulaşılabilir bir öğrenme platformu sunmaktadır.

Yaratıcıları kimlerdir?

Minticity, merkezi Berlin’ de bulunan DAS Akademie (Deutsche Akademie für Sprachen) tarafından hazırlanmış ve 2007 yılında hizmete açılmıştır. Hazırlık süreci de dahil olmak üzere bütün çalışmalar Sayın Prof. Dr. Ulrich Steinmüller’ in bilimsel maiyeti ve danışmanlığında yürütülmüştür. Kendisi Berlin Teknik Üniversitesi’ nde Profesör olup didaktik uzmanı olarak uluslararası platformda tanınmaktadır.

Minticity’ nin faydaları nelerdir?

• Öğrencinin kendisinin de sevdiği bir ortamda vaktini Almanca ile değerlendirebilmesi,
• Minticity’nin ve maskotu olan “Minti” nin renkli dünyasının Almanca’yı sevimli hale getirmesi ve öğrenme motivasyonunu arttırması,
• Kullanıcının anlamadığı konuları arzu ettiği kadar tekrar etme olanağının olması,
• Birçok konu ile ilgili çeşitli, renkli ve eğlenceli alıştırma alternatifleri bulunabilmesi,
• Internet erişimi olan her yerden minticity’ ye ulaşma imkanı bulunması,
• Öğrenci merkezli ve interaktif çalışmalar yapılabilmesi,
• Minticity’ nin birden çok duyuya hitap etme özelliği nedeniyle öğrenilenlerin kalıcı olması,
• Öğrencinin Almanca korkusunu MintiCity’nin renkli dünyasında atabilmesi,
• Öğretmenin haftalık ders saati az dahi olsa Minticity’ nin duyusal etkinliği sayesinde konuları yoğun işleyebilmesi ve buna rağmen hızlı ilerleyebilmesidir.

Nasıl üye olunur?

Minticity kullanımı okul bazında yapılan üyeliklerle gerçekleşebilmektedir. Öğrencinin ferdi kullanımı şu aşamada mümkün değildir. Zira öğrenciye Minticity dünyasında eşlik edecek bir öğretmenin rehberliği şarttır. Sınıf mantığı üzerine kurulu olan sistem ve geri dönüşüm sağlayan raporlamalar nedeniyle öğrenci üyelikleri de bu doğrultuda yapılmaktadır. Üyeliklerde öğrenci başına ücretlendirme yapılmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve siteye ulaşmak için; www.minticity.com

Mintidate ile ilgili olarak bir başka DAS Zeitung yazımızı okumak için tıklayınız…

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: