Yurt Dışında Kaç Türk Var ?

Yurt Dışında Kaç Türk Var ? Yurt dışındaki Türklerin sayılarını tam olarak bilemiyoruz. Genelde Avrupa ülkelerinde 5.5 milyon dolayında Türk nüfustan söz ediliyor. Almanya’da 3 milyon Türk’ün yaşadığı söyleniyor. Fakat Federal İstatistik Dairesi’nin 2015 rakamlarına göre Almanya’daki Türk nüfus 1 milyon 527 bin kişiden ibaret. Federal İstatistik Dairesi’nin nüfus rakamı doğru ise Almanya’da 800 bin Türk hanesi rakamı yanlıştır.

Önceki seçimde yurtdışında yaşayan 391 bin seçmen konsolosluklarda ve hudut kapılarında oy kullandı. Dışişleri Bakanı bunların yurtdışı seçmenlerin yüzde 14’ü olduğunu söyledi. Bu söylem doğru ise yurt dışında (tüm yabancı ülkelerde) yaşayan seçmen niteliği taşıyan Türklerin sayıları 3 milyonun altındadır.

Acaba yurtdışındaki Türklerin sayısı ne kadar? Hangi ülkede ne kadar Türk var?

Bu konuda en doğru bilgiye sahip olması gereken Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde “Yurtdışında yaşayan 5 milyonu aşkın Türk toplumunun yaklaşık 4 milyonu Batı Avrupa ülkelerinde, 300 bini Kuzey Amerika’da, 200 bini Ortadoğu’da, 150 bini de Avustralya’da yerleşmiştir” ifadesi yer alıyor.

Bilgiler eski ve eksik

Kalkınma Bakanlığı’nın sitesinde yurtdışında yaşayan ve çalışan nüfusun ülkelere göre dağılımını gösteren bir tablo var. Tablo rakamları 2010 yılına ait. Yurt dışında 3 milyon 746 bin Türk’ün bulunduğu, bunların 1 milyon 400 bininin çalıştığı belirtiliyor. İlginç olan, her kuruluşun ülkelerdeki dağılımı gösteren bilgilerinin eskiliği ve eksikliği.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre de yurtdışında 3 milyon 518 bin 788 Türk vatandaşı var. Bunların 1 milyon 170 bini çalışıyor.

Tekrarda yarar var. Bu bilgiler eski ve kesin olmayan bilgiler. Genel kanı ise yurtdışında bu rakamların çok üzerinde Türk’ün yaşadığı.

4-5 milyon az değil

Her şeye rağmen Türkiye’nin yurt dışında 4 veya 5 milyon vatandaşının bulunması önemlidir.

Bir ülkenin yurtdışındaki vatandaşı, yaşadığı ülkeye ne kadar entegre olursa olsun, yaşadığı ülkenin vatandaşlık kütüğüne geçsin geçmesin, ana yurdunun temsilcisidir, elçisidir. Ana yurdunun savunucusudur.

ABD’de 483 bin Ermeni yaşıyor. Sayıları ABD’de yaşayan Türklerden az. Almanya’da yaşayanYahudi sayısı 119 bin, İngiltere’de 290 bin, Fransa’da 478 bin, Belçika’da 30 bin.

Bu sayıları şunun için veriyorum. Birçok ülkede yaşayan Türklerden daha az sayıdaki Yahudiler ve Ermeniler kimliklerini, ana yurtlarına bağlılıklarını nasıl öne çıkarıyorlar, ana yurtlarının ve soydaşlarının menfaatlerini bulundukları ülkelerde nasıl koruyorsa, bizim de bunlardan örnek almamız şarttır.

Yurt dışındaki Türklerin Türkiye’ye bağlarını güçlendirmeye, canlı tutmaya, kendi menfaatlerini ve ana yurtlarının menfaatini savunma duygularını güçlendirmeye mecburuz.

Prof. Dr. Güngör Uras

Milliyet gazetesi, 26.10.2015

Yurt Dışında Kaç Türk Var ?

Kaynak: www.icerikfabrikasi.com

Bu yazıyı sevdiyeseniz, bunlar da ilginizi çekebilir: Gurbetçiler ve Almanya’ ya Göç : Kısa Tarihçe

%d blogcu bunu beğendi: