W. A. Mozart Kısa Biyografisi, Eserleri

Kusursuz bir anlatıma ulaşan ender müzisyenlerden biri olan Wolfgang Amadeus Mozart 27 Ocak 1756’ da Salzburg’d a dünyaya geldi. En ünlü klasik dönem bestecisi olan Mozart ’ın sıra dışı karakteri ve yaşam tarzı bestelerine de yansıdı. Kemancı ve besteci olan babası Leopold Mozart O’ nun müziğe olan yeteneğini ilk keşfeden kişiydi. 3 yaşında piyano çalmaya başlayan ve 5 yaşında beste yapan Mozart henüz küçük bir çocukken babasıyla birlikte turnelere katılmaya başladı.

Ancak absolut olan müzik dehası sineklerin kanat çırpışını dahi duyabiliyor olması nedeniyle turnelerde çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da yaşadı. Bu nedenle 9 yılda 11 farklı ev değiştirmiş ve tüm parasını taşınma masraflarına harcamıştı. Genç yaşta Constanze Weber ile evlendi. Sonrasında ise dünyanın en iyi operalarından biri olarak kabul edilen Figaro’ nun Düğünü adlı eseri besteledi. Artık adı daha da tanınır hale gelmişti. Joseph Haydn ile tanışan Mozart bu müzisyen ile birlikte 6 quartet besteledi.

Mozart : Kıskanılan Bir Müzik Dehası

İlk konserini Versay Sarayı’ nda Kral XV. Louis ile Britanya Kralı IV. George’ a verdi. Çocukluk döneminde duyduğu besteleri asla unutmayan ve daha iyisini yapmaya çalışan bu müzik dehası kısa zamanda pek çok çevrede kıskanılan bir isim olmaya başladı. Özellikle Viyana Sarayı’ nın baş bestecisi olan Antonio Salieri, Mozart’ın evine hizmetçi kılığında bir ajan göndererek tüm açıklarını aramaya başladı ve edindiği tüm bilgileri Kral’ a anlatarak Mozart’ ın Saray’ dan uzaklaştırılmasına neden oldu. Maddi açıdan ciddi sıkıntılar yaşamaya başlayan Mozart Viyana’ dan ayrılarak Prag’ a taşındı.

Yaşamı boyunca Osmanlı kültürüne ilgi duyan besteci, mehter takımından esinlenerek Rondo A La Turca bestesini yaptı. Dönemin opera otoritesi olan ülke İtalya’ ydı. 36 yıllık yaşamında tam 19 opera besteleyen Mozart İtalya’ da dahi en ünlü bestecilerden biri olarak kabul edilmeye başlandı. Özellikle Bütün Kadınlar Böyle Yapar adlı operası pek çok ülkede merak konusu olmuştu. 1970 yılında sahnelenen 40. Sol Minör Senfoni kızının ölümü nedeniyle yaşadığı sıkıntıları da anlatır.

5 Aralık 1791’ de Viyana’ da yaşamını yitiren sanatçının ölümü ise halen bir muamma. Sağlık durumu kötü olan Mozart’ ın çok kıskanılan biri olması, öldürüldüğü şüphelerini de beraberinde getirdi. Hatta Antonio Salieri tarafından öldürüldüğü yönünde çok fazla sayıda bilgi de var. Ancak öldüğü açıklandıktan sonra 25 yıl daha yaşadığı yönündeki bilgileri de göz ardı etmemek lazımdır.

One thought on “W. A. Mozart Kısa Biyografisi, Eserleri

%d blogcu bunu beğendi: